polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 30 stycznia 2022

Uwolnienie flagi Aborygenów. Co to naprawdę oznacza?

Graf. Pixabay
 W minionym tygodniu premier Scott Morrison ogłosił , że rząd federalny „uwolnił aborygeńską flagę dla Australijczyków”. Po szeroko zakrojonej kampanii #Freetheflag w mediach społecznościowych rząd federalny kupił prawa autorskie do flagi od Harolda Thomasa, artysty ze szczepu Luritja (szczep aborygeński z Northen Territory - przyp. red.) , który stworzył ją ponad 50 lat temu. Transakcja podobno kosztowała 20 milionów dolarów.

Flaga Aborygenów od dawna jest symbolem oporu i jedności rdzennych mieszkańców Australii. Chociaż ugoda dotycząca praw autorskich jest praktycznym rozwiązaniem kontrowersyjnego problemu, nie wszyscy są zadowoleni, że rząd federalny ma teraz wyłączne prawa do powielania flagi Aborygenów.

Co naprawdę zostało uwolnione?

Walka o #FreetheFlag

Kontrowersje wokół flagi wybuchły w czerwcu 2019 roku . Clothing the Gaps, firma prowadzona przez Aborygenów, otrzymała list od nie-rdzennej firmy WAM Clothing z żadaniem  zaprzestania używania flagi Aborygenów na swoich ubraniach.

Jako ówczesny właściciel praw autorskich, Thomas przyznał WAM Clothing wyłączne prawa do używania flagi na swojej odzieży. Oznaczało to, że każdy, kto chciał umieścić flagę na odzieży – nawet niekomercyjnie – musiał uzyskać pozwolenie od firmy.

Clothing the Gaps rozpoczęło petycję do #Freetheflag , która zebrała ponad 165 000 podpisów zwolenników z całej Australii.

Gniew społeczności wzrósł, gdy grupy społeczności AFL, NRL i rdzennej ludności zostały poproszone o zapłatę za używanie flagi, aw niektórych przypadkach grożono działaniami prawnymi.

We wrześniu 2020 dochodzenie Senatu rozpoczęło badanie praw autorskich i ustaleń licencyjnych dotyczących flagi. W międzyczasie minister ds. rdzennych mieszkańców Australii Ken Wyatt po cichu negocjował z Thomasem zakup praw autorskich do flagi.

Następnie, w przededniu Dnia Australii w tym tygodniu, premier  Morrison ogłosił, że flaga jest teraz „bezpłatnie dostępna do użytku publicznego”.

Co jest w umowie?

Dokładne szczegóły umowy są poufne, ale według rządu umowa przenosi prawa autorskie flagi Aborygenów do Wspólnoty Narodów. Umowa obejmuje również:

  • wszystkie przyszłe tantiemy, które Wspolnota Narodów otrzyma ze sprzedaży flagi, zostaną przeznaczone na trwające prace NAIDOC (szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione)

  • roczne stypendium w wysokości 100 000 USD na cześć Thomasa dla rdzennych studentów w celu rozwijania rdzennych rządów i przywództwa

  • internetowy portal historyczno-edukacyjny o fladze.

Aby zapewnić, że flagi aborygeńskie będą nadal produkowane w Australii, obecni producenci, Carroll i Richardson Flagworld, pozostaną wyłącznymi licencjonowanymi producentami i dostawcami flag i chorągiewek aborygeńskich.

Ale dotyczy to tylko produkcji komercyjnych – osoby fizyczne mogą tworzyć własne flagi do użytku osobistego.

Zgodnie z warunkami cesji praw autorskich, Thomas zachowuje prawa osobiste do flagi.

Oznacza to, że nadal ma on prawo do bycia zidentyfikowanym i nazwanym jako twórca utworu, może powstrzymać kogoś innego przed błędną identyfikacją jako twórcą utworu, a także może powstrzymać dzieło przed poddaniem utworu obraźliwemu traktowaniu, co oznacza każdy czyn, który szkodzi reputacji twórcy.

Thomas przeznaczy również 2 miliony dolarów na utworzenie organizacji non-profit, która wesprze dziedzictwo flagi.

Tak jak flaga narodowa

Flaga będzie teraz zarządzana w taki sam sposób, jak australijska flaga narodowa .

Oznacza to, że każdy będzie mógł go używać w dowolnym medium i w dowolnym celu (z wyjątkiem tworzenia i komercyjnej sprzedaży flag). Możesz umieszczać kopie na ubraniach, boiskach sportowych i artykułach, a także możesz używać flagi na dowolnym nośniku, na przykład na stronach internetowych lub w dziełach sztuki, łącznie z wytatuowaniem jej na ciele.

Zaleca się jednak przestrzeganie zwykłych protokołów, aby z szacunkiem używać flagi.

Jak wolna jest flaga?

Pomimo nowych przepisów, niektórzy rdzenni mieszkańcy są niezadowoleni , ponieważ kontrola nad flagą jest teraz w rękach rządu federalnego, a nie organu kierowanego przez rdzennych mieszkańców.

Inni wskazywali, że jeśli flaga jest „bezpłatna” do użytku przez każdego, prawdopodobnie przyniesie to korzyści dużym korporacjom i zagranicznym producentom wykorzystującym tanią siłę roboczą do produkcji odzieży i produktów z flagą, a nie przedsiębiorstw będących własnością rdzennych mieszkańców.

Możliwe, że flaga jest teraz jeszcze bardziej wolna niż sugeruje rząd. Jak wskazuje naukowiec David Brennan , zgodnie z Ustawą o prawie autorskim z 1968 r., jeśli Commonwealth posiada prawa autorskie do dzieła artystycznego, to wygasają one 50 lat po roku kalendarzowym, w którym dzieło zostało wykonane. Kontrastuje to ze zwykłym okresem ochrony dzieł artystycznych, którym jest życie autora i 70 lat później.

Jeśli to prawda, oznaczałoby to, że prawa autorskie do flagi (stworzonej przez Thomasa w 1971) faktycznie wygasły 1 stycznia 2022 r., a flaga jest teraz w domenie publicznej. Podważyłoby to ważność wyłącznej licencji na Flagworld i zdolność rządu do dysponowania tantiemami.

Oznaczałoby to również wygaśnięcie praw osobistych Thomasa, ponieważ obowiązują one tylko tak długo, jak trwają prawa autorskie.

Bez zapoznania się z warunkami umowy, które są poufne, nie możemy być pewni. Pożądane byłoby wyjaśnienie ze strony rządu.

Ostateczny zwrot akcji

Thomas mówi, że zanim przeniósł prawa autorskie, stworzył cyfrową reprezentację flagi i wybił ją jako niezamienny token (NFT).

NFT to cyfrowe certyfikaty zabezpieczone technologią blockchain, które uwierzytelniają prawo własności do zasobu cyfrowego. Wystartowały w świecie sztuki i są kupowane i sprzedawane za miliony dolarów.

Ale wszystko, co mogą zrobić, to dostarczyć dowód autentyczności określonego pliku cyfrowego. Nie dają sobie żadnych innych praw, takich jak prawa autorskie, i wielu uważa, że ​​wysokie ceny, które narzucają, są zaskakujące. Innych niepokoi ich ogromny ślad węglowy. Thomas twierdzi, że będzie prowadził NFT „na bieżąco, w imieniu społeczności tubylczych”.

Thomas twierdzi, że jest zadowolony z wyniku, stwierdzając, że „flaga pozostanie nie jako symbol walki, ale jako symbol dumy i jedności”.

Jednak rzecz w flagach polega na tym, że ich znaczenie jest tworzone przez tych, którzy nimi wymachują, a nie tylko przez tych, którzy je tworzą.


profesor prawa, University of Technology Sydney

The Conversation


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy