polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W czwartek w Polsce odnotowano najwyższą dzienną liczbę zakażeń koronawirusem — wykryto 36 tys. 665 zarażeń COVID-19. Rząd już wprowadził pracę zdalną dla urzędników. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że okres przebywania na kwarantannie zostanie skrócony do siedmiu dni. Ponadto, w aptekach od 27 stycznia mają się też pojawić darmowe testy antygenowe na koronawirusa. * * * AUSTRALIA: Scott Morrison wezwał światowych liderów, aby zrobili więcej, aby zwiększyć odporność globalnych łańcuchów dostaw, które znajdują się pod ogromną presją, przyznając również, że Australia popełniła błędy podczas pandemii. W obszernym przemówieniu przed wirtualnym spotkaniem zorganizowanym przez Światowe Forum Ekonomiczne w piątek wieczorem, Morrison powiedział, że odbudowa frachtu lotniczego i morskiego jest nadal zbyt powolna i potrzebne jest nowe partnerstwo między rządami a biznesem. * * * SWIAT: Po piątkowym spotkaniu szefów dyplomacji Rosji i USA Siergieja Ławrowa i Anthonego Blinkena rosyjskie MSZ wydało oświadczenie na temat przebiegu rozmów. Blinkenowi wyraźnie zakomunikowano, że dalsze ignorowanie uzasadnionych obaw Federacji Rosyjskiej, związanych przede wszystkim z kontynuowanym wojskowym zagospodarowywaniem terytorium Ukrainy przez Stany Zjednoczone i ich natowskich sojuszników, na tle rozmieszczania na szeroką skalę sił i środków sojuszu w pobliżu rosyjskich granic, będzie miało bardzo poważne konsekwencje - napisano w oświadczeniu rosyjskiego MSZ.
COVID-19 INFO: Dzienne infekcje/Dzienne zgony/Procent zaszczepienia (20.01.2022): USA - 692 tys./2700/63%; Niemcy -134 tys./176/72%; Rosja - 21 tys./739/47%; Indie - 347 tys./703/48%; Wielka Brytania -107 tys./330/70%; Izrael - 68 tys./8/65%; Chiny - 66/0/84%; Australia -75 tys./55/78%; Polska - 32 tys./315/57%; Świat - 3.6 mln/9 tys./51%

sobota, 1 lipca 2017

Nowa polska szkoła sobotnia w Sydney

Nauczyciele, rodzice i dzieci z nowej Polskiej Szkoły Sobotniej
w rejonie Campbeltown
Z inicjatywy rodziców i przy współpracy nauczycieli,  na początku lutego br. powołana została na terenie metropolii sydnejskiej nowa polska szkoła -  Polska Szkoła Sobotnia Macarthur.  O pierwszych miesiącach działalności nowej placówki nauczania języka polskiego informuje Bernadeta Kawa, koordynator szkoły.
 
Pierwsze spotkanie,  w którym udział wzięli nauczyciele i wybrany tego dnia Komitet Rodzicielski, odbyło się  11 lutego 2017 roku w Aulii Katolickiej Szkoły Podstawowej Mary Immaculate Eagle Vale.    Z tego lokalu korzystaliśmy przez kolejne 4 tygodnie dzięki życzliwości polskiego księdza Sławomira Płonki. Aktualnie tworzy się w dalszym ciągu społeczność szkolna. Zostały wyznaczone osoby do pracy nad powołaniem do życia szkolnej strony internetowej.


Poniżej  można zobaczyć Logo szkoły zaprojektowane przez jedną z uczennic - Gabrielę Helwani (projekt graficzny w wykonaniu Natalii Mitas). Logo szkoły po raz pierwszy ujrzało światło dzienne 16 marca 2017. Szkoła może rownież pochwalić się posiadaniem własnego hymnu, do którego słowa ułożyła Pani Cecylia Macioch. Od końca marca działa także nasz szkolny FACEBOOK.
Misja i cel szkoły

Pragniemy, by Polska Szkoła Sobotnia Macarthur stworzyła dzieciom dobre warunki do uczenia się języka polskiego, poznawania ojczystej mowy, tradycji, kultury i obyczajów  oraz by była miejscem zawierania nowych przyjaźni.

Pragniemy kształtować piękne dusze i umysły w młodym pokoleniu Polonii, wyrabiać w nich wrażliwość na trwałe ideały polskiej tradycji narodowej.

 
Godziny pracy szkoły

Zajęcia w Polskiej Szkole Sobotniej Macarthur odbywają się w każdą sobotę
(za wyjątkiem przerw semestranych), w godzinach od 9.00 do 12.30.

 
Lokalizacja i adres szkoły

Robert Townson Primary School

Shuttleworth Ave

Raby NSW 2566

Raby jest miejscowością w okolicach Campbelltown na obrzeżach Sydney w Nowej Południowej Walii. W ostatnich latach region ten bardzo się rozbudował i w związku z tym powiększyła się także społeczność polska na tym obszarze.

Szkoła dysponuje dogodnym parkingiem. Otrzymaliśmy do dyspozycji sześć bardzo dobrze wyposażonych sal lekcyjnych. Każda z klas ma zainstalowaną klimatyzację, projektor i tablicę interaktywną. Podwórko szkolne jest bardzo przestronne, co daje nauczycielom i dzieciom okazję do organizowania gier i zabaw w czasie przerw międzylekcyjnych. Mamy rownież do dyspozycji aulę szkoły, w której odbywają się okolicznościowe apele, na które zapraszamy rodziców, dziadków, przyjaciół i sponsorów szkoły.

 
Zapisy do szkoły

Przyjmujemy dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Żeby zapisać dziecko do szkoły rodzice muszą wypełnić aplikację, w której podają dokładne dane dotyczące dziecka: imię i nazwisko, data urodzenia, adres, numery kontaktowe rodziców, zgodę na publikowanie zdjęć, ewentualne problemy medyczne dziecka, itd.
 
Nauczyciele

Nauczycieli zatrudnia wybierany raz na rok Komitet Rodzicielski. Nauczyciele muszą wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami oraz doświadczeniem w pracy z dziećmi, urodzonymi poza granicami Polski.

Nazwiska nauczycieli i personelu pomocniczego:

  1. Cecylia Macioch                            Klasy IV, V i VI
  2. Małgorzata Jagodzińska                         Klasy II i III
  3. Bernadeta Kawa                            „Zerówka” i Klasa I
  4. Elżbieta Purchała                          Grupa przedszkolna
  5. Małgorzata Helwani                    Pomoc nauczyciela
  6. Alicja Polak                                    Zastępstwa
  7. Dariusz Plust                                  Zajęcia muzyczne
  8. Urszula Kościańska                       Biblioteka
 
Komitet Rodzicielski

Komitet Rodzicielski (Rada Rodziców) jest jednostką zarządzającą i prowadzącą nadzór nad działalnością szkoły. 

W skład Komitetu Rodzicielskiego, wybranego na rok 2017 wchodzą następujące osoby:

Przewodniczący:                           Dominika Herdzik
Zastępca Przewodniczącego:    Katarzyna Lavorato
Administrator:                               Helen Kokoszka
Skarbnik:                                          Małgorzata Helvani
Sekretarz:                                        Agnieszka Williams


Dotychczasowe osiągnięcia

Pierwsze dwa kwartały bieżącego roku szkolnego minęły bardzo szybko. Był to czas wypełniony bardzo intensywnie sprawami administracyjnymi związanymi z powstaniem nowej szkoły. Gorąco dziękujemy Wszystkim tym, którzy przyczynili się do tego, aby nasza szkoła nabrała kształtów i kolorów. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem nauczycieli za ich solidność i entuzjazm w pracy z dziećmi. Dziękuję także wszystkim rodzicom, którzy od samego początku z ogromnym zaangażowaniem włączyli się we wszystkie prace niezbędne do tego, aby szkoła mogła funkcjonować z prawnego i finansowego punktu widzenia.

Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o wszystkich drogich SPONSORACH, bez pomocy  których niemożliwe stałoby się powołanie naszej szkoły do życia. Oto oni:
 

Konsulat Generalny RP w Sydney

Federacja Polskich Organizacji w NPW
Patrycja i Andrzej Batyńscy
Ks. Antoni Dudek
Parafia w Minto
Adam Gajkowski
Ks. Sławomir Płonka
Marysia i Marek Strzemkowscy
Agata i Krzysztof Wójcik
Lucyna i Wiesław Paździor
Kazimiera i Stanisław Wójtowicz
Doktor Kaja Łukaszewicz
Dariusz Plust
Janusz Rago
Marian Polak

W przeciągu ostanich kilku miesięcy udało się nam z ogromnym sukcesem zorganizować apel z okazji Świąt Wielkanocnych i Dnia Matki, a także zabawę z okazji Dnia Dziecka, która odbyła się w Klubie Polskim w Bankstown 3-go czerwca 2017.


Zabawa karnawałowa / Luty 2017
 
Pierwsze nasze spotkanie z dziećmi 18-go lutego 2017, rozpoczęliśmy na wesoło - tradycyjną zabawą karnawałową. Dzieci, pod czujnym okiem nauczycieli, wykonały maski karnawałowe. Kiedy maski były już gotowe rozpoczęliśmy zabawy. Były konkursy na najpiękniejsze maski     w poszczególnych grupach wiekowych. Jury, w składzie którego znalazły się mamy z Komitetu Rodzicielskiego wytypowało zwycięzców. Były tańce i nauka piosenki pt.: „Do przodu prawą ręke daj” z nazywaniem i pokazywaniem poszczególnych części ciała. Dzieci wracały do domu szczęśliwe i zadowolone nie mogąc się doczekać kolejnego spotkania.


Apel Wielkanocny / Kwiecień 2017
 
Na apelu z okazji Świąt Wielkanocnych pojawiło się wielu gości, którzy swoją obecością uświetnili tą uroczystość, okazując tym samym wsparcie dla szkoły. Dziękujemy za obecność księżom - Antoniemu Dudkowi i Sławomirowi Płonce, reprezentantowi Polonijnej Rady Konsultacyjnej przy Marszałku Senatu RP – Adamowi Gajkowskiemu, Zespołowi Pieśni i Tańca „Podhale”, oraz okolicznym mieszkańcom, którzy licznie pojawili się na naszym apelu. W sposób  bardzo wyjątkowy chciałabym podziękować Pani Krysi Morawski, która przygotowała dla nas wspaniale nakryty stół wielkanocny. Dekoracja tego wyjątkowego stołu przeniosła nasze myśli i wspomnienia do Polski,  przybliżając nam tradycje związane z obchodami tych przepięknych świąt. Jestem pewnaże obraz tego stołu pozostawi trwały ślad w umysłach i sercach naszych dzieci, uwrażliwiając je tym samym na trwałe ideały polskich tradycji kulturowych. W tym momencie nie mogę nie wspomnieć o mazurku wielkanocnym, upieczonym własnoręcznie przez ucznia klasy V - Pasquale Lavorato właśnie na tę okazję. Mazurek Pasquale był najpiękniejszą ozdobą naszego wielkanocnego stołu.

Nauczyciele / Apel Wielkanocny / Kwiecień 2017

Apel z okazji Dnia Matki odbył się w sobotę 13/05/2017. Bardzo dziękuję osobom zaangażowanym w przygotowanie tej uroczystości. Słowa wdzięczności kieruję przede wszystkim pod adresem Kasi Lavorato, która przemieniła scenę w przepiękna łąkę pełną kwiatów. Dekoracja ta zachwyciła wszystkich obecnych na apelu gości. Dziękuję dzieciom, które wystapiły tego dnia dla przybyłych Mam i Babć, a przede wszystkim uczniom naszej najstarszej klasy, która przygotowała teatralnie zainscenizowaną piosenkę pt.: „Walczyk dla mamy”. Piosenka ta wywołała gromkie brawa na sali. Na koniec dzieci wręczyły wszystkim Mamusiom i Babciom kwiat z dopiętym serduszkiem. Były uściski i moc całusków.
 
 

Kolejną imprezą, którą udało nam się zorganizować przy współpracy Zespołu Pieśni i Tańca „Kujawy” oraz Harcerstwa w NPW, była zabawa z okazji Dnia Dziecka w Polskim Klubie  w Bankstown.
Pisząc ten artykuł, chciałabym bardzo serdecznie i gorąco podziekować Pani Konsul Reginie Jurkowskiej, Pani Joannie Niedbałej i wszystkim pozostałym Drogim Sponsorom,  za udzielenie nam wsparcia finansowego w zorganizowaniu tego przedsięwzięcia.
Moje podziękowania składam także na ręce Managera Zespołu Pieśni i Tańca Kujawy,    Pani Jolanty Żurawski, która z ogromnym zaangażowaniem i entuzjazmem wspierała nas       od samego początku, przygotowując własnoręcznie 50 torebek z upominkami dla każdego dziecka. Dziękuję Federacji Polskich Organizacji w NPW, na której czele stoi Pan Richard Adams-Dzierzba, za zasponsorowanie upominków dla wszystkich naszych milusińskich.
Dziękuję Michałowi Maciochowi, dyrektorom artystycznym Zespołu „Kujawy” - Wiesi   i Markowi Wojnicz oraz przedstawicielom Harcerstwa w Sydney, za przygotowanie  i prowadzenie części rozrywkowej całej imprezy.
Dziekuję Państwu Paździorom i Strzemkowskim za zasponsorowanie "hot-dogów" i pączków dla wszystkich dzieci.
Podsumowując, chciałabym raz jeszcze bardzo serdecznie podziękować nauczycielom, rodzicom, sponsorom i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierali naszą szkołę od pierwszych dni jej powstania, za ich solidarność, solidność i ciężką pracę w tworzeniu miejsca, które oprócz tego, iż zapewnia dzieciom wysokie standarty nauczania języka polskiego, uwrażliwia je także na trwałe ideały polskiej tradycji narodowej.
Niech nagrodą i satysfakcją dla nas wszystkich będą uśmiechnięte buzie dzieci, które chętnie i z radością przychodzą do szkoły, aby uczyć się i bawić razem z nami.
 
Bernadeta Kawa
School Coordinator  
Macarthur Polish Saturday School
Zdjęcia: Macarthur Polish Saturday School
 

 
 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja