polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oświadczył podczas niejawnych obrad Sejmu, że Rosja ma gotowy plan ataku na Polskę. Wg niego argumentem przemawiającym za zbliżającą się inwazją są niedawne ataki hakerskie skierowane w stronę czołowych, polskich polityków. Rząd poinformował, że hakerzy przejęli ponad 4 tysiące kont wraz z 70 tys. wiadomości mailowych. * * * AUSTRALIA: Australijczycy w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą teraz używać cyfrowego certyfikatu jako dowodu szczepienia. Certyfikat jest generowany automatycznie i dostępny w aplikacji Express Plus Medicare. Dotychczas w Australii w pełni zaszczepionych jest zaledwie 3 proc. mieszkanców co stanowi jeden z najgorszych wyników na świecie. * * * SWIAT: W willi La Grange w Genewie, odbywa się spotkanie prezydenta Rosji Wladimira Putina z amerykańskim przywódcą Joe Bidenem. Rozmowy mają trwać cztery godziny. W pierwszej części Putinowi towarzyszy szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow, a Bidenowi sekretarz stanu Antony Blinken. Na początku spotkania w bibliotece, w którym uczestniczyli dziennikarze z zagranicy, Putin podziękował swojemu amerykańskiemu odpowiednikowi za inicjatywę i zaproszenie na rozmowy. Prezydent USA odpowiedział prezydentowi Rosji, że spotkanie twarzą w twarz jest korzystne.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "Kongres" wg powieści Stanisława Lema - Klub Polski w Bankstown, 19.06, godz. 18:00

środa, 27 listopada 2019

Ryszard Borysiewicz: Polski Klub w Ashfield nie jest sprzedawany

Komunikat Klubu Polskiego w Ashfield (Sydney).
 Niniejszym informujemy, że Walne Zebranie członków Klubu Polskiego w Ashfield odbędzie się w niedzielę 1 grudnia 2019 roku o godz. 15:00. Na tym zebraniu zostanie ogłoszony skład nowego zarząd Klubu na następną, dwuletnią kadencję 2019 – 2021, wybrany zgodnie z procesem wyborczym Klubu, kończącym się w sobotę 30 listopada, a przeprowadzanym przez Komisję Wyborczą Klubu, powołaną na zebraniu informacyjnym członków Klubu w niedzielę 11 sierpnia 2019 r. 

 Komunikat Klubu ma na celu powiadomienie społeczności polonijnej w Australii o planach rozwoju Klubu, jak również wyjaśnienie niektórych elementów tego planu, które mogą być nieprawidłowo interpretowane, mimo serii spotkań informacyjnych oraz publikacji w mediach polonijnych (np. „Bumerang Polski” czy „Express. Australian-Polish Magazine”).

Kluczowe punkty to:

1. Polski Klub w Ashfield nie jest sprzedawany. W planie jest budowa nowoczesnego Klubu o 50% większej powierzchni, z podziemnym parkingiem, windami i wejściem od komercyjnej części Ashfield (Liverpool Rd.). 

 2. Klub Polski w Ashfield zachowa własność gruntu na etapie budowy i będzie właścicielem gruntu po zakończeniu inwestycji.

3. Inwestycja obejmie dwa tereny, będące własnością Klubu: 73 i 75 Norton Street.

4. Dom Polski sąsiadujący z Klubem, pod adresem 182 Liverpool Rd., nie jest własnością Klubu w Ashfield i nie jest częścią tej inwestycji. Dom Polski należy do Fundacji Polskiej w NPW od 1951 roku, z osobnym tytułem własności, którą zarządza 9-osobowy zarząd. Cieszymy się z dobrych relacji z Fundacją Polską w NPW. Klub Polski w Ashfield i Fundacja Polska w NPW mają wspólne prawo dostępu (wejścia) od strony Liverpool Rd. Nowa inwestycja poprawi i upiększy podjazd, ogrodzenie i ogród Domu Polskiego.

5. Wjazd dla samochodów na posesję przy 73-75 Norton St. będzie od strony Norton St., a przyszłe frontowe wejście do Klubu od strony Liverpool Rd, co ma wiele zalet:
(a) osoby będą opuszczać Klub w części komercyjnej Ashfield, a nie mieszkaniowej (Norton St);
(b) wejście od ruchliwej ulicy handlowej/biurowej znacznie poprawi widoczność Klubu. oraz 
(c) rozwiąże problem warunku osobnego wejścia dla gości Klubu i mieszkańców tego budynku.

 6. Koszt realizacji nowego Klubu odbędzie się bez dodatkowych kosztów kapitałowych ze strony Klubu, a efektem końcowym będzie nowoczesny Klub Polski w całości należący do członków, bez zadłużenia. Cały projekt sfinansuje deweloper i dodatkowo przekaże Klubowi pieniądze na spłatę wszystkich długów. Nadwyżka finansowa będzie na wyposażenie i kapitał obrotowy. 

 7. Jak pokazuje wizualizacja na planie, nad klubem będzie część mieszkalna. Nowy budynek będzie dźwiękoszczelny i pozwoli Klubowi prowadzić działalność na poziomie poniżej części mieszkalnej, bez zakłócania spokoju w apartamentach. Znajdujemy się w tej strefie (zone) dzielnicy Ashfield, w której dozwolone jest budowanie Klubu i apartamentów i to nie jest niczym niezwykłym dla Rady miasta.

8. Klub będzie czynny w czasie budowy. Planujemy wynajęcie tymczasowego lokalu w pobliżu na okres 12-18 miesięcy na czas budowy podziemnego parkingu i pomieszczeń klubowych na parterze. Powrót do nowoczesnego Klubu przy 73-75 Norton Street nastąpi zanim będzie skończona budowa mieszkań powyżej Klubu.

Od wielu miesięcy pracujemy z firmą Deicorp i jej zespołem projektowym, w skład którego wchodzą specjaliści różnych dziedzin (urbaniści, projektanci wnętrz, architekci, itd.). Projekt rozwijał się i doszedł do takiego stanu, że jesteśmy gotowi go zaprezentować. Finalizujemy całą konieczną dokumentację i planujemy wysłać zawiadomienie o zebraniu w lutym / marcu 2020 roku.

Zamierzamy przedstawić: 

(a) główne punkty umowy z deweloperem opracowane przez naszych prawników Baker McKenzie,
(b) założenia finansowe, analizy i prognozy (opracowane przez firmę Grant Thornton),
(c) noty wyjaśniające.
 
Zorganizujemy również spotkanie informacyjne, aby odpowiedzieć na pytania członków Klubu.  Zarząd Klubu liczy na to, że członkowie i szersza społeczność polonijna poprą ten znaczący projekt.
Rozprowadzamy kolorową broszurę przedstawiającą wizję Klubu. Przeprowadziliśmy kilka spotkań informacyjnych, przygotowaliśmy ścianę medialną w Klubie, opublikowaliśmy stosowne informacje na witrynie internetowej Klubu i rozmawialiśmy na ten temat z kilkoma mediami polonijnymi.

Opóźnienia spowodowane przez ostatnia sprawę sadową przeciwko Klubowi Polskiemu w ciągu ostatnich 2,5 roku zwiększyły zadłużenie Klubu o około 1,7 mln dolarów australijskich. Są to koszty odsetek za obsługę zadłużenia, koszty refinansowania długu na rzecz innego pożyczkodawcy, niektóre koszty prawne nie objęte ubezpieczeniem oraz znaczny wzrost składek ubezpieczeniowych z powodu bieżących strat poniesionych przez Klubowego ubezpieczyciela. Więcej informacji na ten temat znajduje się na końcu Komunikatu.

Co się stanie jeśli członkowie w liczbie 75% nie poprą tego planu? W takim wypadku do Klubu wkroczy administrator narzucony przez nasz bank, którego zadaniem będzie jak najszybsza spłata długu. Administrator nie będzie rozważał długoterminowych opcji rozwiązania problemu zadłużenia. Trzeba być w pełni świadomym, ze bez konkretnego planu wyjścia z długu możemy bezpowrotnie stracić największy polski klub w Sydney (nawet w Australii).

Na zakończenie pragnę dodać, że:

 • Restauracja klubowa „Sto Lat” była finalistą konkursu Inner West Small Business Awards w 2018 i 2019 roku. Liczba klientów w naszej restauracji wynosi średnio 350 osób tygodniowo.
• W pracy na rzecz Klubu – w restauracji, kawiarni, przygotowaniu imprez i przyjęć - pomaga 35 wolontariuszy, za co jesteśmy im bardzo wdzięczni.
• W ciągu obecnego roku, tak jak w poprzednim, pamiętaliśmy i świętowaliśmy uroczyście rocznice ważnych wydarzeń historycznych (Święto Konstytucji 3 Maja, 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i 101. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski) oraz inne wydarzenia związane z polskim dziedzictwem narodowym, jak np. kolejną rocznicę urodzin Fryderyka Chopina. Przez cały rok w salach klubowych organizowane są przyjęcia oraz różne wydarzenia kulturalne (np. Dzień Polskiej Kultury w hołdzie Ninie Skoroszewskiej w czerwcu br., koncerty i inne spotkania). 
• W 2019 roku Sąd Najwyższy NPW wydał decyzję w sprawie wniesionej przeciwko Klubowi dwa lata wcześniej, orzekając, ze Klub i jego dyrektorzy nie są winni. W minionych dwóch i pół latach wiele razy Klub próbował bezskutecznie zakończyć tę sprawę na drodze kompromisu i mediacji. Teraz plan rozwoju Klubu, wstrzymywany przez powyższą sprawę, może być kontynuowany.

W imieniu zarządu Klubu Polskiego w Ashfield,

Ryszard Borysiewicz
Prezes
 
26 listopada 2019 r. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja