polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

niedziela, 30 stycznia 2022

Uwolnienie flagi Aborygenów. Co to naprawdę oznacza?

Graf. Pixabay
 W minionym tygodniu premier Scott Morrison ogłosił , że rząd federalny „uwolnił aborygeńską flagę dla Australijczyków”. Po szeroko zakrojonej kampanii #Freetheflag w mediach społecznościowych rząd federalny kupił prawa autorskie do flagi od Harolda Thomasa, artysty ze szczepu Luritja (szczep aborygeński z Northen Territory - przyp. red.) , który stworzył ją ponad 50 lat temu. Transakcja podobno kosztowała 20 milionów dolarów.

Flaga Aborygenów od dawna jest symbolem oporu i jedności rdzennych mieszkańców Australii. Chociaż ugoda dotycząca praw autorskich jest praktycznym rozwiązaniem kontrowersyjnego problemu, nie wszyscy są zadowoleni, że rząd federalny ma teraz wyłączne prawa do powielania flagi Aborygenów.

Co naprawdę zostało uwolnione?

Walka o #FreetheFlag

Kontrowersje wokół flagi wybuchły w czerwcu 2019 roku . Clothing the Gaps, firma prowadzona przez Aborygenów, otrzymała list od nie-rdzennej firmy WAM Clothing z żadaniem  zaprzestania używania flagi Aborygenów na swoich ubraniach.

Jako ówczesny właściciel praw autorskich, Thomas przyznał WAM Clothing wyłączne prawa do używania flagi na swojej odzieży. Oznaczało to, że każdy, kto chciał umieścić flagę na odzieży – nawet niekomercyjnie – musiał uzyskać pozwolenie od firmy.

Clothing the Gaps rozpoczęło petycję do #Freetheflag , która zebrała ponad 165 000 podpisów zwolenników z całej Australii.

Gniew społeczności wzrósł, gdy grupy społeczności AFL, NRL i rdzennej ludności zostały poproszone o zapłatę za używanie flagi, aw niektórych przypadkach grożono działaniami prawnymi.

We wrześniu 2020 dochodzenie Senatu rozpoczęło badanie praw autorskich i ustaleń licencyjnych dotyczących flagi. W międzyczasie minister ds. rdzennych mieszkańców Australii Ken Wyatt po cichu negocjował z Thomasem zakup praw autorskich do flagi.

Następnie, w przededniu Dnia Australii w tym tygodniu, premier  Morrison ogłosił, że flaga jest teraz „bezpłatnie dostępna do użytku publicznego”.

Co jest w umowie?

Dokładne szczegóły umowy są poufne, ale według rządu umowa przenosi prawa autorskie flagi Aborygenów do Wspólnoty Narodów. Umowa obejmuje również:

  • wszystkie przyszłe tantiemy, które Wspolnota Narodów otrzyma ze sprzedaży flagi, zostaną przeznaczone na trwające prace NAIDOC (szczegóły nie zostały jeszcze ujawnione)

  • roczne stypendium w wysokości 100 000 USD na cześć Thomasa dla rdzennych studentów w celu rozwijania rdzennych rządów i przywództwa

  • internetowy portal historyczno-edukacyjny o fladze.

Aby zapewnić, że flagi aborygeńskie będą nadal produkowane w Australii, obecni producenci, Carroll i Richardson Flagworld, pozostaną wyłącznymi licencjonowanymi producentami i dostawcami flag i chorągiewek aborygeńskich.

Ale dotyczy to tylko produkcji komercyjnych – osoby fizyczne mogą tworzyć własne flagi do użytku osobistego.

Zgodnie z warunkami cesji praw autorskich, Thomas zachowuje prawa osobiste do flagi.

Oznacza to, że nadal ma on prawo do bycia zidentyfikowanym i nazwanym jako twórca utworu, może powstrzymać kogoś innego przed błędną identyfikacją jako twórcą utworu, a także może powstrzymać dzieło przed poddaniem utworu obraźliwemu traktowaniu, co oznacza każdy czyn, który szkodzi reputacji twórcy.

Thomas przeznaczy również 2 miliony dolarów na utworzenie organizacji non-profit, która wesprze dziedzictwo flagi.

Tak jak flaga narodowa

Flaga będzie teraz zarządzana w taki sam sposób, jak australijska flaga narodowa .

Oznacza to, że każdy będzie mógł go używać w dowolnym medium i w dowolnym celu (z wyjątkiem tworzenia i komercyjnej sprzedaży flag). Możesz umieszczać kopie na ubraniach, boiskach sportowych i artykułach, a także możesz używać flagi na dowolnym nośniku, na przykład na stronach internetowych lub w dziełach sztuki, łącznie z wytatuowaniem jej na ciele.

Zaleca się jednak przestrzeganie zwykłych protokołów, aby z szacunkiem używać flagi.

Jak wolna jest flaga?

Pomimo nowych przepisów, niektórzy rdzenni mieszkańcy są niezadowoleni , ponieważ kontrola nad flagą jest teraz w rękach rządu federalnego, a nie organu kierowanego przez rdzennych mieszkańców.

Inni wskazywali, że jeśli flaga jest „bezpłatna” do użytku przez każdego, prawdopodobnie przyniesie to korzyści dużym korporacjom i zagranicznym producentom wykorzystującym tanią siłę roboczą do produkcji odzieży i produktów z flagą, a nie przedsiębiorstw będących własnością rdzennych mieszkańców.

Możliwe, że flaga jest teraz jeszcze bardziej wolna niż sugeruje rząd. Jak wskazuje naukowiec David Brennan , zgodnie z Ustawą o prawie autorskim z 1968 r., jeśli Commonwealth posiada prawa autorskie do dzieła artystycznego, to wygasają one 50 lat po roku kalendarzowym, w którym dzieło zostało wykonane. Kontrastuje to ze zwykłym okresem ochrony dzieł artystycznych, którym jest życie autora i 70 lat później.

Jeśli to prawda, oznaczałoby to, że prawa autorskie do flagi (stworzonej przez Thomasa w 1971) faktycznie wygasły 1 stycznia 2022 r., a flaga jest teraz w domenie publicznej. Podważyłoby to ważność wyłącznej licencji na Flagworld i zdolność rządu do dysponowania tantiemami.

Oznaczałoby to również wygaśnięcie praw osobistych Thomasa, ponieważ obowiązują one tylko tak długo, jak trwają prawa autorskie.

Bez zapoznania się z warunkami umowy, które są poufne, nie możemy być pewni. Pożądane byłoby wyjaśnienie ze strony rządu.

Ostateczny zwrot akcji

Thomas mówi, że zanim przeniósł prawa autorskie, stworzył cyfrową reprezentację flagi i wybił ją jako niezamienny token (NFT).

NFT to cyfrowe certyfikaty zabezpieczone technologią blockchain, które uwierzytelniają prawo własności do zasobu cyfrowego. Wystartowały w świecie sztuki i są kupowane i sprzedawane za miliony dolarów.

Ale wszystko, co mogą zrobić, to dostarczyć dowód autentyczności określonego pliku cyfrowego. Nie dają sobie żadnych innych praw, takich jak prawa autorskie, i wielu uważa, że ​​wysokie ceny, które narzucają, są zaskakujące. Innych niepokoi ich ogromny ślad węglowy. Thomas twierdzi, że będzie prowadził NFT „na bieżąco, w imieniu społeczności tubylczych”.

Thomas twierdzi, że jest zadowolony z wyniku, stwierdzając, że „flaga pozostanie nie jako symbol walki, ale jako symbol dumy i jedności”.

Jednak rzecz w flagach polega na tym, że ich znaczenie jest tworzone przez tych, którzy nimi wymachują, a nie tylko przez tych, którzy je tworzą.


profesor prawa, University of Technology Sydney

The Conversation


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy