polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W Warszawie trwa Marsz Miliona Serc organizowany przez Koalicję Obywatelską. Tłum zapełnił centrum stolicy. 55 proc. badanych przypuszcza, że 15 października wybory do Sejmu wygra raczej PiS, w przypadku Senatu respondenci spodziewają się równowagi między PiS i jego koalicjantami a prawdopodobną koalicją partii opozycyjnych - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). * * * AUSTRALIA: Wiktoriański premier Daniel Andrews ogłosił swoją rezygnację po dziewięciu latach stania na czele rządu południowego stanu mówiąc wyborcom, że „kiedy już czas, to już czas”. Andrews, który podczas pandemii spotkał się z ciągłą krytyką w związku z ograniczaniem swobód obywatelskich, zyskał także ogromne poparcie wyborców Partii Pracy, powiedział, że jego dziedzictwo pozostawi ocenie innych. Wg krytyków Andrewsa jego dziedzictwo obejmuje rekordowe blokady mieszkańców Wiktorii podczas pandemii Covid, poważne wydatki na projekty infrastrukturalne i odwołane Igrzyska Wspólnoty Narodów. * * * SWIAT: Opozycyjna partia Smer na Słowacji kierowana przez byłego premiera Roberta Fico wygrała wybory parlamentarne. Fico sprzeciwia się pomocy wojskowej dla Ukrainy i krytykuje NATO.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra * * * Grand Finale of the International Strzelecki Competition - Bryan Brown Theatre, Bankstown, 6.10, godz. 19:00

sobota, 13 listopada 2021

Święto Niepodległości 2021 w Polskiej Szkole w Sydney

Dzieci z Polskiej Szkoły
w Macarthur uczciły Święto
Niepodległosci wirtualnie.
Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur mimo, że nie rozpoczeła jeszcze zajęć w klasach po zakończonym niedawno sydnejskim lockdownie, uczciła Święto Niepodległości wirtualnie. Z nadesłanych materiałów uczniów powstał krótki filmik szkolny, a jedna z nauczycielek napisała dla dzieci okolicznościowy wiersz,  o czym informuje dyrektor Szkoły, Bernadeta Kawa.


„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata" - czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej rok 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. W tymże dokumencie czytamy dalej, że “to dzięki tym, którzy pozostali nieugięci, nasz Naród wyszedł zwycięsko z dziejowej próby. Odzyskanie niepodległości dokonało się poprzez walkę pełną poświęcenia i bohaterstwa nie tylko na polach bitew, ale i w codziennych  zmaganiach o zachowanie duchowej i materialnej substancji narodowej oraz w codziennym trwaniu polskich rodzin".

Również i my – Polska Szkoła Sobotnia w Macarthur – pragniemy w czynny sposób włączyć się w obchody tego jakże  wyjatkowego święta. Jest to dzień szczególny dla historii naszego narodu – dla Polaków żyjących w kraju i tych rozsianych po całym świecie.

 Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy w ciagu ostatnich kilku dni przesłali do nas zdjecia dzieci trzymajacych dumnie godło Polski oraz filmy uczniów deklamujacych patriotyczne wiersze. Z otrzymanych zdjęć powstał kolaż, który możecie zobaczyć poniżej. Ze  wszystkich nadesłanych materiałów powstał też krótki filmik będący relacja z obchodów Święta Niepodlełości przez społeczność Polskiej Szkoły Sobotniej w Macarthur.

Pozwólcie, że w tym miejscu podzielę się z Wami premierową publikacją pięknego, patriotycznego wiersza poświęconego tematyce Święta Niepodległości. Wiersz pt.: „Polsko...” powstał kilka dni temu, a jego autorką jest Pani Cecylia Macioch, która jest niewątpliwym filarem i mentorem naszej szkolnej społeczności. Wiersz ten w piękny i niezwykle wyrazisty sposób oddaje sens i głębię tego wyjątkowego dnia.Na koniec dołączam  filmik, który jest mozaiką naszych wirtualnych obchodów Święta Niepodległości , bowiem w  bieżącym roku nie było nam niestety dane być tego dnia ze sobą w szkole. Widać już jednak światełko w tunelu i wygląda na to że w niedługim czasie będziemy mogli wrócić nareszcie do szkoły! 


 Bernadeta Kawa

    School Coordinator


Święto Niepodległości 2021 w Polskiej Szkole w Sydney (You Tube):

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy