polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. „Należy w ramach tego wzmocnienia granicy również wypowiedzieć Konwencję Ottawską, która dotyczy nieużywania min przeciwpiechotnych. Granice z Białorusią i z Rosją należy wzmocnić poprzez stworzenie pól minowych, poprzez zaminowanie zarówno jednej, jak i drugiej granicy” – oświadczył szef klubu PiS. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

czwartek, 10 lutego 2022

WSJ: Ewakuacyjna misja wojsk USA w Polsce


Dziennik Wall Street Journal poinformował, że Biały Dom zatwierdził plan Pentagonu dotyczący wojsk amerykańskich w Polsce. Plan przewiduje użycie wojska do ewakuacji tysięcy obywateli USA, którzy prawdopodobnie uciekną z Ukrainy w przypadku ataku Rosji. Jak podaje dziennik, administracja Bidena stara się uniknąć chaotycznej ewakuacji, przypominającej tą prowadzoną w Afganistanie.

Część z 1700 żołnierzy 82 Korpusu Powietrznodesantowego rozmieszczonych w Polsce, w najbliższych dniach zacznie zakładać punkty kontrolne, obozy namiotowe i inne tymczasowe obiekty na granicy Polski z Ukrainą, przygotowując się do obsługi przybywających Amerykanów. W opinii przedstawicieli amerykańskiej administracji żołnierze nie są upoważnieni do wjazdu na terytorium Ukrainy i nie będą ewakuować Amerykanów ani latać samolotami z terytorium Ukrainy.

Ich misja ma polegać na wsparciu logistycznym i koordynacji ewakuacji obywateli USA z Polski, gdy przybędą tam z Kijowa i innych części Ukrainy, prawdopodobnie drogą lądową i bez pomocy wojsk USA. Waszyngton szacuje, że na Ukrainie znajduje się ok. 30 tys. obywateli USA.

Po raz kolejny przekonujemy się, że obecność „sojuszniczych” wojsk amerykańskich na terytorium RP ma na celu wyłącznie stanie na straży bieżących amerykańskich interesów, nie zaś jak chcieliby tego naiwni, obronę terytorium RP przed potencjalną agresją miltarną.

Myśl Polska (PP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy