polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Prezydent USA Donald Trump poinformował, że Stany Zjednoczone wyślą do Polski dodatkowe 5000 żołnierzy. Decyzję powiązał z relacjami z prezydentem Karolem Nawrockim. Sprawa relacji z USA wywołała ogromną burzę polityczną w kraju; premier Donald Tusk oficjalnie zareagował na ruch amerykańskiego prezydenta, dziękując publicznie Karolowi Nawrockiemu za skuteczność w negocjacjach. Polska jest jedynym krajem europejskim, w którym większość społeczeństwa opowiada się za obecnością amerykańskich baz wojskowych na swoim terytorium. * * * AUSTRALIA: Australia zmaga się z najpoważniejszą od dekad epidemią błonicy (dyfterytu). Minister zdrowia Mark Butler wyraził głębokie zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się tej infekcji bakteryjnej. Ognisko choroby, które wybuchło na Terytorium Północnym, przekroczyło już granice stanowe i dotarło do Australii Zachodniej, Queensland oraz Australii Południowej. Odnotowano już około 230 przypadków i jeden zgon. Rząd przeznacza 7 milionów dolarów na przyspieszenie szczepień i wsparcie personelu medycznego. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oświadczył, że jego kraj może przystąpić do wojny przeciwko Ukrainie w przypadku, gdyby doszło do „agresji” wobec jego kraju. Wyraził również gotowość do spotkania się z Wołodymyrem Zełenskim w celu omówienia problemów i perspektyw stosunków dwustronnych. Jednocześnie Białoruś wraz z Rosją prowadzi największe od ponad 30 lat ćwiczenia nuklearne.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-a-Vis - Koktail Retro - Sala JP2 w Marayong, 14.06, godz. 12:30; Klub Polski w Bankstown, 21.06, godz. 15:00

poniedziałek, 16 lutego 2015

Aleksander Doba Podróżnikiem Roku wg "National Geographic"

Aleksander Doba po dopłynięciu do Florydy.
 fot. profil podróżnika w serwisie Google+
Aleksander Doba z Polic, który przepłynął kajakiem Atlantyk, został wybrany przez czytelników "National Geographic" Podróżnikiem Roku. Samotna wyprawa z Lizbony do Florydy zajęła mu blisko 167 dni. Była to już druga transatlantycka wyprawa Polaka.

Doba przepłynął Atlantyk w najszerszym miejscu. Wyprawa rozpoczęła się 5 października 2013 r. w Lizbonie, a zakończyła 19 kwietnia 2014 r. w New Smyrna Beach na Florydzie. Podróżnik, wówczas 67-letni, został pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął kajakiem z Europy do Ameryki Północnej.


W plebiscycie oddano ponad pół miliona głosów. Doba został wybrany spośród dziesięciu kandydatów. Wśród nominowanych znaleźli się m.in. Ueli Steck, pierwszy człowiek w historii, który zdobył samotnie południową ścianę Annapurny - najbardziej śmiercionośnego z ośmiotysięczników, Tommy Caldwell, który dokonał pierwszego przejścia wielkiego trawersu szczytów masywu Cerro Fitz Roy w Patagonii i Wasfia Nazreen, alpinistka i aktywistka, której misją jest zostanie pierwszą kobietą z Bangladeszu z Koroną Ziemi.
Polarity International/National Geographic

Niedawno informowaliśmy o kanale podróżniczym na You Tube prowadzonym przez Roberta i Joachima Czernaków - Dzikus TV. W jednym z odcinkow tego programu gościem był właśnie Alekasander Doba. Przypominamy jeszcze raz ten niezwykle interesujący wywiad:

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy