polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Prawie milion Australijczyków ma prawo ubiegać się o zwrot milionów dolarów nieodebranych świadczeń Medicare przed Świętami Bożego Narodzenia. Rząd federalny ogłosił, że 234 miliony dolarów z nieodebranych środków zostanie zwrócone osobom, których dane osobowe nie zostały zaktualizowane w serwisie myGov. Najwięcej niewypłaconych środków pieniężnych do odzyskania mają mieszkańcy Nowej Południowej Walii, a na dzień 31 października 284 000 obywateli posiadało 72,6 mln dolarów nieodebranych świadczeń. * * * SWIAT: W Dubaju rozpoczął się Światowy szczyt klimatyczny, w którym biorą udział przywódcy z ponad 140 krajów. Jako przewodniczący 28-j Konferencji stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP-28) i jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) mają nadzieję przekonać społeczność międzynarodową, że niskoemisyjna przyszłość jest możliwa bez odchodzenia od paliw kopalnych. W ciągu pierwszych dwóch dni – głowy państw i rządów złożą oświadczenia narodowe, w których będą starali się przekazać stanowisko swoich krajów w kwestiach ochrony środowiska, bezpieczeństwa żywnościowego, zielonej energii, ochrony przed klęskami żywiołowymi oraz wsparcia finansowego dla krajów najsłabiej rozwiniętych.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

środa, 2 lutego 2022

30. Finał WOŚP. Po raz czwarty w Sydney i nowy rekord

Wolontariusze Sztabu WOŚP Sydney 
i Lajkonik. Fot. K.Bajkowski
W niedzielę, 30 stycznia Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała  po raz 30. Również w Australii. W Sydney po raz czwarty.  Finał odbył się pod hasłem Przejrzyj na oczy, a tegoroczna zbiórka  prowadzona była  pod kątem okulistyki dziecięcej. Głowny cel to zapewnienie najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci w Polsce. W Sydney Polonia zagrała po raz czwarty i po raz drugi  w przestrzeni Polskiego Klubu Bankstown. Byla to jedna z nielicznych pożytecznych imprez, które łączy wszystkie pokolenia Polaków. W Australii WOŚP zagrał też w Melbourne i Perth. To był dzień edukacji narodowej - podsumował 30. Finał twórca i nieustanny organizator WOŚP - Jurek Owsiak. 

  Podczas ponad 5-cio godzinnego wydarzenia odwiedzających sydnejski sztab czekało mnóstwo atrakcji. M.in. stoiska: siema kids, siema szama, siama photo i siema los. Był pokaz pierwszej pomocy - Soni Paszek  Ratownika Medycznego. Licytowane były  fantastyczne fanty utalentowanej Polonii mieszkającej w Australii a także imprezy, wakacje i kursy, m.in. weekendowy pobyt w domku z prywatną plażą, kurs freedivingu, vouchery na sesje fotograficzne, ręcznie robioną bieliznę czy koszulki zmieniające kolor. Wielką  gratką byly limitowane okulary Jurka Owsiaka (wyprodukowane w ilości 100 sztuk) z autografem oraz złota puszka. 

Podczas wydarzenia prowadzony był LIVESTREAM na Facebooku.  Imprezę uświetniły występy zespołu folklorystycznego Lajkonik, Teatru Fantazja, Kapeli Polskiej, skrzypka  Dominika Przywary i śpiewającej poetki Elizy Anny Falkiewicz. W sydnejskim finale WOŚP zaangażowanych bylo kilkunastu młodych  woluntariuszy i biuro organizacji pobytów studentów w Australii – Albion House.

W ubieglym roku sydnejski sztab zebrał ponad 13 tysięcy dolarów australijskich. W tym roku liczernie jeszcze trwa ale organizatorzy wstępnie podaja sumę $15700, z aukcji, e-skarbonki i datkow w trakcie imprezy. mimo trudnych czasow pandemicznych rekord pobity. Okulary Jurka Owsiaka wylicytowane były sumą $540 a weekendowy pobyt w Port Stephens sumą $2000. 

Ogólem z pierwszych szacunków po zakończonej imprezie w Polsce i na całym świecie zebrano rekordowo ponad 136 mln złotych. Ostateczną sumę poznamy 30 marca. Podczas 30. Finału pieniądze zbierało 120 tysięcy wolontariuszy i około 1700 sztabów w Polsce i 29 krajach świata.

Bumerang Polski jak co roku jest potronem medialnym sydnejskiego Finału WOŚP. Oto nasza relacja filmowa z Bankstown:

Kanał YT BumerangMedia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy