polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: W sobote w Warszawie rozpoczął się wielki marsz antyrządowy, organizowany przez Platformę Obywatelską. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele wszystkich partii opozycyjnych z wyjątkiem Konfederacji. Na marszu gromadzącym ponad 0.5 mln ludzi z całej Polski pojawił się Lech Wałęsa. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Górna część elektrowni wodnej Kachowka, znajdującej się w obwodzie chersońskim, została zniszczona, powiedział we wtorek rano szef administracji miejskiej. Według niego, stało się to w wyniku serii uderzeń ukraińskich wojsk ostatniej nocy. Rosja stanowczo odrzuca oskarżenia decydentow zachodnich o zbombardowanie elektrowni wodnej w Kachowsku, jest to celowy sabotaż ze strony Kijowa, władze ukraińskie ponoszą całą odpowiedzialność, powiedział rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Do 40 000 osób zostało dotkniętych zniszczeniem Kachowskiej Eleketrowni Wodnej, 35 miejscowości i obszarów zostało zalanych.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

poniedziałek, 25 stycznia 2021

Szczepionka firmy Pfizer zatwierdzona do użytku w Australii

Graf. Pixabay (BumerangMedia mix)
Australijczycy otrzymają swoje pierwsze szczepionki przeciwko COVID-19 pod koniec lutego, ale premier  Scott Morrison ostrzegł, że nie będzie to oznaczać natychmiastowego powrotu do normy. Amerykańsko - europejska szczepionka  Comirnaty firmy Pfizer na koronawirusa została dziś  tymczasowo zatwierdzona przez Therotherapy Goods Administration (TGA), dokładnie rok po potwierdzeniu pierwszego przypadku zachorowania na COVID-19 na terenie Australii.

Rząd zamierzał podać pierwszą z 10 milionów dawek preparatu firmy Pfizer w połowie lutego, ale data została  nieco przesunięta z powodu problemów z produkcją i dostawą. Szczepienia w niektórych częściach Europy zostały opóźnione po tym, jak firma Pfizer zmniejszyła o połowę liczbę dawek dostarczanych do niektórych krajów Unii Europejskiej.

Wdrożenie szczepień w Australii może zostać przesunięte na początek marca, gdyby wystąpiły dalsze opóźnienia, ale premier Scott Morrison powiedział, że Australijczycy powinni zaufać skrupulatnemu procesowi zatwierdzania.

„Zabrało to Australii  trochę czasu, obserwowaliśmy i uczyliśmy się na podstawie doświadczeń z za granicy” - powiedział dziś  premier dziennikarzom.

W Australii szczepionka została zatwierdzona dla wszystkich chętnych powyżej 16 roku życia. Osoby z grupy priorytetowej - w tym starsi Australijczycy, pracownicy opieki nad osobami starszymi i pracownicy służby zdrowia - będą pierwszymi, którzy będa poddani szczepieniom na Covid-19.

Rdzenni Australijczycy w wieku powyżej 55 lat zostaną uwzględnieni w pierwszej fazie wdrożenia szczepień, a osoby poniżej 55 roku życia zostaną uwzględnione w drugiej fazie.

 Szczepionka Pfizer ma 95% skuteczności i będzie podawana w dwóch dawkach w odstępie co najmniej 21 dni.

 Morrison jednak  ostrzegł, że szczepienia nie spowodują  natychmiastowego powrotu do normalności. „Powiem bardzo jasno: ten rok 2021 będzie wymagał od nas dalszej czujności” - powiedział. „Będzie to nadal wymagało od nas angażowania się w różnego rodzaju plany dotyczące COVID-19, które mogą jeszcze bardziej zmniejszyć ryzyko transmisji i zapewnić Australijczykom bezpieczeństwo  i utrzymać Australię na tyle otwartą, jak to tylko możliwe.

 „Ważne jest, aby zrozumieć, że kiedy zaczyna się szczepienie, nie oznacza to, że następnego dnia możesz wskoczyć do samolotu na Bali." „To nie znaczy, że maski znikną… albo zakończy się kwarantanna  dla powracajacych do Australii, czy coś takiego." - podkreślal premier.

 Lider opozycyjnej  Partii Pracy Anthony Albanese powiedział, że wszyscy Australijczycy powinni wierzyć w zatwierdzenie przez TGA szczepionki Pfizer.  „Szczepionki nie ratują życia, szczepienia tak. Dlatego ważne jest, aby szczepionka Pfizer została wprowadzona tak szybko, jak to możliwe ”- powiedział dziennikarzom w poniedziałek.

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, UE i Wielkiej Brytanii pierwsze dawki szczepionki  zostały podane w ciągu tygodnia od zatwierdzenia. Obecnie w świecie przynajmniej pierwsza dawkę (potrzebne są  dwa zaszczepienia) otrzymało ponad 59 mln ludzi w tym najwiecej w USA - 17 mln i w Wielkiej Brytanii - ponad 6 mln. W Polsce zaszczepiło się dotychczas ponad 600 tys. ludzi. 

Jak długo Australijczyk będzie musiał czekać  na zaszczepienie?

Minister zdrowia Greg Hunt powiedział, że TGA (Therotherapy Goods Administration) pracowała bez przerwy, aby bezpiecznie przyspieszyć zatwierdzenie szczepionki na terenie Australii. Po rozpoczęciu wdrażania będzie podawanych średnio 80 000 dawek tygodniowo.

„Dzisiejszy kolejny bardzo ważny krok naprzód w ochronie Australijczyków, w ratowaniu życia i ochronie życia” – powiedział Hunt . „Kluczowym elementem naszej strategii  w walce z COVID-19 jest skupienie się na bezpieczeństwie i dostarczaniu szczepionek. Dlatego jestem zachwycony tym, że TGA… zatwierdziła stosowanie szczepionki Pfizer w Australii.

Minister  Hunt ujawnił również, że wprowadzenie drugiej  szczepionki firmy AstraZeneca prawdopodobnie rozpocznie się w marcu, nieco wcześniej niż początkowo sądzono, po uzyskaniu oczywiście  zgody TGA.

Australia spodziewała się 1,2 miliona dawek preparatu AstraZeneca z zagranicy, ale  Hunt potwierdził, że w marcu otrzyma również mniej, niż początkowo sądzono. Potwierdził jednak, że rząd jest przekonany, że jego program wdrożenia zostanie zakończony do października.

Szczepionka Pfizera naprawdę  bezpieczna?

Zastosowanie szczepionki  Pfizera wywołało  ostatnio  obawy po serii zgonów bardzo starszych i słabych Norwegów, którzy otrzymali go na początku tego miesiąca.

Sekretarz Departamentu Zdrowia Brendan Murphy powiedział, że rząd jest „zaniepokojony” tymi doniesieniami.

Pozostało rownież niejasne, czy kobiety w ciąży lub karmiące piersią bedą  mogły otrzymać szczepionkę. Rząd zwrócił się o wyjaśnienia do Australijskiej Technicznej Grupy Doradczej.

 Profesor Murphy dodał, że nie ma wystarczających danych na temat wpływu szczepionki na kobiety w ciąży, chociaż ryzyko jest „teoretycznie niskie”.

Szczepionka Pfizer została zatwierdzona do użytku w nagłych wypadkach w krajach, w których występuje gwałtowny wzrost przypadków COVID-19, w tym w USA i Wielkiej Brytanii.

Ale profesor Murphy powiedział, że to „bardzo ekscytujące”, że Australii udało się uniknąć konieczności pójścia na skróty podczas procesu zatwierdzania szczepionki . „To bardzo wyjątkowy dzień dla Australii” - powiedział. „Możemy teraz rozpocząć proces  wysłania  tej szczepionki do Australii, przeprowadzić testy partii i rozpocząć nasz program szczepień zgodnie z naszym harmonogramem. „Kiedy uruchomimy lokalną produkcję  tu w Australii, zaczniemy mieć całkowicie niezawodny łańcuch dostaw”. - dodał.

Rząd federalny znalazł się pod presją, aby rozszerzyć portfolio szczepionek przeciwko COVID-19 po tym, jak nie udało mu się osiągnąć porozumienia w sprawie bardzo skutecznej szczepionki Moderna. Profesor Murphy nie potwierdził, czy rząd próbował osiągnąć porozumienie z Moderną, mówiąc, że dyskusje są poufne.  Ujawnił jedynie, że dyskusje ze wszystkimi głównymi firmami zajmującymi się szczepionkami są kontynuowane.

Dotychczas w świecie lokalne organy zaaproblowały warunkowo do użytku  9 preparatów  na koronawirusa Covid-19. Są to:

Comirnaty (BNT162b2)  - amerykańsko-europejskich firm Pfizer, BioNTech; Fosun Pharma,

Moderna COVID19 Vaccine – amerykańskich firm Moderna, BARDA, NIAID

CoronaVac – firmy Sinovac (Chiny),

Brytyjska AstraZeneca,

Rosyjski Sputnik V  - zaaprobowana już w sierpniu 2020 jak pierwsza w świecie szczepionka przeciw Covid-19. Dalej mniej znane: chinski BBIBP-CorV, rosyjski EpiVacCorona I indyjski Covaxin.

kb/BumerangMedia  na podst. news.com.au, TGA, OurWorldInData, RegulatoryFocus

1 komentarz:

  1. Ponoć w Australii pandemia jest opanowana i otworzyli nawet korty tenisowe dla publiczności. Mogą więc poczekać na tą szczepionkę. W końcu są tam gdzie nawet koronavirus mówi dobranoc ;-)

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy