polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

poniedziałek, 7 lutego 2022

Scott Morrison: Pełne otwarcie granic od 21 lutego

Premier Scott Morrison ogłasza otwarcie
australijskich granic po dwóch latach zamknięcia.
 Fot. printscreen YT
Po prawie dwóch latach zamkniecia na świat z powodu pandemii Covid-19,  Australia ponownie otworzy swoje międzynarodowe granice i powita z powrotem w pełni zaszczepionych turystów od 21 lutego.

Premier Scott Morrison ogłosił to w poniedziałek, zaledwie kilka godzin po tym, jak rządowa komisja bezpieczeństwa narodowego została poinformowana o najnowszych poradach zdrowotnych.

Australijskie granice międzynarodowe zostały otwarte częsciowo  pod koniec   2021 r. tylko dla obywateli, stałych mieszkańców i ich rodzin, a później zostało to rozszerzone na zagranicznych studentów i pracowników kontraktowych.

„Warunek jest taki, że aby przyjechać do Australii, musisz być podwójnie zaszczepiony. Taka jest zasada. Oczekuje się, że wszyscy będą tego przestrzegać”. – powiedział Morrison na poniedziałkowej konferencji prasowej w Canberze.

Minister spraw wewnętrznych Karen Andrews powiedziała, że ​​posiadacze wiz, którzy nie są w pełni zaszczepieni, nadal  będą podlegać odpowiednim stanowym wymogom kwarantanny.

Podczas gdy urzędnicy ds. zdrowia dywaguja, czy zmienić krajową definicję pełnego zaszczepienia, aby obejmowała zastrzyk przypominający, premier  Morrison powiedział, że dwie dawki wystarczą dla podróżnych z zagranicy. Zapewnilł, że definicja pełnego zaszczepienia nie zostanie zmieniona.

„Bardzo uważnie przyglądaliśmy się uderzeniu Omicrona i jak ta fala przemijała” – powiedział.

„Fakt jest  taki, ze  wariant ten nadal jest tutaj i ci,  którzy przyjadą i są podwójnie zaszczepieni, nie będa stanowili większego ryzyka niż ci, którzy już są tutaj obecni”.

Eksperci ds. Zdrowia wskazywali wcześniej, że sytuacja w Australii poprawia się, a liczba przypadków zakażenia Omicronem w całym kraju utrzymuje się na stałym poziomie. Morrison powiedział, że decyzja o ponownym otwarciu granic dla turystów była rozsądna, a przypadki intensywnej opieki w szpitalach spadają w całym kraju.

Minister zdrowia Greg Hunt powiedział, że hospitalizacje z powodu wirusa spadły o 27 procent od szczytu fali Omicron w połowie stycznia.

Liczba przyjęć na OIT również spadła o 35 procent, podczas gdy liczba pacjentów korzystających z respiratorów spadła o 40 procent.

W Australii od początku pandemii w ciągu dwóch lat zmarlo na Covid-19 ponad 4200 osób (163 na 1 mln mieszkańców) , z czego największa fala śmiertelnosci przypadla na okres od początku Nowego Roku: prawie 2000 zgonów w ciągu stycznia i poczatku lutego 2022 roku .  Obecnie zainfekowanych jest 250 tys osób. Szczyt przypadł na 16 stycznia, kiedy to odnotowano ponad 830 tys. aktywnych infekcji.

Dla porównania w Polsce  zmarło 106 tys. osób ( 2822 na 1mln mieszkańców). Szczyt aktywnych infekcji przypadł na 3 lutego i wyniósł  831 tys. przypadków.

na podst. ABCnews, 7news, worldometers

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy