polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prokuratura złożyła do Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu Zbigniewowi Ziobrze – przekazała rzeczniczka Prokuratury Krajowej Anna Adamiak. Chodzi o aferę związaną z Funduszem Sprawiedliwości. Prokurator Adamiak powiedziała: „Wszystkie dowody pozwoliły na przyjęcie przez prokuratora dostatecznie uzasadnionego podejrzenia, że pan poseł Zbigniew Ziobro popełnił 26 przestępstw”, dodając „prokurator ustalił w oparciu o dowody, że Zbigniew Ziobro założył i kierował zorganizowaną grupą przestępczą”. Tymczasem w Budapeszcie doszło do spotkania premiera Węgier Viktora Orbana z byłym ministrem sprawiedliwości w Polsce Zbigniewem Ziobrą. Premier Węgier napisał: „ pro-brukselski rząd polski rozpoczął polityczną nagonkę. Dzisiaj spotkałem się z byłym ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą w Budapeszcie. Polski rząd próbuje doprowadzić do jego aresztowania. Wszystko to w sercu Europy, podczas gdy Bruksela milczy. W takich absurdalnych czasach żyjemy…”. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese wyraził zaniepokojenie niedawnym i potencjalnie niebezpiecznym starciem wojskowym na Morzu Południowochińskim podczas spotkania na wysokim szczeblu z premierem Chin Li Qiangiem. „Mamy nieporozumienia, a przyjaciele potrafią omówić problemy. To właśnie potrafimy robić” – powiedział premier. * * * SWIAT: Władimir Putin poinformował, że Rosja przeprowadziła test nowej broni. To pocisk o napędzie jądrowym, Burewiestnik. Donald Trump w odpowiedzi napisal: „Z powodu programów testowych innych krajów, poleciłem Ministerstwu Wojny rozpoczęcie testowania naszej broni jądrowej na równych zasadach. Proces ten rozpocznie się natychmiast”. * Niezależna polityk popierana przez partie lewicowe, 68-letnia Catherine Connolly, została w sobotę wybrana na prezydenta Irlandii, zdobywając 63,36 proc. głosów. W pierwszym przemówieniu po ogłoszeniu oficjalnych wyników zapowiedziała, że będzie wspierać politykę neutralności kraju.
POLONIA INFO: Festiwal Polski - Klub Sportowy "Polonia", 26.10, godz. 11:30

czwartek, 16 sierpnia 2018

"Between the Waters" . Nowa fundacja polonijna w NZ

 Na bazie  ubiegłorocznego projektu Polonii nowozelandzkiej  "Between the Waters - 145 years of PolishSettlement in NZ" w lipcu br. powstala Fundacja o tej samej nazwie – informuje Dorota Szymańska-Prokop z Zarządu Fundacji.

Fundacja ta zajmować  się będzie głównie promocją polskiego dziedzictwa narodowego i  będzie miala zasieg na Nową Zelandię, Australię i Polskę . Głównym jej  celem będzie   "zaszczepianie"  polskości wsród nastęnych pokoleń pierwszych osadników,  promowanie wszystkiego co polskie, dzielenie się polskim bogactwem narodowym, kulturowym i historycznym.

Jak głosi komunikat prasowy Fundacji,  założona  w lipcu br.  roku charytatywna Fundacja, ma na  swoim celu  m.in. „utrzymanie ciągłości wszelkich prac związanych z wkładem pierwszych, polskich osadników w kształtowaniu się tożsamości etnicznej w Nowej Zelandii oraz promocji tego wkładu dla zachowania jej wartości historycznych.”

“Between the Waters – Polish Legacy in New Zealand” (Charitable Trust) stwarzać będzie możliwość osobom i organizacjom zainteresowanym tematem, do przedstawiania, badania, zachowania, dzielenia się oraz świętowania unikalnej, polskiej tożsamosci narodowej.
Organizatorzy przedsiewzięcia poszukują kontaktów z osobami prywatnymi oraz wszelkimi organizacjami w NZ i Australii, zainteresowanymi tym tematem, w celu współpracy i udziału w zagadnieniach określonych w celach działalności Fundacji.

Organizacja , której Zarząd ma siedzibę w Christchurch (NZ), ma na celu wzbudzenie zainteresowania oraz zachęcanie do zaangażowania w działalność związaną z polskim dziedzictwem oraz zachowaniem tego dorobku dla przyszłych pokoleń.
W chwili obecnej Fundacja aktywnie przygotowuje wystawy muzealne w Methven oraz Akaroa (region Canterbury, NZ) na temat polskiego osadnictwa w NZ oraz pracuje nad promocją książki Nowozelandczyka polskiego pochodzenia, Jacka Romana Dreckiego, pt. „Ignacy Jan Paderewski, A Pianist Amidst The Geysers”, której wydanie zbiega się z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i składa m.in. hołd działaniom Paderewskiego dla zapoczatkowania długoletnich więzów pomiędzy Polską i Nowa Zelandią.

Osoby zainteresowane inicjatywą mogą kontaktować się z organizatorami pod adresem emailowym:  [email protected]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy