polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska przygotowuje się do zbrojnego zamachu stanu na Białorusi i uczestniczy w jego militarnym wspieraniu, powiedział były wiceminister obrony narodowej generał Waldemar Skrzypczak, potwierdzając tym samym słowa prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o takich planach Zachodu. "Przygotujmy się na powstanie na Białorusi, bo ono nastąpi" - stwierdził na antenie Polsatu gen. Waldemar Skrzypczak. Zdaniem Skrzypczaka "trzeba być gotowym do wsparcia oddziałów, które będą prowadziły operację przeciwko Łukaszence". * * * AUSTRALIA: Ponad 120 strażaków z 30 wozów strażackich walczyło z ogromnym pożarem budynku zabytkowej fabryki kapeluszy w Surry Hills (Sydney), tuż przy Central Station, który wybuchł w czwartkowe popołudnie, pochłaniając cały budynek na oczach tysięcy ludzi. Rzecznik policji NSW powiedział, że budynek był pusty w czasie pożaru, a ludzie zostali ewakuowani z śąsiednich obiektów. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ogłosił rozpoczęcie transferu amunicji nuklearnej z Rosji na teren swojego kraju. Jak zaznaczył, proces ten odbywa się w ramach porozumień z Moskwą w sprawie rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na Białorusi.
POLONIA INFO: Wystawa - Pawel Edmund Strzelecki - Centralny Dom Polski, Adelajda, 20.05 - 30.05, godz. 10:00 - 16:00

czwartek, 23 maja 2013

Halik za „Podróż marzeń dookoła świata śladami Polonii”

Arkadiusz Radosław Fiedler oraz laureaci nagród im T.Halika:  Jacek Michalski, Ryszard Tunkiewicz, Kamila Kielar
i Marta Sziłajtis. Fot.P.Popowski
Globtroterzy - Ryszard Tunkiewicz i Jacek Michalski, których rok temu gościlśmy w Sydney, zostali nagrodzeni na festiwalu podróżników w Bydgoszczy  Statuetką im. Tony'ego Halika za „Podróż marzeń dookoła świata śladami Polonii”. Relacje z  wyprawy obu podróżników  przedstawialiśmy na naszym portalu.

 Statuetki im.Tony’ego Halika potocznie zwane Halikami (przyznawane po raz drugi) zostały wręczone w kwieniu na Gali III Bydgoskiego Festiwalu „Podróżnicy” w Miejskim Centrum Kultury. Oprócz Jacka i Ryszarda nagrodzeni zostali również : Kamila Kielar za samotną rowerową podróż na Alaskę-Me,myself&Alaska, Marta Sziłajtis Obiegło, Michał Dylon i Anna Janik za wyprawę ZEW PÓŁNOCY. Dodatkowo nagroda im.Tony’ego Halika została przyznana przez Biuro Podróżników FLUGO dla swoich klientów-Krystyny i Jana Winter. Nagrody wręczł syn slynnego podróżnika i pisarza  Arkadego Fiedlera,  Radosław.


Na festiwalu wyróżnieni zostali też: Przemysław Złotkowski i Dorota Muszyńska za projekt TANDEM.pl- czyli tandemem przez Amerykę Południową, Piotr Kuryło- za kajakowy projekt- Zawsze pod prąd, Jacek Fischbach-Nuevo Mundo- polskim szlakiem przez Amerykę Południową, Mateusz i Marek Miłoszewscy za rowerową wyprawę taty i syna na Olimpiadę w Londynie. Nagrodę specjalną otrzymał projekt AQUA STORY- u źródeł nadwody czyli Agnieszka Grudowska, Karolina Sypniewska i Piotr Sudoł za pierwszy polski zjazd na linach z najwyższego wodospadu na świecie- Salto Angel w Wenezueli.

Przypomnijmy: Dwaj towarzysze głodni przygód i odkrywania świata – Ryszard i Jacek -  wyruszyli w podróż marzeń przez wszystkie kontynenty   7 września 2011roku.  Wystartowali  ze Szczecina pociągiem, kierując się na wschód. Włócząc się czasem pieszo, czasem komunikacją regionalną przejechali całą Ziemię ze wschodu na zachód i wrócili po 16 miesiącach podróży do Polski 18 grudnia 2013 roku. Pełni wrażeń i przygód , poznali wielu ciekawych ludzi, wielu Polaków zamieszkałych za granicą.  Byli w Australii m.in. w Darwin, Canberze, Sydney i Brisbane. Bumerang Polski był patronem medialnym wyprawy.

Zobacz relacje na Bumerangu Polskim:

Wyprawa "Śladami Polonii na świecie" jest już w Australii
Marzenia się spelniają
Podróż marzeń Ryszarda i Jacka zakończona
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy