polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

czwartek, 10 lutego 2022

WSJ: Ewakuacyjna misja wojsk USA w Polsce


Dziennik Wall Street Journal poinformował, że Biały Dom zatwierdził plan Pentagonu dotyczący wojsk amerykańskich w Polsce. Plan przewiduje użycie wojska do ewakuacji tysięcy obywateli USA, którzy prawdopodobnie uciekną z Ukrainy w przypadku ataku Rosji. Jak podaje dziennik, administracja Bidena stara się uniknąć chaotycznej ewakuacji, przypominającej tą prowadzoną w Afganistanie.

Część z 1700 żołnierzy 82 Korpusu Powietrznodesantowego rozmieszczonych w Polsce, w najbliższych dniach zacznie zakładać punkty kontrolne, obozy namiotowe i inne tymczasowe obiekty na granicy Polski z Ukrainą, przygotowując się do obsługi przybywających Amerykanów. W opinii przedstawicieli amerykańskiej administracji żołnierze nie są upoważnieni do wjazdu na terytorium Ukrainy i nie będą ewakuować Amerykanów ani latać samolotami z terytorium Ukrainy.

Ich misja ma polegać na wsparciu logistycznym i koordynacji ewakuacji obywateli USA z Polski, gdy przybędą tam z Kijowa i innych części Ukrainy, prawdopodobnie drogą lądową i bez pomocy wojsk USA. Waszyngton szacuje, że na Ukrainie znajduje się ok. 30 tys. obywateli USA.

Po raz kolejny przekonujemy się, że obecność „sojuszniczych” wojsk amerykańskich na terytorium RP ma na celu wyłącznie stanie na straży bieżących amerykańskich interesów, nie zaś jak chcieliby tego naiwni, obronę terytorium RP przed potencjalną agresją miltarną.

Myśl Polska (PP)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy