polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 3 lutego 2022

Przemysław Piasta: Nie będę ginąć za Kijów

 W polskich mediach, także tych społecznościowych, w najlepsze trwa militarystyczna gorączka. Poszczególne redakcje, nawet te na co dzień zwaśnione, aż prześcigają się w podżeganiu do wojny. Nie ma granicy głupoty i zbydlęcenia byle tylko nie zohydzić jeszcze bardziej, nienawistnej Rosji i równie nienawistnego Putina.

Zachowanie polskich polityków, którzy już dawno porzucili wszelkie granice przyzwoitości, jest równie obmierzłe. Minister Błaszczak z dumą ogłosił, że to będzie wysyłać na Ukrainę broń. Jak obwiesił jeden z jego urzędników będzie to między innymi „amunicja defensywna”. Jako, że ludzkość nie znała do tej pory takiego rodzaju amunicji prawdopodobnie jest to innowacyjny wynalazek naszych tuzów z PiS-u.


To jednak niestety nie wszystko. Kilka dni temu polski Sejm przyjął uchwałę podjudzającą do wojny i dalszej agresji NATO na wschodzie. Niemal jednogłośnie. Tylko jeden poseł, Grzegorz Braun, miał w sobie na tyle przyzwoitości i cywilnej odwagi by sprzeciwić się temu szaleństwu.

Bo to szaleństwo czystej próby. Po pierwsze dlatego, że z ową Rosją, która w oczach nadwiślańskich polityków i wysługujących się im dziennikarzy urasta do roli tworu zgoła demonicznego, nie mamy obecnie żadnego realnego pola konfliktu. Nie toczymy sporów granicznych. Na terenie naszych państw nie ma waśni narodowościowych ani religijnych, które obligowałby którąś ze stron do interwencji. Nie walczymy o strefy wpływów bo Polska już do strefy rosyjskiej nie należy a własnej, jako państwo zależne, nie posiada. Nie dzielą nas też kwestie gospodarcze bo Polska zerwała de facto stosunki gospodarcze z Rosją.

Z Rosją, z którą nie mamy realnego konfliktu mamy walczyć w obronie Ukrainy. Z którą pól konfliktu jest dla odmiany co niemiara. Przypomnę tylko najważniejsze. Poważne siły polityczne, w tym parlamentarne, na Ukrainie wysuwają roszczenia terytorialne wobec Polski. Nic dziwnego, skoro są one wprost spadkobiercami zbrodniczej ideologi OUN, która zresztą na Ukrainie jest gloryfikowana przez oficjalne czynniki państwowe. Bohaterami narodowymi Ukrainy są dziś mordercy-ludobójcy, na których rękach spoczywa krew setek tysięcy pomordowanych, w lwiej części Polaków. Choć sprawy historyczne nie powinny rzutować na teraźniejszości, państwowy kult UPA uprawiany przez oficjalne czynniki państwowe na Ukrainie jest niemożliwą do przezwyciężenia przeszkodą w naszych relacjach. To jednak nie wszystko. Ukraina jest państwem bandyckim, które stosuje terror wobec zamieszkujących własne terytorium mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych. Jest to jednocześnie państwo niepoważne, które szantażem i polityką faktów dokonanych usiłuje wymusić na sąsiadach koncesje gospodarcze i polityczne. Przykładem jest ostatnia blokada transportów kolejowych z Chin do Polski, stanowiąca bezczelną próbę wymuszenia na nas ustępstw w zakresie polityki transportowej… A to zaledwie część problemów w relacjach z tym państwem.

Zatem na wojnie z potencjalnie przyjaznym a obecnie niezaangażowanym sąsiadem mamy walczyć ramię w ramię z sąsiadem jawnie wrogim i potencjalnie niebezpiecznym. Mamy to czynić nie w imię interesu własnego, bo takowego w owej wojnie nie mamy, lecz w imię interesu naszych sojuszników, anglosasów. To sojusz specyficzny, w którym Waszyngton i jego europejski podwykonawca Londyn rozgrywając swe geopolityczne szachy gotowi są walczyć z Rosją do ostatniego żołnierza. Konkretnie do ostatniego polskiego żołnierza. Ten scenariusz świetnie sprawdził się już w roku 1939, gdy skierowanie militarnej machiny Niemiec przeciwko Polsce kupiło Anglikom kilkanaście bezcennych miesięcy. Do tego tanim kosztem, bo w zamian za kilka patetycznych słów i mglistych obietnic. Jako, że nie wyciągnęliśmy z tych wydarzeń właściwych wniosków być może już wkrótce czekać nas będzie ich powtórka.

To wszystko jest takie oczywiste… Jednak wyłącznie dla tych, którzy potrafią wyłączyć wojenną propagandę a uruchomić własny rozum. Dlatego powiedzmy to wprost: w interesie Polski leży pokój w naszym regionie a nie wywoływanie militarnego konfliktu z Rosją. Tym bardziej, że ów konflikt najprawdopodobniej przegramy. Naszym interesem jest natomiast bezpieczeństwo naszego kraju i jego stabilny rozwój. Nie geopolityczne mrzonki obcych strategów. Naszym interesem jest wreszcie zapewnienie naszej młodzieży jak najlepszej przyszłości a nie wysyłanie jej na zatracenie. To nie jest nasza wojna i to nie jest nasza sprawa. Kto twierdzi inaczej jest głupcem. Lub pracuje dla obcych.

Przemysław Piasta

Myśl Polska

1 komentarz:

  1. "dalszej agresji NATO na wschodzie" Nie rozśmieszać błazna (mnie). Jaka to agresja gdy narody uciekają od Rosji... To tak jak powiedzieć, że Polska atakuje Białoruś bo przyjmuje wnioski azylowe uchodźców z tego kraju. Oczywiste jest to, że im więcej polityki appeasement tym większe będzie wykrwawienie.

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy