polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o badaniu rosyjskich wpływów i skierował ją do TK. Jak podkreślił, opinia publiczna sama powinna wyrabiać sobie opinię na to, w jaki sposób działają jej przedstawiciele, którym powierzano ważne funkcje państwowe. Tymczasem rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że rząd USA jest zaniepokojony ustawą o komisji ds. badania rosyjskich wpływów, która może być użyta do ingerencji w wolne i uczciwe wybory w Polsce. * * * AUSTRALIA: Mark McGowan ustąpił ze stanowiska premiera WA po burzliwych latach jego rządow. McGowan spotkał się z ostrą krytyką za nakazanie szczepień przeciwko Covid-19 i zamknięcie granic stanu. Wysuwane były groźby karalne pod adresem jego rodziny. Miliarder Clive Palmer wielokrotnie pozwał McGowana i stan WA do sądu podczas pandemii. Obaj mężczyźni wyszli jako przegrani w gorzkim procesie o zniesławienie. McGowan poprowadził Partię Pracy do dwóch zdecydowanych zwycięstw w wyborach w 2017 i 2021 roku. * * * SWIAT: Atak dronów na Moskwę i obwód moskiewski jest odpowiedzią reżimu w Kijowie na skuteczne ataki Rosji na jeden z jego ośrodków decyzyjnych w niedzielę, powiedział rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow. Według rosyjskiego Ministerstwa Obrony, Ukraina przeprowadziła we wtorek rano terrorystyczny atak przy użyciu dronów na cele w Moskwie. W atak zaangażowanych było osiem samolotów bezzałogowych: pięć zostało zestrzelonych przez system obrony przeciwlotniczej w obwodzie moskiewskim, trzy zostały stłumione przez środki walki elektronicznej.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

środa, 30 września 2020

Kard. George Pell poleciał do Rzymu czyścić "Stajnię Augiasza"?

Card. George Pell (Foto: 2015) /
© CCEW - Mazur/Catholicnews.Org.Uk, CC BY-NC-SA 2.0
Po sześciu miesiącach od uwolnienia z melbourneńskiego więzienia najwyższy dostojnik Kościoła katolickiego w Australii,  Kardynał George Pell minionej nocy udał się w podróż  do Rzymu  na zaproszenie Stolicy Apostolskiej. Uważa się – jak podaje The Catholic Weekly - , że zaproszenie pochodzi od samego papieża Franciszka.

Jeśli tak, będzie to triumfalny powrót do Rzymu kardynała Pella  nastąpi zaledwie kilka dni po rezygnacji z kolegium kardynałów przez ówczesnego kardynała Angelo Becciu, który w zeszłym tygodniu ustąpił ze stanowiska w Sekretariacie Stanu po skandalu związanym z jego zaangażowaniem w sprawy finansowe Watykanu i nieudaną transakcją dotyczącą nieruchomości w Londynie.

Według doniesień ówczesny kardynał Becciu zrobił więcej niż prawie jakakolwiek inna postać w Watykanie, w przeszkadzaniu śledztwom prowadzonym przez kardynała Pella w sprawich finansów Watykanu i związanej z nimi korupcji oraz  programowi reformy finansowej podczas jego kadencji prefekta ds. Gospodarki Watykańskiej w latach 2014-2017.

Jeśli zaproszenie rzeczywiście pochodzi od Ojca Świętego, prawdopodobnie odbędą się dyskusje na temat sytuacji finansowej Watykanu, który mocno ucierpiał w wyniku pandemii koronawirusa, oraz pracy kardynała Pella w porządkowaniu finansów Watykanu przed powrotem do Australii  w 2017 roku, kiedy to australijska policja, jak sie poźniej okazało ,bezpodstawinie  stawiła mu zarzuty wykorzystywania seksualnego dzieci.

Kardynał Becciu pracował wcześniej jako urzędnik numer dwa w Sekretariacie Stanu Watykanu, gdzie, jak wcześniej informowała Catholic News Agency , wielokrotnie starł się z kardynałem Pellem  w sprawach reformy finansów Watykanu.

Kardynał Pell, który od czasu uniewinnienia nie mówił publicznie o swojej dawnej roli w Watykanie, z wdzięcznością odpowiedział na wiadomość o rezygnacji kard. Becciu.

„Ojciec Święty został wybrany, aby uporządkować finanse Watykanu. Gra w długą grę i należy mu podziękować i pogratulować ostatnich wydarzeń ”- napisał kardynał Pell w oświadczeniu przesłanym do CNA 25 września.

„Mam nadzieję, że czyszczenie stajni będzie kontynuowane zarówno w Watykanie, jak i w Wiktorii” - powiedział kardynał Pell.

W sierpniowym wywiadzie dla Moniki Doumit z The Catholic Weekly kardynał Pell powiedział, że rok 2020 był szczególnie trudnym rokiem dla Watykanu pod względem finansowym.

Powiedział, że jego następca w Watykanie ujawnił mu, że Watykan traci 70 milionów AUD  (50,4 miliona $) rok przed wybuchem pandemii. Tymczasem Muzea Watykańskie, które były zamknięte na trzy miesiące i ponownie otwierane z ograniczoną liczbą odwiedzających, przyniosłyby normalnie dochody w wysokości co najmniej 80 milionów AUD  rocznie.

 

Powrót do Rzymu będzie dla kardynała Pella po raz pierwszy od 2017 roku, kiedy wziął urlop z funkcji prefekta Sekretariatu ds. Gospodarki Watykanu i udał się do Australii.

Kardynał Pell wyleciał wieczorem,  29 września z sydnejskiego lotniska Mascot. Nie musiał ubiegać się o zezwolenie na podróż, aby opuścić Australię w związku z restrykcjami koroawirusowymi, ponieważ podróżuje do Rzymu w sprawach służbowych władz Państwa Watykańskiego.

Kardynał Pell mieszkał w swojej byłej archidiecezji w Sydney w rezydencji Seminarium Dobrego Pasterza w Strathfield od kwietnia br., kiedy to został uniewinniony przez Australijski Sąd Najwyższy z zarzutów wykorzystywania seksualnego i uwolniony z wiktoriańskiego więzienia o obostrzonym rygorze.

W 2014 r. Kardynał został mianowany przez papieża Franciszka do kierowania nowo utworzonym Sekretariatem ds. Gospodarki i kierowania wysiłkami na rzecz zreformowania watykańskich spraw finansowych.

Po powrocie do Australii w celu walki ze sfingowanymi oskarżeniami o wykorzystywanie seksualne, po skazaniu i uwięzieniu (w wiktoriańskim wiezieniu spędził 405 dni) , kardynał Pell został jednogłośnie uznany za niewinnego w postępowaniu apelacyjnym przez pełny skład Sądu Najwyższego. Po wyjściu z więzienia Pell  w wywiadzie ze znanym australijskim dziennikarzem Andrew Boltem oskarżył policję Wiktorii o udział w polowaniu na czarownice.

Kadencja kardynała Pella jako szefa sekretariatu finansowego Watykanu wygasła podczas jego pobytu w więzieniu, a papież Franciszek mianował ks. Juana Antonio Guerrero Alvesa SJ na jego następcę w 2019 r.

Ujawniono w zeszłym tygodniu, że papież Franciszek poprosił kardynała Becciu o rezygnację ze stanowiska prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych i  z praw członka Kolegium Kardynałów 24 września po tym, jak był powiązany z trwającym dochodzeniem w sprawie nadużyć finansowych w Watykane.

CNA poinformowało, że w 2015 roku kardynał Becciu podjął próbę ukrycia pożyczek w bilansach Watykanu, anulując je w stosunku do wartości nieruchomości zakupionej w londyńskiej dzielnicy Chelsea, co jest manewrem księgowym zabronionym przez nową politykę finansową zatwierdzoną przez Papieża. Franciszka w 2014 roku.

W 2016 roku kardynał Becciu odegrał kluczową rolę w powstrzymaniu reform zainicjowanych przez Pella. Chociaż papież Franciszek przekazał nowo utworzonej Prefekturze ds. Gospodarki niezależny nadzór nad finansami Watykanu, kard. Becciu wtrącił się, gdy sekretariat finansowy Pella zaplanował audyt zewnętrzny wszystkich departamentów watykańskich, który miał przeprowadzić firma PriceWaterhouseCooper.

Jednostronnie i bez zgody papieża Franciszka kardynał Becciu odwołał audyt i oświadczył w liście do wszystkich departamentów watykańskich, że nie odbędzie się.

Kiedy kardynał Pell wewnętrznie zakwestionował odwołanie audytu, kardynał Becciu przekonał papieża Franciszka do zatwierdzenia decyzji ex post facto, poinformowały CNA źródła wewnątrz prefektury. Audyt nigdy nie miał miejsca.

na podst. The Guardian, The Catholic Weekly

* * * 

Zob. Fragment książki «Papież dyktator» Henry Sire opowiadający o roli kardynała George'a Pell'a w reformie watykańskiej i zażartej walce toczonej przeciwko niemu oraz roli mons. Becciu:

Watykańskie kulisy neutralizacji "Kangura"


Wszystko o skazaniu, uwięzieniu i uwolnieniu kard. Pella w Bumerangu Polskim .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy