polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Katastrofa ekologiczna w Odrze pod Wrocławiem. Według rybaków doszło do wycieku śmiercionośnych substancji. Giną tony ryb, a zatruta woda spływa do Bałtyku, zarażając kolejne obszary. Martwe ryby zauważono kilka tygodni temu. * * * AUSTRALIA: Minister rolnictwa Murray Watt wydał nowe ostrzeżenie dotyczące śmiertelnej choroby - pryszczycy, która może kosztować Australię 80 miliardów dolarów. Powszechna lokalna epidemia rozprzestrzeniająca się w Indonezji wysoce zaraźliwego wirusa – który atakuje zwierzęta parzystokopytne, w tym bydło i owce – może zniszczyć australijski przemysł hodowlany kosztem 80 miliardów dolarów w ciągu dekady. * * * SWIAT: Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że trzy samoloty MiG-31 z pociskami hipersonicznymi Kindżał zostały przesunięte do obwodu kaliningradzkiego w ramach dodatkowych środków strategicznego odstraszania. Pociski hipersoniczne „Kindżał” mogą rozwijać prędkość 10 Machów i pokonywać wszystkie istniejące systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, osiągając cele na odległości do dwóch tysięcy kilometrów.
POLONIA INFO: Msza Św. za Ojczyznę, w związku z obchodami 50. Rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Australią - St Marys Cathedral, Sydney, 20.08, godz. 10:30 * * * Spotkanie z posłem PiS Kacprem Płażyńskim - Sala Jana Pawła II w Marayong, 21.08, godz. 12:30

sobota, 26 czerwca 2021

"Delta" w Australii: Nowy covidowy lockdown w Sydney

Nowy lockdown w Sydney i okolicach od 26 czerwca 
Mieszkańcy  całej 6-milionowej metropolii sydnejskiej  czyli Greater Sydney a także pobliskich  Blue Mountains, Central Coast i Wollongong zostali  objęci  po raz pierwszy w tym roku  ostrym lockdownem.  Nowa fala epidemii  związana -  jak się przypuszcza  - ze znacznie bardziej niebezpiecznym wariantem "Delta"  Covid-19 rozpoczęła się kilka dni temu w sydnejskiej dzielnicy Bondi. Ostatni covidowy lockdown w Sydney był wprowadzony ponad rok temu; przez kolejne miesiące stopniowo znoszony.

 Nowe restrykcje obowiązują od dziś od godz. 18 przez dwa tygodnie do 9 lipca włącznie po tym, jak  w Nowej Południowej Walii wykryto  82 przypadki  zakazeń  Covid-19.  Wkrótce po ogłoszeniu blokady w Sydney supermarkety  zostały zalane spanikowanymi klientami, kupującymi  głównie  papier toaletowy i inne  towary pierwszej potrzeby.

W ramach ogłoszonych dziś po południu przez premier NSW  Gladys Berejiklian  restrykcji w poruszaniu się po mieście nie wprowadzono godziny policyjnej ale zastosowany tzw.   lockdown   oznacza, że mieszkańcy będą mogli opuścić swój dom tylko  z powodu  zakupów  podstawowych towarów, pracy lub edukacji, które muszą być podejmowane poza domem, uzyskania pomocy medycznej,  w tym uzyskanie szczepionki przeciw COVID-19, ćwiczeń na świeżym powietrzu  lub  czynnosci opiekuńczych nad innymi osobami. We wszystkich pomieszczeniach niemieszkalnych obowiązuje zakladanie maseczek. Wymóg ten początkowo zastosowany do Sydney, został rozszerzony na cały stan NSW. 

Zob. szczegóły:   Dodatkowe ograniczenia dla NSW (POL)

 Premier Berejiklian powiedziała, że ​​nikt w NSW nie powinien w zwiazku z lockdownem  stresować się  swoją sytuacją finansową. Wg  niej kdy w regionie Greater Sydney może teraz otrzymać od rządu federalnego zasiłek, jeśli nie otrzyma wynagrodzenia za pracę  z powodu ograniczeń. Zapewniła, że   wsparcie dla firm zostanie ogłoszone w nadchodzących dniach, wraz z płatnością rządu federalnego za klęski żywiołowe  zwiazane z Covid-19.

Minister zdrowia Brad Hazzard ostrzegał, że pojawienie się w społeczeństwie  wariantu Delta koronawirusa oznacza, że ​​NSW stoi teraz w obliczu bezprecedensowej sytuacji. „Obawy, które mamy w tej chwili są niezwykłe” – powiedział. „Wariant Delta tego wirusa z pewnością rozprzestrzenia  się po naszej społeczności znacznie szybciej, niż ktokolwiek mógł sobie wyobrazić, i od nas zależy, czy będziemy go wstanie zwalczyć.”- dodał.

Od czasu wybuchu pandemii  Covid-19 w ub. roku Australia dobrze radziła sobie z jej zwalczaniem  dzięki szybkiemu zamknięciu granic  i wprowadzeniu surowych zasad dystansu społecznego.  Do tej pory odnotowano w Australii  nieco ponad 30 400 zakażeń i 910 zgonów.

Od 20 marca 2020 r. Rząd australijski  wprowadził ograniczenia  przyjazdu dla cudzoziemców na teren Australii. Osoby  przyjeżdżające na terytorium Australii zobowiązane są do odbycia 14-dniowej płatnej ( na własny koszt)  kwarantanny w miejscu wyznaczonym przez władze. Nawet posiadanie certyfikatu szczepień przeciwko COVID-19 nie wpływa na zwolnienie z  odbycia kwarantanny. Generalnie granice Australii pozostaną zamknięte do odwołania.

na podst. msn news, ABC News, NSW.gov.au, Wikipedia

Aktualna mapa miejsc nowych przypadków Covid-19 w Sydney i okolicach: Strona Rządu NSW


Aktualizacja: 27.06.2021, 9:00AM

Aktualizacja: 28.06.2021, 6:00PM

Aktualizacja: 1.07.2021, 9:00PM

Aktualizacja: 3.07.2021, 9:00PM

Pełna lista miejsc ekspozycji  COVID-19 w metripolii sydnejskiej wg  danych NSW Health :

NSW COVID-19 exposure sites

Porada NSW Health: Jeśli byłes  w tych miejscach w podanym czasie przetestuj się natychmiast i izoluj się przez 14 dni.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy