polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

wtorek, 8 lutego 2022

Chińska Olimpiada pod znakiem koronawirusa

Opening ceremony of the XXIV Winter Olympic Games
 in Beijing. Fot. Wikimedia commons ( 
www.kremlin.ru.)
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping ogłosił otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbyła się na Stadionie Narodowym, znanym również jako "Ptasie gniazdo".

Chiny po raz drugi są gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Wcześniej kraj był gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, które również odbyły się w Pekinie.
Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywają się pod hasłem "Razem dla wspólnej przyszłości" przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa. Pekin jest jedynym miastem w historii, które gościło zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie.
W Pekinie rozgrywanych jest 109 zestawów nagród w siedmiu dyscyplinach sportowych według klasyfikacji MKOl, zrzeszających 15 dyscyplin. Rywalizacja rozpoczęła się już 3 lutego, kiedy do walki przystąpiły mieszane drużyny curlingowe, kobiece reprezentacje hokejowe i freestyle 'owe w dyscyplinie "Mogul". Gry odbywają się w trzech klastrach: Pekinie, na przedmieściach Yanqing i oddzielnym okręgu miejskim Zhangjiakou.

W swoim wystąpieniu podczas ceremonii otwarcia szef MKOl-u przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podkreślał, że sportowcy powinni zaprezentować światu postawę pełną wzajemnego szacunku.
Wy, sportowcy, pokażecie, jak wyglądałby świat, gdybyśmy przestrzegali tych samych zasad i szanowali się nawzajem. Przez następne dwa tygodnie będziecie walczyć ze sobą o najwyższe wyróżnienia, ale jednocześnie będziecie pokojowo istnieć pod jednym dachem wioski olimpijskiej. Tam, gdzie nie ma miejsca na jakąkolwiek dyskryminację. W naszym kruchym świecie, w którym narastają nierówności, konflikty i nieufność, pokazujemy, że można być zagorzałymi rywalami i jednocześnie żyć w pokoju i szanować się nawzajem - powiedział Bach.
Polskę na XXIV Zimowych Igrzysksch Olimpijskich reprezentuje 57-osobowy skład sportowców, w tym 30 kobiet i 27 mężczyzn. Występują w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie. W skokach narciarskich polscy sportowcy są w czołówce światowej. W składzie reprezentacji są takie asy jak trzykrotny złoty medalista olimpijski Kamil Stoch, mistrz świata Piotrek Żyła, doświadczony niezwykle skoczek Stefan Hula i Paweł Wąsek.

Pierwszy medal dla Polski
Skoczek narciarski Dawid Kubacki zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, co było dosyć sporym zaskoczeniem, ponieważ faworytem polskiej drużyny był Kamil Stoch.
Stoch zajmował trzecią pozycję po pierwszej serii w rywalizacji skoczków na normalnym obiekcie, niestety w drugiej spadł na szóstą lokatę (101,5 m, 97,5 m - 260.9 pkt.). Z kolei Kubacki po pierwszej serii był ósmy, ale w drugiej serii oddał dobry skok i awansował na trzecie miejsce (104 m, 103 m - 265.9 pkt.). Złoty medal wywalczył Japończyk Ryoyu Kobayashi z rezultatem 104,5 m, 99,5 m - 275.0 pkt, a srebrny Austriak Manuel Fettner - 102,5 m, 104 m - 270.8 pkt.
Dawid Kubacki, zdobywając brąz w konkursie na normalnej skoczni w Zhangjiakou, zdobył swój drugi medal olimpijski w karierze. Polak przed czterema laty w Pjongczangu stanął w konkursie drużynowym na trzecim stopniu podium.
Na koncie Kamila Stocha są cztery olimpijskie krążki - trzy złote wywalczone w rywalizacji indywidualnej i brąz w drużynowej. Z kolei Adam Małysz zdobył indywidualnie trzy srebrne i jeden brązowy medal.

Sputnik Polska

Najnowsze informacje Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Pekin 2022
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022: historia, zawodnicy, wyniki - Wikipedia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy