polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Ci, którzy wzywają do protestów po wyroku TK, oraz ci, którzy w nich uczestniczą, sprowadzają niebezpieczeństwo powszechne, a więc dopuszczają się poważnego przestępstwa" - mówił we wtorkowym oświadczeniu prezes PiS Jarosław Kaczyński. Wezwał członków PiS do "obrony Kościoła". Przez Polskę przewijają się kolejne fale protestów przeciw orzeczeniu TK ws. aborcji eugenicznej. * * * AUSTRALIA: Restauracje i kawiarnie w Melbourne - w których mieszka 5 milionów ludzi - mogą być ponownie otwarte od środy, a ograniczenia dotyczące spotkań towarzyskich w domach zostały złagodzone. Melbourne, australijskie miasto najbardziej dotknięte wirusem, zostało zablokowane na początku lipca po drugiej fali epidemii. Wiktoria, drugi najbardziej zaludniony stan, odpowiada za ponad 90% z 907 zgonów w Australii. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zaapelował, by wydalać z uniwersytetów studentów i nauczycieli, którzy biorą udział w nielegalnych protestach. Zwolennicy byłej kandydatki na prezydenta Swiatłany Cichanouskiej oczekiwali, że w poniedziałek zaczną się strajki w zakładach przemysłowych, ale fabryki pracowały normalnie.
POLONIA INFO: Polish Film Festival w Sydney 2020: Palace Cinema, Norton Street w Leichhardt, 25.10 - 8.11

poniedziałek, 13 lipca 2020

Andrzej Duda wygrał minimalnie z Rafałem Trzaskowskim

Andrzej Duda wybrany na drugą kadencję
prezydencką. Fot. Wikipedia
Wczoraj, 12 lipca odbyła się II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Mimo, że nie ma jeszcze pełnych oficjalnych wyników , dane cząstkowe Państwowej Komisji Wyborczej   wskazują, że ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda przez najbliższe 5 lat będzie urzędował w Pałacu Prezydenckim.
  
Dziś rano Państwowa Komisja Wyborcza podała nieoficjalne cząstkowe dane z 99,97 proc. komisji wyborczych. Na prezydenta Dudę głosowało 51,21 proc. Polaków (10 430 844 głosy). Wiceszef PO Rafał Trzaskowski otrzymał z kolei 48,79 proc. (9 982 188 głosów) i przegrał wyścig do Pałacu Prezydenckiego. Frekwencja wyniosła 68,12 proc.
 
Trzaskowski wygrał w 10 województwach a Duda w sześciu. (Pełne dane i mapa PKW - Polska)

W Australii głosowało ponad 3 500 wyborców.  74,43% z nich oddało swój glos na Rafała Trzaskowskiego  a 25,57% na Andrzeja Dudę. Wynik ten nie odbiega znacząco od danych z innych krajów, gdzie Polacy zagłosowali. Wg PKW z danych ze 166 na 171 zagranicznych obwodów  głosowania, w których udział wzięło ponad   370 000 obywateli polskich, 73,61% poparcia zdobył Rafał Trzaskowski a 26,39% Andrzej Duda. Pełne dane: strona PKW - zagranica.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja