polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: "Poseł Zbigniew Ziobro uzyskał ochronę międzynarodową i azyl polityczny na Węgrzech w związku z naruszeniami praw i wolności na terytorium Polski gwarantowanych prawem międzynarodowym" – przekazał w poniedziałek za pośrednictwem platformy X mec. Bartosz Lewandowski, pełnomocnik byłego ministra sprawiedliwości. Jak dodał, decyzja węgierskiego rządu została podjęta na mocy ustawy o prawie do azylu z 2007 r. Były minister sprawiedliwości to drugi po Marcinie Romanowskim, byłym wiceszefie MS, polityk PiS, który otrzymał azyl w Budapeszcie. * * * AUSTRALIA: W Sydney trwają masowe protesty oraz batalie prawne przeciwko nowym, kontrowersyjnym przepisom antyprotestacyjnym wprowadzonym przez rząd NSW. Po ataku terrorystycznym na Bondi Beach w grudniu 2025 roku, rząd Chrisa Minnsa wprowadził przepisy umożliwiające policji wydawanie "deklaracji ograniczenia zgromadzeń publicznych" (Public Assembly Restriction Declaration) na okres do 90 dni. * Jedna kobieta zginęła w Sydney po tym, jak gałąź drzewa spadła na jej samochód podczas nawałnicy. Służby ratunkowe (SES) odebrały ponad 1400 zgłoszeń o pomoc, a w północnych dzielnicach miasta (Northern Beaches) zarządzono ewakuacje z powodu powodzi. * * * SWIAT: Unia Europejska formalnie podpisała umowę o wolnym handlu z blokiem Mercosur w sobotę, 17 stycznia 2026 roku. Ceremonia odbyła się w Asuncion, stolicy Paragwaju, który sprawuje obecnie prezydencję w południowoamerykańskim bloku. Porozumienie tworzy największą strefę wolnego handlu na świecie, obejmującą rynek wart blisko 20% światowego PKB i ponad 700 milionów konsumentów. Polska, Francja, Austria, Irlandia i Węgry głosowały przeciw, jednak nie zdołały zebrać mniejszości blokującej.Podpisanie umowy nie oznacza jej pełnego wejścia w życie. Dokument musi teraz zostać zatwierdzony przez Parlament Europejski
POLONIA INFO: "Ludzie, dokąd wyście przyjechali?" - monodram Alka Silbera w wykonaniu Krzysztofa Kaczmarka - Klub Polski w Bankstown, 22.11, godz 18:30; Klub Polski w Ashfield, 23.11, godz. 15:30

niedziela, 5 maja 2013

Pomóżmy Jagodzie Polasik

Dr Kaja Łukaszewicz i Jagoda Polasik. Fot.K.Bajkowski
Od dwóch tygodni w Sydney przebywa Jagoda Polasik - multimedalistka, wielokrotna mistrzyni igrzysk, mistrzostw świata, Europy, zdobywczyni miedzynarodowych i polskich pucharów w zawodach szermierczych  osób niepełnosprawnych. Rozsławiała Polskę na sportowych arenach świata. Teraz znalazła się niespodziewanie w kryzysowej sytuacji.

Na igrzyskach paraolimpijskich w Sydney w 2000 roku zdobyła dla Polski trzy złote medale. Teraz przyjechala do Australii ponownie by poznać ją, bo w trakcie olimpiady nie miala możliwości zobaczenia niczego poza arenami sportowymi. Kilkanaście dni temu los postawił ją przed nową walką. Tym razem już nie sportową. Poczuła się pewnego dnia żle. Trafiła do szpitala. Zdiagnozowano raka jelita grubego. Potrzebna była natychmiastowa operacja. W najblizszym czasie czeka ją proces chemioterapii.
  Błyskawiczna akcja pomocy dr Kaji Łukaszewicz i polonijnej sydnejskiej sopranistki - Haliny Gad uratowała Jagodzie życie.

Operacja jednak była kosztowna - 60 tys. dolarów. W gronie życzliwych rodaków w Sydney trwa obecnie akcja zbierania pieniędzy na pokrycie tych.kosztów. Osoby, ktore chciałyby finansowo wspomóc Jagodę Polasik, która przez lata wsławiała na arenach sportowych Polskę, mogą przekazywać donacje na konto Haliny Gad:
 
Commonwealth Bank of Australia, BSB 062693 Account No 12759886 

Pomóżmy Jagodzie Polasik, złotej medalistce z Sydney w tym trudnym dla niej czasie.

Jagoda jest już po operacji a dziś  była gościem na 3-majowej uroczystości w Klubie Polskim w Ashfield. Oto nagranie Bumeranga Polskiego , w którym Halina Gad, dr Kaja Łukaszewicz i Jagoda opowiadają o całej dramatycznej historii. VIDEO:


2 komentarze:

  1. SZANOWNA PANI DR ŁUKASZEWICZ- JEST APNI NIE TYLKO WSPANIALYM LEKARZEM ALE CUDOWNYM CZLOWIEKIEM.
    MIALAM PRZYJEMNOSC BYC PRZEZ PANIA PRZYJETA BEDAC W SYDNEY -DZIEKUJE ZA OKAZANA MI SERDECZNOSC I MOJEJ RODZINIE.
    SERDECZNIE POZDRAWIAM ZPOWAZANIEM NATALIA IWANUS

    OdpowiedzUsuń
  2. Gabriela Goralewski23 maja 2013 07:18

    Sa rozne zdarzenia losowe, po ktorych nawet silny czlowiek, np: sportowiec (umiejacy walczyc) staje sie slaby i bezradny. Ze szczegolna wdziecznoscia przyjmuje wtedy wszelka troskliwa pomoc od innych. Na ogol spotykamy sie z obojetnoscia ludzka....(tez wsrod lekarzy) takie sa czasy.
    Ale jest jedno takie miejsce w Sydney, jedna p.Doktor, gdzie pacjent czuje sie bezpiecznie...bo wie ze otrzyma fachowa pomoc i zostanie otoczony serdeczna opieka. To wlasnie p.Doktor Kaja Lukaszewicz. Potrafi stworzyc mila atmosfere, okazac serce i fachowo zajac sie pacjentem. Przyklad Jagody jest tylko potwierdzeniem! Zycze wszystkim pacjentom takiej opieki! Dziekuje p. Doktor :)

    OdpowiedzUsuń

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy