polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Prawie milion Australijczyków ma prawo ubiegać się o zwrot milionów dolarów nieodebranych świadczeń Medicare przed Świętami Bożego Narodzenia. Rząd federalny ogłosił, że 234 miliony dolarów z nieodebranych środków zostanie zwrócone osobom, których dane osobowe nie zostały zaktualizowane w serwisie myGov. Najwięcej niewypłaconych środków pieniężnych do odzyskania mają mieszkańcy Nowej Południowej Walii, a na dzień 31 października 284 000 obywateli posiadało 72,6 mln dolarów nieodebranych świadczeń. * * * SWIAT: W Dubaju rozpoczął się Światowy szczyt klimatyczny, w którym biorą udział przywódcy z ponad 140 krajów. Jako przewodniczący 28-j Konferencji stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP-28) i jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają nadzieję przekonać społeczność międzynarodową, że niskoemisyjna przyszłość jest możliwa bez odchodzenia od paliw kopalnych. W ciągu pierwszych dwóch dni – głowy państw i rządów złożą oświadczenia narodowe, w których będą starali się przekazać stanowisko swoich krajów w kwestiach ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego, zielonej energii, ochrony przed klęskami żywiołowymi oraz wsparcia finansowego dla krajów najsłabiej rozwiniętych.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

wtorek, 8 lutego 2022

Chińska Olimpiada pod znakiem koronawirusa

Opening ceremony of the XXIV Winter Olympic Games
 in Beijing. Fot. Wikimedia commons ( 
www.kremlin.ru.)
Przewodniczący Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping ogłosił otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. Ceremonia otwarcia XXIV Zimowych Igrzysk Olimpijskich odbyła się na Stadionie Narodowym, znanym również jako "Ptasie gniazdo".

Chiny po raz drugi są gospodarzem Igrzysk Olimpijskich. Wcześniej kraj był gospodarzem Letnich Igrzysk Olimpijskich w 2008 roku, które również odbyły się w Pekinie.
Tegoroczne Zimowe Igrzyska Olimpijskie odbywają się pod hasłem "Razem dla wspólnej przyszłości" przy bezprecedensowych środkach bezpieczeństwa związanych z pandemią koronawirusa. Pekin jest jedynym miastem w historii, które gościło zarówno letnie, jak i zimowe igrzyska olimpijskie.
W Pekinie rozgrywanych jest 109 zestawów nagród w siedmiu dyscyplinach sportowych według klasyfikacji MKOl, zrzeszających 15 dyscyplin. Rywalizacja rozpoczęła się już 3 lutego, kiedy do walki przystąpiły mieszane drużyny curlingowe, kobiece reprezentacje hokejowe i freestyle 'owe w dyscyplinie "Mogul". Gry odbywają się w trzech klastrach: Pekinie, na przedmieściach Yanqing i oddzielnym okręgu miejskim Zhangjiakou.

W swoim wystąpieniu podczas ceremonii otwarcia szef MKOl-u przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podkreślał, że sportowcy powinni zaprezentować światu postawę pełną wzajemnego szacunku.
Wy, sportowcy, pokażecie, jak wyglądałby świat, gdybyśmy przestrzegali tych samych zasad i szanowali się nawzajem. Przez następne dwa tygodnie będziecie walczyć ze sobą o najwyższe wyróżnienia, ale jednocześnie będziecie pokojowo istnieć pod jednym dachem wioski olimpijskiej. Tam, gdzie nie ma miejsca na jakąkolwiek dyskryminację. W naszym kruchym świecie, w którym narastają nierówności, konflikty i nieufność, pokazujemy, że można być zagorzałymi rywalami i jednocześnie żyć w pokoju i szanować się nawzajem - powiedział Bach.
Polskę na XXIV Zimowych Igrzysksch Olimpijskich reprezentuje 57-osobowy skład sportowców, w tym 30 kobiet i 27 mężczyzn. Występują w biathlonie, łyżwiarstwie figurowym, łyżwiarstwie szybkim, short tracku, biegach narciarskich, narciarstwie alpejskim, snowboardzie i saneczkarstwie. W skokach narciarskich polscy sportowcy są w czołówce światowej. W składzie reprezentacji są takie asy jak trzykrotny złoty medalista olimpijski Kamil Stoch, mistrz świata Piotrek Żyła, doświadczony niezwykle skoczek Stefan Hula i Paweł Wąsek.

Pierwszy medal dla Polski
Skoczek narciarski Dawid Kubacki zdobył brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie, co było dosyć sporym zaskoczeniem, ponieważ faworytem polskiej drużyny był Kamil Stoch.
Stoch zajmował trzecią pozycję po pierwszej serii w rywalizacji skoczków na normalnym obiekcie, niestety w drugiej spadł na szóstą lokatę (101,5 m, 97,5 m - 260.9 pkt.). Z kolei Kubacki po pierwszej serii był ósmy, ale w drugiej serii oddał dobry skok i awansował na trzecie miejsce (104 m, 103 m - 265.9 pkt.). Złoty medal wywalczył Japończyk Ryoyu Kobayashi z rezultatem 104,5 m, 99,5 m - 275.0 pkt, a srebrny Austriak Manuel Fettner - 102,5 m, 104 m - 270.8 pkt.
Dawid Kubacki, zdobywając brąz w konkursie na normalnej skoczni w Zhangjiakou, zdobył swój drugi medal olimpijski w karierze. Polak przed czterema laty w Pjongczangu stanął w konkursie drużynowym na trzecim stopniu podium.
Na koncie Kamila Stocha są cztery olimpijskie krążki - trzy złote wywalczone w rywalizacji indywidualnej i brąz w drużynowej. Z kolei Adam Małysz zdobył indywidualnie trzy srebrne i jeden brązowy medal.

Sputnik Polska

Najnowsze informacje Polskiego Komitetu Olimpijskiego: Pekin 2022
Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022: historia, zawodnicy, wyniki - Wikipedia 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy