polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Pierwszy zwycięski mecz Polski na Mistrzostwach Świata Piłki Nożnej w Katarze. Biało-czerwoni pokonali drużynę Arabii Saudyjskiej 2:0. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański laburzystowski premier Daniel Andrews zapewnił sobie trzecią kadencję większościowego rządu zdobywając co najmniej 50 miejsc w parlamencie. Opozycja liberalna zdobyła zaledwie 25 miejsc. Andrews będzie zatem najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: Zmarł szef białoruskiego MSZ Uładzimir Makiej - poinformowała agencja BelTa. Nie widaomo nic o przyczynach jego śmierci. Polityk miał 64 lata. Rzecznik białoruskiego MSZ Anatolij Głaz potwierdził informację o śmierci ministra. Dodał, że Makiej jeszcze wczoraj omawiał plany robocze na nadchodzący tydzień.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Melbourne: Dom Polski Syrena w Rowville, "Randka w Bistro" - 19.11, godz. 18:00; "Pozamiatane" - 20.11, godz. 18:00; Polski Klub w Albion, "Pozamiatane" - 24.11, godz. 18:30; "Randka w Bistro" - 27.11, godz. 15:00

sobota, 13 listopada 2021

Święto Niepodległości 2021 w Polskiej Szkole w Sydney

Dzieci z Polskiej Szkoły
w Macarthur uczciły Święto
Niepodległosci wirtualnie.
Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur mimo, że nie rozpoczeła jeszcze zajęć w klasach po zakończonym niedawno sydnejskim lockdownie, uczciła Święto Niepodległości wirtualnie. Z nadesłanych materiałów uczniów powstał krótki filmik szkolny, a jedna z nauczycielek napisała dla dzieci okolicznościowy wiersz,  o czym informuje dyrektor Szkoły, Bernadeta Kawa.


„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tymże dokumencie czytamy dalej, że “to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych  zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin".

Również i my – Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur – pragniemy w czynny sposób włączyć się w obchody tego jakże  wyjatkowego święta. Jest to dzień szczególny dla historii naszego narodu – dla Polaków żyjących w kraju i tych rozsianych po całym świecie.

 Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy w ciagu ostatnich kilku dni przesłali do nas zdjecia dzieci trzymajacych dumnie godło Polski oraz filmy uczniów deklamujacych patriotyczne wiersze. Z otrzymanych zdjęć powstał kolaż, który możecie zobaczyć poniżej. Ze  wszystkich nadesłanych materiałów powstał też krótki filmik będący relacja z obchodów Święta Niepodlełości przez społeczność Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur.

Pozwólcie, że w tym miejscu podzielę się z Wami premierową publikacją pięknego, patriotycznego wiersza poświęconego tematyce Święta Niepodległości. Wiersz pt.: „Polsko...” powstał kilka dni temu, a jego autorką jest Pani Cecylia Macioch, która jest niewątpliwym filarem i mentorem naszej szkolnej społeczności. Wiersz ten w piękny i niezwykle wyrazisty sposób oddaje sens i głębię tego wyjątkowego dnia.Na koniec dołączam  filmik, który jest mozaiką naszych wirtualnych obchodów Święta Niepodległości , bowiem w  bieżącym roku nie było nam niestety dane być tego dnia ze sobą w szkole. Widać już jednak światełko w tunelu i wygląda na to że w niedługim czasie będziemy mogli wrócić nareszcie do szkoły! 


 Bernadeta Kawa

    School Coordinator


Święto Niepodległości 2021 w Polskiej Szkole w Sydney (You Tube):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy