polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: Z powodu globalnej awarii IT w Australii ucierpiało wiele firm, w tym organizacje medialne, takie jak News Corp, ABC, SBS, Channel 7, Channel 9 i Network 10. Skutki awarii dotknęły również usługi EFTPOS, linie lotnicze, banki i supermarkety, pogrążając cały krajowy system komunikacji elektronicznej w chaosie. Premier Anthony Albanese robi sobie pięciodniową przerwę w pracy w Queensland ale jest na bieżąco informowany o skutkach awarii. Firma stojąca za awarią twierdzi, że wdrożono "poprawkę", ale według ekspertów efekt domina awarii może trwać dni, a nawet tygodnie. * * * SWIAT: Partia Republikańska oficjalnie nominowała oficjalnie Donalda Trumpa na kandydata na prezydenta USA. Trump ogłosił, że nominował senatora z Ohio Jamesa Davida Vance'a na kandydata na wiceprezydenta USA. Byly prezydent i kandydat pojawił się na konwencji wyborczej Partii Republikańskiej po raz pierwszy od czasu próby zamachu na jego życie. * Viktor Orbán wysłał wiadomość do szefa Rady Europejskiej, wzywając go do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Rosją i rozpoczęcia negocjacji z Chinami w sprawie konferencji mającej na celu rozwiązanie konfliktu ukraińskiego, donosi "Bild". Wiadomość Orbána zawierała jego ocenę, że "intensywność konfliktu zbrojnego radykalnie wzrośnie w najbliższej przyszłości". * Bratysława nie przyłączy się do bojkotowania węgierskiej prezydencji w Radzie UE po wizycie Viktora Orbana w Moskwie, oświadczył prezydent Słowacji Peter Pellegrini: "Nie sądzę, by ktokolwiek powinien być karany za dążenie do dialogu. Słowacja tego nie zrobi"
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

niedziela, 31 października 2021

Covid-19: 5 milionów zgonów, a może dwa razy więcej

Data: Worldometers
 Ilość zgonów  związanych  z COVID-19 na całym świecie przekroczyła w piątek  liczbę 5 milionów – według oficjalnych  danych Worldometers. To mniej więcej 10 procent  liczby zgonów, które każdego roku w skali globu notuje się z powodu innych przyczyn.  Ponad połowa ofiar pandemii koronawirusa, która ogłoszona przez WHO z początkiem marca ubieglego roku ogarnęla cały świat,  pochodzi z USA, Brazylii, Indii, Meksyku, Rosji i Peru. Prawdziwa liczba zgonów wg naukowców może być jednak dwa razy większa od oficjalnej.

Niestety liczba zgonów rośnie coraz szybciej.  Analiza Reutera dowodzi, że pierwsze 2,5 mln ofiar zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano po niespełna roku. Kolejne 2,5 mln ofiar przybyło z kolei w 236 dni. To więcej niż roczna liczba zgonów powodowanych grypą w poprzednich latach (od 290 tys. do 650 tys. zgonów).

Liczba zgonów w Polsce i w Australi w ostatnim czasie nie rośnie na szczęście zbyt szybko. Dotychczas na Covid zmarło w Polsce 77 tys. osób a w Australii 1700.  Inaczej jednak wygląda sytuacja w wielu innych rejonach świata.

Obecny wzrost od kilku tygodni liczby zgonów powoduje wariant Delta atakujący głównie niezaszczepionych. Ponad połowa mieszkańców świata nie otrzymała jeszcze przynajmniej  jednej dawki szczepionki przeciw COVID-19. W ciągu ostatniego tygodnia globalnie odnotowywano średnio 8 000 zgonów dziennie, co odpowiada pięciu zgonom na minutę.

Jedna czwarta wszyskich ofiar Covid-19 zmarła w Europie. USA są krajem, którego wirus Sars-Cov-2 dotknął najbardziej. Zmarlo tam ponad 766 tys. mieszkanców co stnowi  15% wszystkich ofiar pandemii na świecie.

Prawdziwa liczba zgonów z powodu COVID-19  może być jednak  dwa razy wyższa niż oficjalna.Tak twierdzi IHME (Institute for Health Metrics and Evaluation) , który od początku pandemii koronawirusa przygotowuje prognozy dotyczące m.in. dalszego rozwoju sytuacji na świecie. Pracownicy Instytutu dokładnie zbierają dane dotyczące SARS-CoV-2, analizują je i tworzą modele o bardzo wysokiej sprawdzalności.  Kluczowym odkryciem naukowców  Instytutu  jest to, że nadmierna liczba zgonów związanych z pandemią wynosi blisko 15 milionów na świecie z zastrzeżeniem, że  co najmniej jedna trzecia jest związana z innymi czynnikami związanymi z pandemią, a nie bezpośrednio z wirusem.


Kolejne fale śmiertelności od początku pandemii Covid-19. k- tysiąc osób.

Tymczasem pogarsza się sytuacja epidemiczna w Wielkiej Brytanii i Rosji. Oba kraje notują rekordowo wysokie liczby zakażeń lub zgonów spowodowanych przez COVID-19. Na Wyspach Brytyjskich każdego dnia dochodzi do co najmniej 45 tysięcy nowych zakażeń. To najwięcej od połowy lipca. Z kolei w Rosji zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, na COVID-19 zmarło około tysiąca osób. To najwyższa liczba dziennych zgonów w tym kraju od początku pandemii.  Wśród europejskich krajow  gwałtowny wzrost  infekcji i zgonów zanotowano ostatnio na Ukrainie. W tym najmniej zaszczepionym kraju w Europie – zaledwie 17%,  od połowy października  umiera  ponad 500 osób dziennie.

 Naukowcy zwracają uwagę, że jedyną skuteczną metodą walki z koronawirusem jest przyjęcie szczepionki, która wyzwala w organizmie człowieka naturalną produkcję przeciwciał. "Pokonanie koronawirusa jest możliwe poprzez przerwanie jego transmisji z człowieka na człowieka. Szczepionka daje  taką możliwość. Każda osoba, która się zaszczepi, ma szansę przerwać łańcuch zakażeń” – podkreslają eksperci.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia najszybszym sposobem zakończenia pandemii jest zapewnienie dostępności szczepionek dla wszystkich i wszędzie. Ale w tej chwili tylko najbogatsze i  niewiele innych krajów ma powszechny dostęp do szczepionek, co oznacza, że ​​wirus będzie nadal mutował, przekraczał granice i siał spustoszenie wśród wszystkich na całym świecie.

Zdecydowana większość została podana w krajach o wysokim i wyższym średnim dochodzie. Gdyby te dawki zostały rozdzielone sprawiedliwie, wystarczyłyby, aby objąć wszystkich pracowników służby zdrowia i osoby starsze na całym świecie.

W skali globalnej  jest wystarczająco dużo dawek szczepionek, aby ograniczyć transmisję i uratować wiele istnień ludzkich, jeśli trafią one do najbardziej potrzebujących. Ogólnoświatowy dostęp do szczepionek COVID-19 daje największą nadzieję na spowolnienie pandemii koronawirusa, ratowanie życia i zapewnienie globalnego ożywienia gospodarczego – podkreśla WHO.

Strategia WHO ma na  celu osiągnięcie  zaszczepienia  przynajmniej 40% populacji każdego kraju do końca tego roku, a 70% do połowy 2022.

Średnia pełnego zaszczepienia w świecie wynosi obecnie 38%  przy czym w krajach o niskm dochodzie czyli w większosci globalnej populacji zaszczepionych jest przynajmniej jedną dawką  zaledwie 3,6% ludzi.  W Polsce zaszczepionych w pełni jest 52% mieszkańcow a w Australii 63%. Do tej pory 10 krajów  otrzymalo ponad 75% szczepionek dostępnych na świecie , podczas gdy kraje o niskich dochodach otrzymały nieco ponad 1% – nie jest to wystarczająco dużo, aby w pełni zaszczepić swoich pracowników służby zdrowia, starsze populacje i inne osoby najbardziej narażone na poważne choroby i śmierć .

Pomimo tej rażącej nierówności, niektóre bogate kraje ogłosiły plany podawania dawek „wzmacniających” populacjom, które już otrzymały pełny cykl szczepień. Jest to nie tylko etycznie niedopuszczalne, biorąc pod uwagę setki milionów ludzi, którzy nie otrzymali jeszcze jednej dawki w najbiedniejszych krajach świata. Pracownicy służby zdrowia w krajach o niskich dochodach muszą sięgać do swoich słowników, aby znaleźć znaczenie słowa „solidarność”.  – pisze na łamach The Time Dr Adhanom Ghebreyesus dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia.

W artykule zatytułowanym: „Dlaczego powinno być moratorium na zastrzyki przypominające COVID-19, dopóki kraje o niskich dochodach nie zostaną zaszczepione”  dr Ghebreyesus pisze dalej:

Przeżywamy globalny kryzys, ale retoryka wyprzedza działania. Słyszałem, jak przywódcy polityczni i przemysłowi mówią o potrzebie szczepienia świata, ponieważ „nikt nie jest bezpieczny, dopóki wszyscy nie będą bezpieczni”. Jednocześnie przywódcy ci podpisują umowy dwustronne, które dodatkowo pogłębiają przepaść między tymi, którzy mają, a tymi, którzy nie mają.

Liderzy polityczni i korporacyjni muszą dokonać wyboru. Czy garstka krajów i firm kontrolujących dostawy naprawdę chce ponosić ryzyko pojawienia się nowych wariantów na całym świecie i niepotrzebnych fal śmierci, utraty miejsc pracy i niepewności wszędzie?

Czy rzeczywiście chcą zakończyć pandemię i doprowadzić do prawdziwie globalnego ożywienia?...

na podst. WorldometersOurWorldInData, healthdata,  WHO, The Time, msn.com, doRzeczy 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy