polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda przybył z oficjalną wizytą do Chin. Potrwa do 26 czerwca. W poniedziałek w Pekinie Duda spotka się m.in. z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem. Głównymi celami wizyty są szersze otwarcie ChRL na produkty mięsne z Polski, zwiększenie chińskich inwestycji w Polsce oraz przedstawienie polskiego spojrzenia na kluczowe zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa. * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Sewastopol na Krymie w Rosji stał się w niedzielę celem zmasowanego ukraińskiego ataku rakietowego. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony siły Kijowa użyły w ataku kilku amerykańskich ATACMS wyposażonych w głowice kasetowe. Większość pocisków została zestrzelona przez rosyjską obronę przeciwlotniczą, ale jeden, który również został trafiony, zboczył z kursu i eksplodował nad miastem. W zdarzeniu zginęły co najmniej cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Ponad 120 cywilów, w tym 27 dzieci, zostało rannych. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

czwartek, 1 października 2020

Rekonstrukcja rządu: Jarosław Kaczyński wicepremierem

Jarosław Kaczyński wchodzi w skład rzadu
 Mateusza Morawieckiego. Kto będzie szefem? 
Fot. Twitter Kancelaria Premiera
Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o planowanych zmianach w rządzie. Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wchodzi do rządu jako wicepremier.

Szef rządu zaprezentował skład nowej Rady Ministrów. Zaznaczył, że zmiany mają charakter bardziej strukturalny, a nie personalny.

– Nowa struktura rządu ma służyć lepszemu podejmowaniu decyzji, a zasadniczo uspójnieniu pewnych działań w ramach różnych resortów, które będą powiększone w wielu obszarach i w wielu miejscach. Ma służyć temu, żebyśmy znaleźli najlepszą, szybką odpowiedź na czasy, które charakteryzują się ogromnym, ogromnym wyzwaniem. Wyzwaniem, które niesie ze sobą pandemia, ale także proces wychodzenia z niej od strony gospodarczej – powiedział Morawiecki.

Do rządu wchodzi lider PiS Jarosław Kaczyński jako wicepremier.

Prezes będzie dużym wzmocnieniem. Cała Zjednoczona Prawica będzie jeszcze lepiej pracować – podkreślił premier. 

Ministerstwo Edukacji zostanie połączone z resortem nauki. Na jego czele stanie Przemysław Czarnek.

Do rządu wraca Jarosław Gowin jako wicepremier oraz minister rozwoju, pracy i technologii, zastępując Jadwigę Emilewicz.

W rządzie pojawia się także ponownie premier Jarosław Gowin, któremu podlegać będzie Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii – mówił premier.

Ministerstwo Rolnictwa i Leśnictwa obejmie Grzegorz Puda, który na tym stanowisku zastąpi Jana Krzysztofa Ardanowskiego. W przeciwieństwie do byłego szefa resortu rolnictwa Puda zagłosował za przyjęciem „piątki dla zwierząt”, przeciwko której protestują rolnicy.

W Radzie Ministrów pozostaną: Piotr Gliński (wicepremier oraz minister kultury i sportu), Jacek Sasin (wicepremier oraz minister aktywów państwowych), Andrzej Adamczyk (minister infrastruktury), Mariusz Błaszczak (minister obrony narodowej), Zbigniew Ziobro (minister sprawiedliwości). Na czele resortu spraw wewnętrznych nadal będzie stać Mariusz Kamiński, który nie utraci nadzoru nad służbami specjalnymi.

Według listy przekazanej przez KPRM, po rekonstrukcji będzie 14 ministerstw. Niektóre z funkcjonujących resortów zostaną poszerzone o dodatkowe działy. Resort rozwoju przekształcony zostaje w Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. Ministerstwo Środowiska, kierowane dotychczas przez Michała Wosia i Ministerstwo Klimatu, kierowane przez Michała Kurtykę, zostaną połączone w Ministerstwo Klimatu i Środowiska, którym pokieruje Kurtyka.

Zdaniem Morawieckiego zmiany przysłużą się wychodzeniu z kryzysu.

Jestem przekonany, że te zmiany przyczynią się do tego co zaplanowaliśmy w pierwszej kolejności. Szybszego i lepszego poradzenia sobie z kryzysem niż nasi partnerzy z Europy Zachodniej – mówił.

Premier Morawiecki podziękował także odchodzącym ministrom. – Dziękuję ministrom, którzy do tej pory pracowali w rządzie i tym, którzy zaczną teraz z nami pracę. Ruszamy do wyzwań, które są ogromne. Za nami już wszystkie ustalenia wewnętrzne – są dobrym prognostykiem na skuteczne rządy Zjednoczonej Prawicy – powiedział.

Wcześniej odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z prezydentem Andrzejem Dudą w sprawie zmian w składzie Rady Ministrów. Rzecznik Andrzeja Dudy Błażej Spychalski poinformował o tym, że prezydent podjął decyzję, że rekonstrukcja rządu nastąpi w przyszłym tygodniu.

We wtorek Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy zaakceptowała nowy skład rządu.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy