polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Raport NIK oceniający organizowane przez PiS wybory kopertowe okazał się ogromnym ciosem dla Mateusza Morawieckiego. Prezez NIK Marian Banaś jasno stwierdził, że szef rządu złamał prawo. W obozie PiS zapanował chaos, a premierowi grozi Trybunał Stanu. Z przeprowadzonego śledztwa wynika, że kopertowe wybory widmo zostały zorganizowane bezprawnie. * * * AUSTRALIA: Wojna na słowa toczy się między grupami branży turystycznej a rządem federalnym w sprawie ponownego otwarcia międzynarodowej granicy Australii. Prognozuje się, że międzynarodowe zamknięcie granic będzie kosztować Australię co najmniej 17 miliardów dolarów z powodu nieudanego programu szczepień. Koszt dla gospodarki poniesiony przez izolację Australii od reszty świata, według nowego modelu przeprowadzonego przez McKell Institute, wynosi 203 milionów dolarów dziennie. * * * SWIAT: Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile, a liczba ofiar stale rośnie. Po poniedziałkowym ostrzale rakietowym we wtorek siły izraelskie odpowiedziały nalotami na pozycje Hamasu. Ponad 1000 rakiet zostało wystrzelonych od poniedziałku ze Strefy Gazy w kierunku Izraela, z czego 850 przechwyciła tarcza antyrakietowa lub spadło na Izrael, a 200 spadło po stronie palestyńskiej.
POLONIA INFO: „Barwy z palety naszego życia”: Występ Kabaretu Vis-a-Vis - Klub Polski w Bankstown, 25.04, godz. 15:00; Sala JP2 przy Kościele Polskim w Marayong, 6.06, godz. 12:30 * * * Teatr Prób Miniatura: Program słowno-muzyczny pt. „Grunt to rodzinka” - Klub Polski w Albion, 1.05, godz. 16:00; Klub Polski Syrena w Rowville, 16.05, godz. 18:00.

wtorek, 26 stycznia 2021

Narodowy Dzień Australii 2021

 Dziś Australia Day czyli Dzień Australii - oficjalne Święto Narodowe Związku Australijkiego. Święto to obchodzone jest corocznie 26 stycznia z wielkim entuzjazmem szczególnie, że to już ostatni dzień letnich wakacji szkolnych. W tym roku jednak obchody i celebracje odbywają się w ograniczonym zakresie  ze względu na panującą pandemię koronawirusa, która zabiła już ponad 2 mln ludzi na całym świecie.

 Narodowy Dzień Australii to rocznica  przybycia pierwszej floty brytyjskich statków do  Port Jackson, który jest obecnie częścią Sydney - stolicy Nowej Południowej Walii, oraz podniesienie flagi Wielkiej Brytanii przez gubernatora Arthura Phillipa w Sydney Cove w 1788 roku. Obchody narodowego dnia Australii odzwierciedlają, różnorodność społeczeństwa i krajobrazu kraju, wydarzenia rodzinne i społeczne odzwierciedlają australijską historię, oficjalne nadawanie  obywatelstwa nowym członkomj społecznosci  i ceremonie wręczania nagród wyrożniającym się Australijczykom. Oficjalne Święto Narodowe Australii 2021 to święto państwowe w całym kraju.

Wszystkie instytuty edukacyjne, szkoły, uczelnie, uniwersytety, przedsiębiorstwa publiczne i prywatne są zamknięte w tym dniu. Usługi transportu publicznego nie działają, podczas gdy inni ograniczyli swoje usługi w tym dniu. Na wielu drogach tego dnia są korki. Naród australijski obchodzi dzień niepodległości z pełnym entuzjazmem. W tym dniu organizowanych jest wiele oficjalnych i nieoficjalnych wydarzeń na wszystkich terytoriach, regionach i miastach kraju. Święto Niepodległości Australii to jedno z największych corocznych wydarzeń obywatelskich w kraju.


Początkowo ten dzień (znany również jako dzień pierwszego lądowania lub dzień założenia) był obchodzony tylko w Nowej Południowej Walii. Dzień założenia został ogłoszony pierwszym świętem państwowym Australii w 1838 roku, po 50 latach przybycia Pierwszej Floty. 26 stycznia był znany jako Dzień Australii w roku 1935 we wszystkich stanach Australii z wyjątkiem Nowej Południowej Walii.

W Nowej Południowej Walii ten dzień był nadal nazywany Rocznicą. 26 stycznia we wszystkich stanach i terytoriach kraju w 1946 r. Nazwano Dniem Australii. Od 1994 roku 26 stycznia (Narodowy Dzień Australii) stał się świętem państwowym kraju. Aborygeni Australijczycy często uważają, że obchody Narodowego Dnia Niepodległości ich wykluczają. Z tego powodu wraz z tymi obchodami pojawia się wiele protestów, a także ten dzień został przemianowany na Dzień Inwazji.

Podjęto wiele starań, aby to święto państwowe obejmowało w ostatnich latach wszystkich Australijczyków. Po raz pierwszy w Dniu Australii flaga Aborygenów i flaga Australii zostały podniesione razem na moście Sydney Harbour Bridge w roku 2013.

Obchody Święta Narodowego Australii 2021:

Australijczycy organizują mnóstwo różnych uroczystości w całym kraju z okazji Święta Narodowego Australii. Obchody te obejmują ceremonię podniesienia flagi,  ceremonię odśpiewaia  hymnu narodowego Australii, wręczanie wyróżnień, przemówienia okolicznościowe władz, prezentację Australijczyka Roku. Poza tym  spotkania rodzinne, fajerwerki, pikniki i grille, Ceremonie wręczania obywatelstwa,  imprezy na plaży, Australia Day Airshow i wiele więcej.

Jak świętować Dzień Australii?

 • Podnieś flagę Australii
 • Ubierz się w australijskie kolory
 • Weź udział w ceremonii hymnu narodowego
 • oglądać ceremonie parady w Australii
 • Dekoracje o tematyce australijskiej
 • Jedz australijskie jedzenie
 • Graj muzykę australijską i słuchaj koncertów na żywo
 • Ciesz się imprezami na plaży
 • Ciesz się wydarzeniami z dnia Australii odbywającymi się w różnych miastach
 • Ciesz się rodzinnymi spotkaniami i piknikami
 • Ciesz się fajerwerkami i pokazami świetlnymi w Australii

Ze względu na obostrzenia epidemiczne imprezy odbywają się w Australii w ograniczonym zakresie.

Oto  lista wydarzeń, na które wirtualnie wszystkich zapraszamy. Happy Australia Day!
The Story of Australia - Australia Day 2021:


Australia Day Live Concert 2021:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja