polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W sobote w Warszawie rozpoczął się wielki marsz antyrządowy, organizowany przez Platformę Obywatelską. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele wszystkich partii opozycyjnych z wyjątkiem Konfederacji. Na marszu gromadzącym ponad 0.5 mln ludzi z całej Polski pojawił się Lech Wałęsa. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Górna część elektrowni wodnej Kachowka, znajdującej się w obwodzie chersońskim, została zniszczona, powiedział we wtorek rano szef administracji miejskiej. Według niego, stało się to w wyniku serii uderzeń ukraińskich wojsk ostatniej nocy. Rosja stanowczo odrzuca oskarżenia decydentow zachodnich o zbombardowanie elektrowni wodnej w Kachowsku, jest to celowy sabotaż ze strony Kijowa, władze ukraińskie ponoszą całą odpowiedzialność, powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Do 40 000 osób zostało dotkniętych zniszczeniem Kachowskiej Eleketrowni Wodnej, 35 miejscowości i obszarów zostało zalanych.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

środa, 28 lipca 2021

Covid w Sydney: Lockdown przedłużony o kolejne 4 tygodnie

Mieszkańcy Cumberland, Canterbury-Bankstown, Blacktown,
Liverpool, Fairfield a od dziś dodatkowo  Parramatta,
Campbelltown i Georges River nie mogą opuszczać
 swego obszaru z wyjatkiem koniecznej pracy.
Trwający już od czterech tygodni lockdown w  Sydney został przedłużony do co najmniej 28 sierpnia wraz  z szeregiem zmian w ograniczeniach. Potwierdziła to premier NSW Gladys Berejiklian na przedpołudniowej konferencji prasowej. Władze  stanowe zarejestrowały rekord aktualnej falii infekcji:  177 nowych przypadków COVID-19 w ciągu ostatnich 24 godzin, z 46 zakażeniami w społeczności.

 Biorąc pod uwagę niski wskaźnik szczepień, obecne nakazy pozostawania w domu będą obowiązywać przez kolejne cztery tygodnie (do soboty 28 sierpnia do godziny 12.01) w całym Greater  Sydney, w tym na Central Coast, Górach Błękitnych, Wollongong i Shellharbour – informuje portal rządu NSW.

Ten dodatkowy czas pozwoli mieszkańcom NSW na znaczne zwiększenie przyjmowania szczepionek na obszarach najbardziej dotkniętych obecną epidemią i w całym stanie.

Premier Gladys Berejiklian powiedziała, że ​​wyższy wskaźnik szczepień i przestrzeganie zaleceń lekarskich to jedyny sposób na zagwarantowanie dalszego złagodzenia restrykcji.

„Chociaż podaż szczepionki Pfizera jest niewystarczająca, jest mnóstwo AstraZeneca, a zaktualizowane federalne porady zdrowotne zalecają, aby każdy w wieku powyzej  18 lat w Greater Sydney miał dostęp do szczepienia” – powiedziała Berejiklian.

Trzy kolejne obszary samorządu lokalnego zostały dodane do listy dzielnic z twardymi obostrzeniami w przemieszczaniu się na zachodzie i południowym zachodzie Sydney. Bardziej rygorystyczne przepisy obejmują obecnie osiem LGA:  Fairfield, Canterbury-Bankstown, Liverpool, Cumberland, Blacktown, Parramatta, Georges River i Campbelltown.

„Jeśli mieszkasz w tych trzech obszarach samorządowych, nie możesz opuszczać tych obszarów w celu podjęcia pracy, chyba że w tych kluczowych branżach, które zostały określone wczesniej” – powiedziała Berejiklian.

Poza tymi ośmioma obszarami  niektóre prace budowlane mogą zostać wznowione po obowiazującym do piątku dwutygodniowym zakazie  ale z większą liczbą obowiązujących przepisów.

Uczniowie klasy 12 w aglomeracji Sydney wznawiają naukę w szkołach  16 sierpnia. Wszystkie pozostałe roczniki  będą kontynuowały naukę zdalną.


Kiedy możesz wyjść z domu?

Nie ma zmian w czterech podstawowych powodach, dla których ludzie mogą opuścić dom:

1.    Zakupy żywności lub innych niezbędnych towarów i usług. Możesz robić zakupy w odległości max. 10 km od domu. Zabronione jest przeglądanie sklepów, a tylko jedna osoba na gospodarstwo dziennie może wyjść z domu na zakupy.

2.    Opieka medyczna lub nad osobami starszymi , w tym zaszczepienie się przeciwko Covid-19

3.    Ćwiczenia na świeżym powietrzu w dwuosobowych grupach, które nie mogą podróżować dalej niż 10 km od miejsca zamieszkania lub obszaru władz samorządu  lokalnego (Council) .

4.    Niezbędna praca lub edukacja, w której nie możesz realizować  w domu.


Maski

Wymóg noszenia maski na twarz we wszystkich pomieszczeniach niemieszkalnych, który został ostatnio zastosowany w całym Sydney, został rozszerzony na całe NSW. Oprócz noszenia maski na twarz we wszystkich pomieszczeniach, należy również nosić maskę na twarz:

Na zorganizowanych spotkaniach plenerowych

Jeśli korzystasz z transportu publicznego

Na wszystkich budowach wewnątrz budynków

W dużym obiekcie rekreacyjnym, takim jak stadion lub jeśli pracujesz w miejscu hotelarskim.


Pomoc finansowa

Mieszkańcy Nowej Południowej Walii otrzymają większe wsparcie finansowe, ponieważ blokada Sydney zostanie przedłużona o kolejny miesiąc.

600 dolarów tygodniowo w przypadku katastrofy pandemicznej wzrośnie do 750 dolarów dla osób, które stracą ponad 20 godzin pracy i z 375 dolarów do 450 dolarów dla tych, którzy stracili 8-20 godzin. Do tej pory 812 000 osób zgłosiło się do gotówki o łącznej wartości 411 milionów dolarów.

Dotknięte obostrzeniami covidowymi   firmy z NSW mogą ubiegać się o zwiększone dotacje aż do 100 000 AUD tygodniowo. ​​Około 460 000 firm zatrudniających 3,3 miliona pracowników ma otrzymać dotacje w celu  pokrycia nieuniknionych kosztów, takich jak czynsz, ubezpieczenie i utrzymanie, a także pensje. Firmom nie wolno zwalniać swoich pracowników, w przeciwnym razie zostaną zdyskwalifikowani.

W przypadku  osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, wypłata pozostanie ustalona na poziomie 1000 AUD tygodniowo. 

Więcej zaktualizowanych informacji: Covid-19 NSW Government

na podst. news.com.au, nsw.gov.au

 Zob. poprzedni art. Rząd NSW zaostrzył restrykcje. Paraliż metropolii sydnejskiej

Aktualizacja 29.07:  Ograniczenia NSW dotyczące COVID-19 zostały ponownie zaostrzone — oto, co musisz wiedzieć

Aktualizacja 8.08: COVID-19 rules and restrictions for local government areas   Sydney:  Blacktown, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpool, Parramatta and some suburbs of Penrith.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy