polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Błażej Spychalski poinformował dziś, że prezydent Andrzej Duda jest zarażony koronwirusem. Wykonany wczoraj u prezydenta test na obecność koronawirusa dał wynik pozytywny. Prezydent opublikował na Twitterze nagranie, w którym zapewnia, że czuje się dobrze i nie ma żadnych niepokojących objawów. Przeprasza też osoby, które przez kontakt z nim zostały narażone na procedury kwarantanny. * * * AUSTRALIA: Australijczycy mogą nie otrzymać szczepionki na koronawirusa przez ponad rok, mimo że rząd twierdzi, że zabezpieczył miliony dawek. Prognozy budżetu federalnego na ten miesiąc zakładają dostępność szczepionki na koronawirusa dopiero pod koniec 2021 roku. * * * SWIAT: Druga fala pandemii koronawirusa przechodzi przez Europę. W Niemczech, Czechach, w Polsce i na Ukrainie odnotowano największą liczbę nowych zachorowań od rozpoczęcia pandemii. W Europie odnotowano już 8 367 423 zakażeń SARS-CoV-2.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

czwartek, 1 października 2020

Rekonstrukcja rządu: Jarosław Kaczyński wicepremierem

Jarosław Kaczyński wchodzi w skład rzadu
 Mateusza Morawieckiego. Kto będzie szefem? 
Fot. Twitter Kancelaria Premiera
Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o planowanych zmianach w rządzie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu jako wicepremier.

Szef rządu zaprezentował skład nowej Rady Ministrów. Zaznaczył, że zmiany mają charakter bardziej strukturalny, a nie personalny.

– Nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji, a zasadniczo uspójnieniu pewnych działań w ramach różnych resortów, które będą powiększone w wielu obszarach i w wielu miejscach. Ma służyć temu, żebyśmy znaleźli najlepszą, szybką odpowiedź na czasy, które charakteryzują się ogromnym, ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, które niesie ze sobą pandemia, ale także proces wychodzenia z niej od strony gospodarczej – powiedział Morawiecki.

Do rządu wchodzi lider PiS Jarosław Kaczyński jako wicepremier.

Prezes będzie dużym wzmocnieniem. Cała Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować – podkreślił premier. 

Ministerstwo Edukacji zostanie połączone z resortem nauki. Na jego czele stanie Przemysław Czarnek.

Do rządu wraca Jarosław Gowin jako wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii, zastępując Jadwigę Emilewicz.

W rządzie pojawia się także ponownie premier Jarosław Gowin, któremu podlegać będzie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – mówił premier.

Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa obejmie Grzegorz Puda, który na tym stanowisku zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. W przeciwieństwie do byłego szefa resortu rolnictwa Puda zagłosował za przyjęciem „piątki dla zwierząt”, przeciwko której protestują rolnicy.

W Radzie Ministrów pozostaną: Piotr Gliński (wicepremier oraz minister kultury i sportu), Jacek Sasin (wicepremier oraz minister aktywów państwowych), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury), Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej), Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości). Na czele resortu spraw wewnętrznych nadal będzie stać Mariusz Kamiński, który nie utraci nadzoru nad służbami specjalnymi.

Według listy przekazanej przez KPRM, po rekonstrukcji będzie 14 ministerstw. Niektóre z funkcjonujących resortów zostaną poszerzone o dodatkowe działy. Resort rozwoju przekształcony zostaje w Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Ministerstwo Środowiska, kierowane dotychczas przez Michała Wosia i Ministerstwo Klimatu, kierowane przez Michała Kurtykę, zostaną połączone w Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którym pokieruje Kurtyka.

Zdaniem Morawieckiego zmiany przysłużą się wychodzeniu z kryzysu.

Jestem przekonany, że te zmiany przyczynią się do tego co zaplanowaliśmy w pierwszej kolejności. Szybszego i lepszego poradzenia sobie z kryzysem niż nasi partnerzy z Europy Zachodniej – mówił.

Premier Morawiecki podziękował także odchodzącym ministrom. – Dziękuję ministrom, którzy do tej pory pracowali w rządzie i tym, którzy zaczną teraz z nami pracę. Ruszamy do wyzwań, które są ogromne. Za nami już wszystkie ustalenia wewnętrzne – są dobrym prognostykiem na skuteczne rządy Zjednoczonej Prawicy – powiedział.

Wcześniej odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie zmian w składzie Rady Ministrów. Rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski poinformował o tym, że prezydent podjął decyzję, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu.

We wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy zaakceptowała nowy skład rządu.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja