polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

środa, 27 listopada 2019

Ryszard Borysiewicz: Polski Klub w Ashfield nie jest sprzedawany

Komunikat Klubu Polskiego w Ashfield (Sydney).
 Niniejszym informujemy, że Walne Zebranie członków Klubu Polskiego w Ashfield odbędzie się w niedzielę 1 grudnia 2019 roku o godz. 15:00. Na tym zebraniu zostanie ogłoszony skład nowego zarząd Klubu na następną, dwuletnią kadencję 2019 – 2021, wybrany zgodnie z procesem wyborczym Klubu, kończącym się w sobotę 30 listopada, a przeprowadzanym przez Komisję Wyborczą Klubu, powołaną na zebraniu informacyjnym członków Klubu w niedzielę 11 sierpnia 2019 r. 

 Komunikat Klubu ma na celu powiadomienie społeczności polonijnej w Australii o planach rozwoju Klubu, jak również wyjaśnienie niektórych elementów tego planu, które mogą być nieprawidłowo interpretowane, mimo serii spotkań informacyjnych oraz publikacji w mediach polonijnych (np. „Bumerang Polski” czy „Express. Australian-Polish Magazine”).

Kluczowe punkty to:

1. Polski Klub w Ashfield nie jest sprzedawany. W planie jest budowa nowoczesnego Klubu o 50% większej powierzchni, z podziemnym parkingiem, windami i wejściem od komercyjnej części Ashfield (Liverpool Rd.). 

 2. Klub Polski w Ashfield zachowa własność gruntu na etapie budowy i będzie właścicielem gruntu po zakończeniu inwestycji.

3. Inwestycja obejmie dwa tereny, będące własnością Klubu: 73 i 75 Norton Street.

4. Dom Polski sąsiadujący z Klubem, pod adresem 182 Liverpool Rd., nie jest własnością Klubu w Ashfield i nie jest częścią tej inwestycji. Dom Polski należy do Fundacji Polskiej w NPW od 1951 roku, z osobnym tytułem własności, którą zarządza 9-osobowy zarząd. Cieszymy się z dobrych relacji z Fundacją Polską w NPW. Klub Polski w Ashfield i Fundacja Polska w NPW mają wspólne prawo dostępu (wejścia) od strony Liverpool Rd. Nowa inwestycja poprawi i upiększy podjazd, ogrodzenie i ogród Domu Polskiego.

5. Wjazd dla samochodów na posesję przy 73-75 Norton St. będzie od strony Norton St., a przyszłe frontowe wejście do Klubu od strony Liverpool Rd, co ma wiele zalet:
(a) osoby będą opuszczać Klub w części komercyjnej Ashfield, a nie mieszkaniowej (Norton St);
(b) wejście od ruchliwej ulicy handlowej/biurowej znacznie poprawi widoczność Klubu. oraz 
(c) rozwiąże problem warunku osobnego wejścia dla gości Klubu i mieszkańców tego budynku.

 6. Koszt realizacji nowego Klubu odbędzie się bez dodatkowych kosztów kapitałowych ze strony Klubu, a efektem końcowym będzie nowoczesny Klub Polski w całości należący do członków, bez zadłużenia. Cały projekt sfinansuje deweloper i dodatkowo przekaże Klubowi pieniądze na spłatę wszystkich długów. Nadwyżka finansowa będzie na wyposażenie i kapitał obrotowy. 

 7. Jak pokazuje wizualizacja na planie, nad klubem będzie część mieszkalna. Nowy budynek będzie dźwiękoszczelny i pozwoli Klubowi prowadzić działalność na poziomie poniżej części mieszkalnej, bez zakłócania spokoju w apartamentach. Znajdujemy się w tej strefie (zone) dzielnicy Ashfield, w której dozwolone jest budowanie Klubu i apartamentów i to nie jest niczym niezwykłym dla Rady miasta.

8. Klub będzie czynny w czasie budowy. Planujemy wynajęcie tymczasowego lokalu w pobliżu na okres 12-18 miesięcy na czas budowy podziemnego parkingu i pomieszczeń klubowych na parterze. Powrót do nowoczesnego Klubu przy 73-75 Norton Street nastąpi zanim będzie skończona budowa mieszkań powyżej Klubu.

Od wielu miesięcy pracujemy z firmą Deicorp i jej zespołem projektowym, w skład którego wchodzą specjaliści różnych dziedzin (urbaniści, projektanci wnętrz, architekci, itd.). Projekt rozwijał się i doszedł do takiego stanu, że jesteśmy gotowi go zaprezentować. Finalizujemy całą konieczną dokumentację i planujemy wysłać zawiadomienie o zebraniu w lutym / marcu 2020 roku.

Zamierzamy przedstawić: 

(a) główne punkty umowy z deweloperem opracowane przez naszych prawników Baker McKenzie,
(b) założenia finansowe, analizy i prognozy (opracowane przez firmę Grant Thornton),
(c) noty wyjaśniające.
 
Zorganizujemy również spotkanie informacyjne, aby odpowiedzieć na pytania członków Klubu.  Zarząd Klubu liczy na to, że członkowie i szersza społeczność polonijna poprą ten znaczący projekt.
Rozprowadzamy kolorową broszurę przedstawiającą wizję Klubu. Przeprowadziliśmy kilka spotkań informacyjnych, przygotowaliśmy ścianę medialną w Klubie, opublikowaliśmy stosowne informacje na witrynie internetowej Klubu i rozmawialiśmy na ten temat z kilkoma mediami polonijnymi.

Opóźnienia spowodowane przez ostatnia sprawę sadową przeciwko Klubowi Polskiemu w ciągu ostatnich 2,5 roku zwiększyły zadłużenie Klubu o około 1,7 mln dolarów australijskich. Są to koszty odsetek za obsługę zadłużenia, koszty refinansowania długu na rzecz innego pożyczkodawcy, niektóre koszty prawne nie objęte ubezpieczeniem oraz znaczny wzrost składek ubezpieczeniowych z powodu bieżących strat poniesionych przez Klubowego ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajduje się na końcu Komunikatu.

Co się stanie jeśli członkowie w liczbie 75% nie poprą tego planu? W takim wypadku do Klubu wkroczy administrator narzucony przez nasz bank, którego zadaniem będzie jak najszybsza spłata długu. Administrator nie będzie rozważał długoterminowych opcji rozwiązania problemu zadłużenia. Trzeba być w pełni świadomym, ze bez konkretnego planu wyjścia z długu możemy bezpowrotnie stracić największy polski klub w Sydney (nawet w Australii).

Na zakończenie pragnę dodać, że:

 • Restauracja klubowa „Sto Lat” była finalistą konkursu Inner West Small Business Awards w 2018 i 2019 roku. Liczba klientów w naszej restauracji wynosi średnio 350 osób tygodniowo.
• W pracy na rzecz Klubu – w restauracji, kawiarni, przygotowaniu imprez i przyjęć - pomaga 35 wolontariuszy, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.
• W ciągu obecnego roku, tak jak w poprzednim, pamiętaliśmy i świętowaliśmy uroczyście rocznice ważnych wydarzeń historycznych (Święto Konstytucji 3 Maja, 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 101. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski) oraz inne wydarzenia związane z polskim dziedzictwem narodowym, jak np. kolejną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Przez cały rok w salach klubowych organizowane są przyjęcia oraz różne wydarzenia kulturalne (np. Dzień Polskiej Kultury w hołdzie Ninie Skoroszewskiej w czerwcu br., koncerty i inne spotkania). 
• W 2019 roku Sąd Najwyższy NPW wydał decyzję w sprawie wniesionej przeciwko Klubowi dwa lata wcześniej, orzekając, ze Klub i jego dyrektorzy nie są winni. W minionych dwóch i pół latach wiele razy Klub próbował bezskutecznie zakończyć tę sprawę na drodze kompromisu i mediacji. Teraz plan rozwoju Klubu, wstrzymywany przez powyższą sprawę, może być kontynuowany.

W imieniu zarządu Klubu Polskiego w Ashfield,

Ryszard Borysiewicz
Prezes
 
26 listopada 2019 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy