polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego; MO Rosji potwierdziło, że rosyjskie wojska po raz pierwszy zniszczyły amerykański czołg M1 Abrams w pobliżu Awdijiwki. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

sobota, 4 czerwca 2022

Dzień Dziecka: Dziecięca Mini-Olimpiada w Randwick

Dziecięca Mini-Olimpiada w Randwick
Fot. D.Aaron
 To był naprawdę fantastyczny i wyjątkowo udany dzień! W sobote 28 maja po raz pierwszy od czasu powstania szkoły wyruszyliśmy na wycieczkę autobusową do Polskiej Szkoły Sobotniej w Randwick, aby wspólnie razem świętować najradośniejszy dzień w ciągu roku.

Podczas drogi, przy akompaniamencie gitary Pana Darka śpiewaliśmy znane polskie piosenki takie jak „Sokoły”, „Szła dzieweczka do laseczka”, „Jagódki”, „Kolorowe kredki” i inne. W autobusie panowała miła i rodzinna atmosfera. Wszyscy byliśmy niezwykle podekscytowani naszą wyprawą. Kiedy dojechaliśmy na miejsce szybciutko ustawiliśmy się w grupy i nastąpiła prezentacja siedmiu krajów biorących udział w Mini-Olimpiadzie. Przy dźwiękach muzyki dwójka dzieci reprezentujących obie szkoły zapaliła znicz olimpijski i wprowadzono uroczyście flagę olimpijską. Cała prezentacja robiła absolutnie fantastyczne wrażenie, że dzieje się coś naprawdę wyjątkowego!

Co działo się potem? Było po prostu odlotowo! Możecie to obejrzeć na załączonych zdjęciach! Uczniowie obydwu szkół podzieleni na 7 grup wiekowych brali udział w różnych konkurencjach sportowych, które przygotowała i przeprowadziła dla nich profesjonalna firma TRANSFORM-US Fitness for Kids. Zarówno my nauczyciele jak i licznie zebrani tego dnia rodzice byliśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalności z jaką przeprowadzone zostały zajęcia i konkurencje sportowe. Dzieci miały naprawdę fantastyczny dzień pełen wrażeń i zdrowej rywalizacji sportowej. Trójka najlepszych zawodników z każdej grupy została na koniec dnia nagrodzona miejscem I, II bądź III. Z ogromną dumą przyglądałam się uczniom z naszej szkoły, którzy odbierali swoje wstążeczki!


W połowie dnia dzieci i dorośli doładowali akumulatory bułką ze smaczną polska parówką ze sklepu „Polonez” Państwa Lucynki i Wiesława Paździorów. Zostało zamówionych 180 parówek, z których nie zostało... NIC. Niech to tylko będzie dowodem na to, ile osób zgromadziło się tego dnia w Randwick i jak hucznie obydwie szkoły świętowały Dzień Dziecka. Dziękujemy Państwu Paździorom za dosponsorowanie naszego posiłku
😊 Parówki były przepyszne! Dziękujemy także Rodzicom ze szkoły w Randwick za przygotowanie posiłku. Wszystko było zorganizowane niezwykle sprawnie i bez żadnych opóźnień. Na odchodne dzieci dostały popcorn zrobiony na miejscy i słodkiego cup-cake’a. Wszyskie dziecięce buźki były tak radośnie usmiechnięte tego dnia 😊.

Dziękuję przede wszystkim Panu Bogu za piekną pogodę (a przecież miało padać cały dzień!) 🌼😁🌻 W imieniu całej naszej szkolnej społeczności dziękuję Pani Konsul Generalnej Monice Kończyk, Pani Wice-Konsul Joannie Spłocharskiej i wszystkim pracownikom Konsulatu RP w Sydney za wsparcie finansowe naszego projektu.
Dziękuję Madzi Gondera za zorganizowanie autobusu 🤗 Dziękuję Panu Darkowi, który pomimo, że wrócilł w sobotę nad ranem z Brisbane towarzyszył nam w czasie drogi przygrywając na gitarze 🤗 Dziękuję Dorotce Weale za wszystkie zdjęcia które niestrudzenie dla nas robiła. Dziękuję także fotografowi Polskiej Szkoły w Randwick - Panu Danielowi Aarons za jego piękne fotografie 🤗 Dziękuję nauczycielom za przygotowanie flag, a Edytce Storos w szczególności za przypięcie kół olimpijskich na fladze. Dziękuję wszystkim, którzy z nami pojechali i niech żałują wszyscy Ci, którym nie chciało się rano wstać! 🤗 Jestem pewna, że każda osoba obecna tego dnia w Randwick przywiezła ze sobą fantastyczne wspomnienia tego wyjątkowego dnia!
Gratuluję wszystkim naszym KOCHANYM dzieciakom, które tak dzielnie reprezentowały naszą szkołę we wszystkich konkurencjach sportowych! Brawo dla WAS !!!! 🙌🙌👍👍 Jestem z Was przeogromnie dumna!
Szczególne podziękowania kieruję w stronę naszych GOSPODARZY, którzy tak pięknie nas ugościli i wszytko wspaniale przygotowali! Współpracowało nam się naprawdę fantastycznie, a efekt końcowy był REWELACYJNY!!!
To był bezapelacyjnie udany i wyjątkowo radosny dzień!
Niech żyją nasi MILUSIŃSCY! 😘🤗


Bernadeta Kawa

    School Coordinator

  

Macarthur Polish Saturday School 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy