polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

wtorek, 14 września 2021

Pożegnanie Hieu Van Le - Gubernatora Południowej Australii

Tessa Waksmundzka, autorka ręcznie wykonanej
narzuty, prezentu od Koła Polek w Poł. Au. dla państwa
Gubernatorstwa, Mrs Lan Le i J.E. Hon. Hiue Van Le,
Prezes Koła Polek Gosia Skałban OAM.
W listopadzie 1977 roku do brzegów Darwinu w Północnym Terytorium Australii dobiła rybacka łódź z 40 nielegalnymi emigrantami, uchodźcami z opanowanego przez komunistów Wietnamu Południowego via Malazja. Gdy Amerykanie w popłochu opuszczali lotnisko w Sajgonie, oni w zatłoczonej łodzi w popłochu odbili od brzegów Wietnamu unosząc tylko życie i marzenia. Wśród uciekinierów była młoda para małżeńska – 20 letnia Lan Le i jej 23 letni mąż, w przyszłości His Excellency the Honorable Hieu Van Le AC Gubernator Południowej Australii 2014 - 2021.

Południowa Australia jest pierwszym i jedynym stanem Australii, gdzie nielegalnego emigranta uhonorowano nominacją na najwyższy urząd stanu. W piątek 03.09.2021 roku Południowa Australia pożegnała ulubionego Gubernatora przyjęciem, jakiego żaden poprzednik His Excellency the Honorable Hieu Van Le AC nie doświadczył. Dla uhonorowania zasług odchodzącego Gubernatora Premier Hon Steven Marshall MP zaprosił 728 gości na uroczystą kolację połączoną z artystycznymi występami w Convention Centre na North Tarrace w Adelajdzie. Wśród zaproszonych obecny był Leader Opozycji Peter Malinauskas,  przedstawiciele Rządu i Opozycji  Południowej Australii, grup etnicznych, religijnych wyznań, ponad 200 organizacji pod patronatem Jego Ekscelencji, weterani wojny w Wietnamie, oraz nie-zrzeszone osoby.


Polonię Południowej Australii reprezentowali zaproszeni na pożegnalną kolację Prezes Federacji Polskich Organizacji Ted Dudziński, Prezes Koła Polek Gosia Skałban OAM, Prezes Festiwalu Dożynek Josie Jaszcz i członkini Koła Polek Marysia Thiele jako osoba towarzysząca. Zasiadających do stołów gości powitano szampanem. Każdy gość miał miejsce oznaczone wizytówką ze swoim imieniem i nazwiskiem. Konferansjerkę uroczystości prowadziła dama TV kanału 7 Jane Doyle. Uroczystość rozpoczął taniec w wykonaniu zespołu Aborygenów na tle nieboskłonu pokrytego gwiazdami, rozprzestrzenionego na ogromnych ekranach zawieszonych na trzech ścianach. Po tańcu artyści sprezentowali Jego Ekscelencji Hieu Van Le skórę czerwonego kangura.

Jego Ekscelencja Honorable Hieu Van Le Gubernator
Południowej Australii z wietnamskim gośćmi


Na tle wzburzonych fal oceanu i zmieniających się australijskich krajobrazów piosenkarka wietnamska śpiewała piosenkę ze słowami i muzyką skomponowanymi przez Wietnamczyków specjalnie dla Jego Ekscelencji Honorable Hieu Van Le AC Gubernatora Południowej Australii, podczas gdy kilkanaście łodzi ze światełkami nadziei przesunęło się wokół sali.

Eleganckie przyjęcie składające się z trzech dań rozpoczęło się zakąską, po której nastąpiły przemówienia, a po głównym daniu słuchaliśmy pięknej arii z opery Lakmee Pieśń Kwiatów. Na zakończenie usłyszeliśmy „Time to say good bye” w wykonaniu operowych śpiewaczek.

Hieu Van Le urodził się 1 stycznia 1954 roku w Quang Tri. Jego ojciec zginął podczas walk, zanim Hieu przyszedł na świat. Matka kładła nacisk na jego edukację i Hieu po ukończeniu szkoły średniej rozpoczął studia ekonomiczne w Dalat University. Dokończył je w Australii ze  stopniem Master of Business Administration and Economics w Adelaide University.


Lakmee opera - aria Flowers Song
Państwo Gubernatorostwo są katolikami. Ich dwaj synowie Don i Kim urodzili się w Australii i obaj ukończyli farmację. W roku 2001 Hieu Van Le został uhonorowany Centenary Medal za pracę w upowszechnianiu wielokulturowości w Australii. Nominację Hieu Van Le na Gubernatora Południowej Australii ogłosił 26 czerwca 2014 roku ówczesny Labour Premier Joe Weatherill. Pierwszym oficjalnym wystąpieniem Gubernatora we wrześniu 2014 roku było złożenie wieńca pod pomnikiem National War Memorial i Vietnam War Memorial. Dnia 31 sierpnia 2021 roku swoim ostatnim oficjalnym wystąpieniem w roli Gubernatora Południowej Australii His Excellency Honorable Hieu Van Le AC powtórzył ceremonię z przed 7 lat. W okresie swojej kadencji Jego Excellency złożył wizytę w 125 miejscach stanu stykając się z wielotysięczną rzeszą mieszkańców, dzieląc z nimi szczęśliwe chwile świętujące piękne tradycje, jak i tragiczne, m/i pożary pozbawiające ludzi życia, domów i dobytku. Wygłosił 1665 przemówień, zdobywając sympatię oraz szacunek skromnością i zaangażowaniem w sprawy człowieka borykającego się z przeciwnościami losu.

Polonia Południowej Australii miała bliski kontakt z „naszym” Gubernatorem, który wielokrotnie uczestniczył w polskich obchodach świąt narodowych, wystawach, koncertach, rocznicach i uroczystościach polonijnych, wymieniając tylko niektóre jak otwieranie Festiwali Dożynek, koncertu na 100 lecie Państwa Polskiego, obchodów 65 lecia Koła Polek, obchodów 150 rocznicy przybycia księdza Rogalskiego do Polish Hill River, etc. Członkowie polskich organizacji byli goszczeni w Domu Gubernatora, serdecznie podejmowane przez państwo Gubernatorstwo w ich historycznej rezydencji na North Tce w Adelajdzie.

Lodzie ze światełkami nadziei

Osobiste przeżycia Jego Ekscelencji mogą zainspirować najbardziej wątpiących w siłę przebicia i pokonywania sprzeczności losu w najgorszych sytuacjach życiowych.
Na początku 1977 roku państwo Le z 50 uchodźcami na łodzi rybackiej bez szypra opuścili Wietnam. Dzięki szkicowi mapy nakreślonej przez Hieu Van Le po pięciu dniach łódź dotarła do Malazji. Nabrzeżna straż zawracała łódź sześciokrotnie, aż w końcu uciekinierzy pozbawieni wody i żywności rzucili się wpław i dopłynęli do lądu. Tu policja nakazała im płynąć z powrotem, ale głodni, spragnieni i zdesperowani kategorycznie odmówili i zostali skierowani do obozu dla uchodźców liczącego 5000 uciekinierów jak oni. Hieu Van Le natychmiast przystąpił do organizowania następnej podróży na łodzi rybackiej, tym razem do Australii. Lepiej wyposażona łódź z 40 osobami na pokładzie przez ponad miesiąc pokonywała przeciwności wzburzonych wód oceanu, by 21 listopada dotrzeć do brzegu Nothern Theritory. Wielu z nas może zrozumieć radość uciekinierów, gdy na oceanie napotkali małą metalową łódkę z dwoma kumplami pijącymi piwo, by usłyszeć „G’day mate, welcom to Australia”. Wylądowali w Darwinie, skąd przetransportowano ich do obozu dla uchodźców w Adelajdzie. To zapuścili korzenie, pokochali to miasto, barwność wielokulturowości stanu Południowej Australii, i ludzi przychylnych przybyszom, każdemu dających równe szanse.

Ostatnie przesłanie Gubernatora Hieu Van Le AC dla Polonii Południowej Australii zostało przekazane przy pożegnani z nami na końcu wspaniałego przyjęcia w Convention Centre:

„Keep Dożynki alive, without the Festival your culture will die”

    Marysia Thiele

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy