polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: My tego nie odpuścimy. Nie będzie przyszłości relacji polsko-ukraińskich, jeżeli ta sprawa nie zostanie wyjaśniona – oświadczył minister obrony Władysław Kosiniak-Kamysz mówiac w radiu ZET o ekshumacji ofiar Rzezi Wołyńskiej. Tydzień wcześniej Premier Donald Tusk podpisał w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy nie wspominając ani słowem o zbrodniach UPA, organizacji czczonej dzisiaj przez władze w Kijowie. Wicemarszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * * * AUSTRALIA: Z powodu globalnej awarii IT w Australii ucierpiało wiele firm, w tym organizacje medialne, takie jak News Corp, ABC, SBS, Channel 7, Channel 9 i Network 10. Skutki awarii dotknęły również usługi EFTPOS, linie lotnicze, banki i supermarkety, pogrążając cały krajowy system komunikacji elektronicznej w chaosie. Premier Anthony Albanese robi sobie pięciodniową przerwę w pracy w Queensland ale jest na bieżąco informowany o skutkach awarii. Firma stojąca za awarią twierdzi, że wdrożono "poprawkę", ale według ekspertów efekt domina awarii może trwać dni, a nawet tygodnie. * * * SWIAT: Globalna awaria Microsoftu uziemiła samoloty wielu linii lotniczych, a także spowodowała zakłócenia w funkcjonowaniu banków, supermarketów czy stacji telewizyjnych. Najbardziej dotknięte awarią są Stany Zjednoczone, ale informacje o znaczących problemach w funkcjonowaniu systemów pojawiły się już także w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce czy Australii. * Evan Gershkovich, dziennikarz The Wall Street Journal, został skazany na 16 lat więzienia w sprawie o szpiegostwo na terenie Federacji Rosyjskiej. Amerykanin został zatrzymany pod koniec marca ubiegłego roku, według FSB "działając na polecenie strony amerykańskiej, zebrał informacje stanowiące tajemnicę państwową o działalności jednego z przedsiębiorstw rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego". Prokuratura zażądała dla dziennikarza 18 lat pozbawienia wolności. Podczas procesu Amerykanin nie przyznał się on do winy.
POLONIA INFO: "Lajkonik" - Celebrating 10 Years at Marayong, Sala JP2, Marayong, 4.08, godz. 14:00

środa, 15 września 2021

"Mapa drogowa" rządu Berejiklian wychodzenia z lockdownu

Premier Berejiklian ogłasza zniesienie godziny policyjnej
po burzliwej rozmowie z burmistrzami
zachodznich dzielnic Sydney.
Premier Nowej Południowej Walii  Gladys Berejiklian ogłosiła przed południem, że ​​godzina policyjna w 12 hotspotach COVID-19 w Sydney zostanie zlikwidowana od dzisiejszej nocy. Decyzja o zniesieniu godziny policyjnej nastąpiła we wtorek po „gorącym” spotkaniu z przywódcami  samorządów lokalnych.

12 hotspotów  to kluczowe, najbardziej zaludnione dzielnice (LGA)  centralnego i zachodniego  Sydney: Bayside, Blacktown, Burwood, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpool, Parramatta, Strathfield i niektóre przedmieścia Penrith.

„Wreszcie premier wysłuchała moich obaw, że społeczność Cumberland i inne LGA są niesprawiedliwie karane godzinami policyjnymi. - powiedział burmistrz Canterbury-Bankstown, Khal Asfour. Zauważył, że zmiana przepisów nadchodzi zaledwie dzień po spotkaniu z nią i innymi burmistrzami zamkniętych obszarów.

„Przychodzi na myśl kiepska refleksja  na temat  tego rządu, że tyle czasu zajęło im uświadomienie sobie, że moja społeczność została tak żle potraktowana” – powiedział z kolei burmistrz Cumberland Steve Christou.

„Można śmiało powiedzieć, że mieszkańcy południowego-zachodnich dzielnic zostali potraktowani jak obywatele drugiej kategorii i kozły ofiarne. Niemniej cieszy fakt, że premier podjęła te kroki po wczorajszym spotkaniu ze wszystkimi burmistrzami."

„Trudno zmierzyć szkody, jakie te nieuzasadnione nakazy wyrządziły naszej społeczności, nie tylko obciążenie ekonomiczne gospodarstw domowych i firm, ale także wpływ na zdrowie psychiczne, który, jak sądzę, może być długoterminowe”.

Premier odniosla się również dziś do państwowej mapy drogowej, by wyjść wprowadzonego przez nią  w końcu czerwca  lockdownu, przypominając niezszczepionym, że nie będą mogli cieszyć się swobodą, gdy ograniczenia zostaną zniesione w październiku  po osiągnieciu  poziomu 70%  zaszczepionych podwójnie  dorosłych  (pow. 16 roku życia). Obecnie poziom ten wynosi zaledwie 47%.

„Chcę to wyjaśnić dobitnie. Jeśli nie jesteś zaszczepiony, nie możesz iść do restauracji. Nie możesz iść do kawiarni.” – ostrzegła premier Berejiklian.

 Ostatniej doby zmarło 12 osób, odnotowano 1259 przypadków zakazeń.  10 osób, które zmarły, nie było zaszczepionych, a jedna osoba otrzymała pojedynczą dawkę szczepionki. Mężczyzna w wieku 90 lat był w pełni zaszczepiony, ale miał podstawowe schorzenia.

Od początku pandemii w NSW  zmarły 254 osoby, przy czym w ostatniej falii rozpoczętej rozprzestrzenianiem się wariantu Delta miało miejsce 198 zgonów.

Obecnie w szpitalu znajduje się 1241 pacjętów z  przypadkami koronawirusa, z czego 234 na oddziałach  intensywnej terapii i 108 po restiratorami.

"Mapa drogowa" rządu Berejiklian  przewiduje, że od poniedziałku po tym, jak NSW osiągnie 70% w pełni zaszczepionych  (przewiduje się, że będzie to 17 października) przywrócone zostaną niektóre swobody ale tylko dla osoób w pełni zaszczepionych :

- W domu, w którym wszyscy dorośli są zaszczepieni, będzie mogło  przebywać pięciu gości;

- Spotkania plenerowe do 20 osób;

- Miejsca hotelarskie są dozwolone 1 osoba na 4 m2 wewnątrz i 1 osoba na 2 m2 na zewnątrz;

- Sprzedawcy otwarci z jedną osobą na 4 m2;

- Otwarte salony fryzjerskie i salony kosmetyczne, jedna osoba na 4m2 i do pięciu klientów na lokal;

- Sale gimnastyczne i kryte obiekty rekreacyjne czynne przy jednej osobie na 4m2 i do 20 osób na jedna sesję;

- Do 50 osób na weselach i pogrzebach;

- Nabożeństwa kościelne dozwolone z jedną osobą na 4 m2, ale uwaga: bez śpiewu!;

- Do 500 osób na biletowanych imprezach plenerowych

- Do 5000 osób na zewnętrznych stadionach, torach wyścigowych, parkach rozrywki i ogrodach zoologicznych, jedna osoba na 4 m²

- W obiektach zamkniętych, takich jak kina i teatry, może przypadać jedna osoba na 4 metry kwadratowe lub 75 procent miejsc siedzących

- Podróżowanie, ale tylko w granicach NSW, bedzie dozwolone.

na podst. skynewsDzienny wzrost zakazeń Covid-19 w NSW od 17 czerwca 2021.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy