polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA:Sytuacja epidemiczna w kraju pogarsza się z dnia na dzień. Ministerstwo Zdrowia zanotowało aż 15 698 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 309 zgonów. To najgorsze dane od listopada. * * * AUSTRALIA: 23 000 Australijczyków otrzymało pierwsze szczepionki firmy Pfizer ale opóźnienia i ograniczona podaż tej szczepionki mogą zniweczyć plan rządowy zaszczepienia wszystkich Australijczyków do końca października. Eksperci ds. zdrowia publicznego przewidują, że aż 200 000 osób dziennie musiałoby otrzymać szczepionkę, aby rząd dotrzymał obietnicy. Szczepienia w Australii są dobrowolne. * * * SWIAT: Słowacja, w ślad za Węgrami, zarejestrowała rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi Sputnik V, nie czekając na zgodę unijnego regulatora. Pierwsza partia szczepionki Sputnik V została dostarczona 1 marca na Słowację.
POLONIA INFO: Międzynarodowy Dzień Kobiet - koncert: Klub Polski w Bankstown, 14.03, godz. 15:00

wtorek, 26 stycznia 2021

Narodowy Dzień Australii 2021

 Dziś Australia Day czyli Dzień Australii - oficjalne Święto Narodowe Związku Australijkiego. Święto to obchodzone jest corocznie 26 stycznia z wielkim entuzjazmem szczególnie, że to już ostatni dzień letnich wakacji szkolnych. W tym roku jednak obchody i celebracje odbywają się w ograniczonym zakresie  ze względu na panującą pandemię koronawirusa, która zabiła już ponad 2 mln ludzi na całym świecie.

 Narodowy Dzień Australii to rocznica  przybycia pierwszej floty brytyjskich statków do  Port Jackson, który jest obecnie częścią Sydney - stolicy Nowej Południowej Walii, oraz podniesienie flagi Wielkiej Brytanii przez gubernatora Arthura Phillipa w Sydney Cove w 1788 roku. Obchody narodowego dnia Australii odzwierciedlają, różnorodność społeczeństwa i krajobrazu kraju, wydarzenia rodzinne i społeczne odzwierciedlają australijską historię, oficjalne nadawanie  obywatelstwa nowym członkomj społecznosci  i ceremonie wręczania nagród wyrożniającym się Australijczykom. Oficjalne Święto Narodowe Australii 2021 to święto państwowe w całym kraju.

Wszystkie instytuty edukacyjne, szkoły, uczelnie, uniwersytety, przedsiębiorstwa publiczne i prywatne są zamknięte w tym dniu. Usługi transportu publicznego nie działają, podczas gdy inni ograniczyli swoje usługi w tym dniu. Na wielu drogach tego dnia są korki. Naród australijski obchodzi dzień niepodległości z pełnym entuzjazmem. W tym dniu organizowanych jest wiele oficjalnych i nieoficjalnych wydarzeń na wszystkich terytoriach, regionach i miastach kraju. Święto Niepodległości Australii to jedno z największych corocznych wydarzeń obywatelskich w kraju.


Początkowo ten dzień (znany również jako dzień pierwszego lądowania lub dzień założenia) był obchodzony tylko w Nowej Południowej Walii. Dzień założenia został ogłoszony pierwszym świętem państwowym Australii w 1838 roku, po 50 latach przybycia Pierwszej Floty. 26 stycznia był znany jako Dzień Australii w roku 1935 we wszystkich stanach Australii z wyjątkiem Nowej Południowej Walii.

W Nowej Południowej Walii ten dzień był nadal nazywany Rocznicą. 26 stycznia we wszystkich stanach i terytoriach kraju w 1946 r. Nazwano Dniem Australii. Od 1994 roku 26 stycznia (Narodowy Dzień Australii) stał się świętem państwowym kraju. Aborygeni Australijczycy często uważają, że obchody Narodowego Dnia Niepodległości ich wykluczają. Z tego powodu wraz z tymi obchodami pojawia się wiele protestów, a także ten dzień został przemianowany na Dzień Inwazji.

Podjęto wiele starań, aby to święto państwowe obejmowało w ostatnich latach wszystkich Australijczyków. Po raz pierwszy w Dniu Australii flaga Aborygenów i flaga Australii zostały podniesione razem na moście Sydney Harbour Bridge w roku 2013.

Obchody Święta Narodowego Australii 2021:

Australijczycy organizują mnóstwo różnych uroczystości w całym kraju z okazji Święta Narodowego Australii. Obchody te obejmują ceremonię podniesienia flagi,  ceremonię odśpiewaia  hymnu narodowego Australii, wręczanie wyróżnień, przemówienia okolicznościowe władz, prezentację Australijczyka Roku. Poza tym  spotkania rodzinne, fajerwerki, pikniki i grille, Ceremonie wręczania obywatelstwa,  imprezy na plaży, Australia Day Airshow i wiele więcej.

Jak świętować Dzień Australii?

 • Podnieś flagę Australii
 • Ubierz się w australijskie kolory
 • Weź udział w ceremonii hymnu narodowego
 • oglądać ceremonie parady w Australii
 • Dekoracje o tematyce australijskiej
 • Jedz australijskie jedzenie
 • Graj muzykę australijską i słuchaj koncertów na żywo
 • Ciesz się imprezami na plaży
 • Ciesz się wydarzeniami z dnia Australii odbywającymi się w różnych miastach
 • Ciesz się rodzinnymi spotkaniami i piknikami
 • Ciesz się fajerwerkami i pokazami świetlnymi w Australii

Ze względu na obostrzenia epidemiczne imprezy odbywają się w Australii w ograniczonym zakresie.

Oto  lista wydarzeń, na które wirtualnie wszystkich zapraszamy. Happy Australia Day!
The Story of Australia - Australia Day 2021:


Australia Day Live Concert 2021:

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja