polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska sztafeta mieszana zdobyła dla olimpijskiej reprezentacji Polski pierwszy złoty medal na igrzyskach w Tokio 2020. Sztafeta mieszana 4x400 m biegnąc po tytuł, pobiła rekord olimpijski i Europy. * * * AUSTRALIA: Granice międzynarodowe zaczną się ponownie otwierać, gdy 80 procent kwalifikujących się Australijczyków zostanie w pełni zaszczepionych przeciwko Covid-19 - powiedzial premier Scott Morisson. lockdown w Sydney został przedlużony do 28 sierpnia. Ekspert chorób zakaźnych, Peter Collignon powiedział , że NSW musi zmniejszyć liczbę przypadków do około 20 dziennie lub mniej, zanim będzie można osiągnąć wolność. Obecnie odnotowuje się powyzej 200 przypadków dziennie. * * * SWIAT: Od 12 lipca Francja zaostrzyła reżim antycovidowy i wezwała mieszkańców do wyrabiania przepustek sanitarnych w celu odwiedzania kawiarni, imprez publicznych i transportu publicznego. Francuzi są niezadowoleni z inicjatywy władz, setki tysięcy obywateli wyszły zaprotestować przeciwko nowym środkom. Doszło do starć. Policja użyła gazu łzawiącego podczas demonstracji.
COVID-19 INFO: Dzienne zakażenia/Dzienne zgony (29.07.2021): Indonezja - 41 tys./1759; Brazylia - 40 tys./886; Rosja - 23 tys./794; USA - 99 tys./419; Wielka Brytania - 29 tys./68; Japonia - 10 tys./13; Australia - 177/0; Polska - 153/2; Swiat - 642 tys./9342.

niedziela, 18 lipca 2021

Rząd NSW zaostrzył restrykcje. Paraliż metropolii sydnejskiej

Trzy kluczowe obszary metropolii sydnejskiej
  zamknięte. Map. Daily Mail.co.uk
Restrykcje lockdownu Nowej Południowej Walii zostaly zaostrzone po ogłoszeniu w sobotę 111 nowych przypadków Covid-19. Jest to druga co do wielkości liczba dziennych nowych infekcji od czasu wybuchu nowej falii epidemii, 16 czerwca. Mieszkańcy kilku przedmieść Sydney otrzymali zakaz opuszczania swojej okolicy, budowlańcy - zakaz pracy na dwa tygodnie.  To pierwszy taki zakaz w historii Australii. Dziesiątki ciężarówek zablokowały dwa główne mosty Sydney, aby zaprotestować przeciwko zaostrzeniu restrykcji i pozbawieniu prawa pracy. 

Wzrost liczby zakażeń skłonił  premier NSW Gladys Berejiklian do ogłoszenia radykalnych  i bardzo kontrowersyjnych zmian w nakazach pozostania w domu dla mieszkańcow metropolii  sydnejskiej  i  okolic.

Od 23:59 w sobotę ludzie mieszkający na obszarach samorządowych (LGA) Fairfield, Canterbury-Bankstown i Liverpool nie mogą opuszczać tych regionów w celu podjęcia pracy.

Zob. nowe restrykcje

Jedynymi osobami zwolnionymi z nowych nakazów pozostania w domu na tych obszarach są służby ratownicze i pracownicy służby zdrowia.  Osoby z sektorów opieki nad osobami starszymi i osób niepełnosprawnych są zaliczane do pracowników służby zdrowia.

Wprowadzono kilka innych poważnych zmian w blokadzie  Greater Sydney, Gór Błękitnyh, Central Coast, Wollongong i Shellharbour.

Wiele sklepów detalicznych zostanie zmuszonych do zamknięcia, chociaż nadal będą mogły świadczyć usługi typu „kliknij i odbierz”, dania na wynos oraz  dostawy.

Niektóre podstawowe obiekty handlowe i instytucje pozostaną otwarte. Zaliczono do nich:

Supermarkety (w tym sklepy delikatesowe, warzywne, rybne, mięsne, alkoholowe i piekarnie)

Sklepy sprzedające głównie artykuły zdrowotne, medyczne i niemowlęce

Apteki

Stacje benzynowe

Wypożyczalnie samochodów

Banki i instytucje finansowe

Urzędy pocztowe i kioski

Żłobki

Zaopatrzenie w materiały budowlane, rolnicze i biurowe

Naprawy telefonów komórkowych

Sklepy z artykułami dla zwierząt

Miejsca kultu religijnego zostają zamknięte dla publiczności w Greater Sydney, w tym w Górach Błękitnych, Central Coast, Wollongong i Shellharbour.

 Od godz. 12.01 w poniedziałek 19 lipca wszelkie prace  budowlane zostaną wstrzymane. Również wszelkie niepilne  prace konserwacyjne, w tym usługi sprzątania i prace naprawcze w lokalach mieszkalnych zostaną wstrzymane. Pilne, awaryjne naprawy  wodno-kanalizacyjne lub elektryczne będą  dozwolone.

Dyrektor ds. Zdrowia Kerry Chant powiedziała o 111 nowych przypadkach, 83 pochodziło z lokalnego okręgu  South Western Sydney, a 60 z Fairifeld LGA.

Osoby, którym zezwolono na opuszczenie LGA do pracy zgodnie z nowymi, surowymi zasadami, muszą być badane na obecność COVID-19 co trzy dni, nawet jeśli nie mają żadnych objawów.

Od środy, 21 lipca, będą surowsze kary dla każdej firmy, która zmusza swoich pracowników do przychodzenia do biura, kiedy mogą pracować z domu. „Jeśli twój szef zmusi cię do podjęcia pracy w środowisku biurowym,  może otrzymać na miejscu grzywnę w wysokości 10 000  AUD” – ostrzegła premier.

Nadal obowiązuje noszenie maseczek w pomieszczeniach niemieszkalnych i  w transporcie publicznym. Dodatkowo na wspólnej części bloków mieszkalnych lub  jeśli spotykasz się na świeżym powietrzu z osobą, z którą nie mieszkasz.

 Wszystkie nowe ograniczenia mają zakończyć się 30 lipca o 23:59.

Władze poinformowały  również o kolejnej śmierci związanej z COVID-19. Jest to trzecia ofiara obecnej falii. Mężczyzna, który zmarł, miał około 80 lat i pochodził z południowo-wschodniego Sydney. Od początku pandemii w NSW zmarło na covid  59 osób. W skali całej Australii - 912. 

Protesty w Sydney

Tymczasem rośnie niezadowolenie mieszkancow Sydney w związku z coraz to większymi restrykcjami wprowadzanymi przez rząd NSW. W sobotę w mieście wybuchły protesty po ogłoszeniu nowych surowych ograniczeń, które spowodują wstrzymanie wszystkich prac budowlanych do 30 lipca.  W Bankstown ponad setka protestujących starła się z policją. Sydney odpowiada za prawie 20 procent wartości ekonomicznej sektora budowlanego i zatrudnia około ćwierć miliona osób czyli jednego na pięciu pracowników budowlanych w całej Australii. Szacuje się, że ograniczenia w branży budowlanej będą kosztować gospodarkę NSW około 700 milionów dolarów tygodniowo.

Dziesiątki ciężarówek zatrzymały się na dwóch głównych mostach Sydney, aby zaprotestować przeciwko zaostrzeniu restrykcji. Konwój trąbił podczas postoju na mostach Sydney Harbour i ANZAC, aby uzyskać zapewnienie, czy pracownicy transportu zostaną uznani za niezbędnych. Zwrócono się do rządu NSW o wyjaśnienie, czy ciągłość sprzedaży detalicznej żywności, magazynowania i transportu uważa się za usługi podstawowe. Według spisu z 2016 r. ponad 200 000 pracowników transportu mieszka w trzech obszarach samorządowych dotkniętych zaostrzonymi ograniczeniami w przemieszczaniu się na terenie Greater Sydney. Metropolia sydnejska stanęla w obliczu bezprecedensowego paraliżu. 

na podst. ABCNews, NSW Government, The Australian, Daily Mail, SMH

Szczególy nowych  restrykcji rządu NPW:  

Additional restrictions for NSW

Lokalizacje nowych przypadków NSW COVID-19


Artykuł jest aktualizowany w miarę pojawienia sie istotnych zmian. 
Jeśli masz ważne informacje dla społeczności polonijnej dotyczące sytuacji covidowej, prześlij do Redakcji na email:

Update:

Konferencja prasowa premier NSW - niedziela 18.07 godz. 11:00

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja