polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 8 września 2018

Otwarcie Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney

Widok z okien nowo otwartego  biura PAIH w Sydney.
Fot.K.Bajkowski
We wtorek 21 sierpnia br.  w Sydney na 40 piętrze prestiżowego  Governor Phillip Tower  w sydnejskim CBD rozpoczęło oficjalną działalność przedstawicielstwo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu . Otwarcie biura nastąpiło w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który przebywał z 4-dniową oficjalną wizytą w Australii. Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Sydney jest 50. przedstawicielstwem Agencji na świecie.

Państwo, które likwiduje swoje placówki na świecie, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję - powiedział Prezydent Andrzej Duda, otwierając w Sydney 50-te Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Do końca 2018 roku liczba zagranicznych biur Agencji ma wzrosnąć do 70. Na otwarciu byli m.in. prezes PAIH Tomasz Pisula, delegacja prezydenta, ambasadorowie:  Polski w Australii – Michal Kołodziejski  i Australii w Polsce - Paul Wojciechowski, przedstawiciele najważniejszych instytucji biznesowych Australii i inwestorzy w Polsce.

Podczas otwarcia biura PAIH przedstawicielka Rady Miejskiej Sydney -  Angela Vithoulkas przekazała  prezydentowi  Polski, kraju słynącego  z produkcji  najlepszej jakości wódki  podarunek w  postaci... australijskiej wódki  organicznej - Small Mouth Vodka.



Oddział  PAIiH  w Sydney  będzie zajmował się m.in.  poszukiwaniem dobrych okazji biznesowych dla polskich firm  i pomocą  polskim przedsiębiorcom w  realizowaniu ich  projektów w Australii. Biuro ma dostarczyć przedsiębiorcom niezbędną wiedzę, pozwalającą zredukować ryzyko biznesowe na  rynku australijskim . M.in. dzięki udostępnianiu branżowych analiz czy raportów, kontaktów z lokalnymi firmami i instytucjami, doradztwu w pozyskaniu lokalnej pomocy publicznej, czy weryfikacji partnerów biznesowych oraz poddostawców – wylicza kierownik australijskiego biura Mike Wapole-Skawarczyński.  Zadaniem biura jest także identyfikowanie lokalnych firm zainteresowanych inwestowaniem zagranicznym i pozyskanie ich jako inwestorów dla Polski.

 Prezes Agencji Tomasz Pisula, który był obecny podczas uroczystości otwarcia sydnejskiego biura  powiedział PAP , że Australia to ocean biznesowych możliwości, ale trzeba wiedzieć, jak po nim surfować.   Rejestracja działalności trwa zaledwie 20 minut,  ale  osoba zarządzająca firmą musi być lokalnym rezydentem .

Poza tym  polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na australijskim rynku, muszą wziąć pod uwagę wysokie koszty pracy.  Mimo to  warto inwestować w Australii.

Portal Promocji Eksportu – Polska  podaje ekonomiczne i społeczne atuty Australii, m.in.  niskie ryzyko gospodarcze i polityczne,  stały roczny wzrost PKB (ok.3.3%) od ponad ćwierćwiecza, trzynasta gospodarka świata pod względem wielkości  i ocena trzech największych agencji ratingowych na AAA.

Przewiduje się również , że przez najbliższe pięć lat PKB Australii będzie rosło o 2,9% rocznie, co jest najwyższym wzrostem wśród rozwiniętych gospodarek świata. Australia jest jednym z wiodących producentów żywności ekologicznej i głównym eksporterem na rynki azjatyckie. Australia jest jednym z wiodących producentów złota, rud żelaza, uranu i gazu LNG oraz jest regionalnym liderem w zarządzaniu inwestycjami. Gospodarka kraju  oparta jest na usługach, dlatego dobrze rozwinięte są sektory opieki medycznej, edukacji i turystyki zaś siła robocza jest jedną z najbardziej wykształconych, wielokulturowych i wielojęzycznych na świecie. Jakość życia w Australii oceniana jest na siódmym miejscu w skali globalnej.

Polskie produkty cieszą się coraz większą i pozytywną rozpoznawalnością w Australii.  Wśród towarów z Polski eksportowanych do Australii warto wyliczyć urządzenia mechaniczne i elektryczne  do rejestracji i odbioru dźwięku, reaktory  jądrowe,  okrętowe żurawie masztowe, maszyny rolnicze,  wózki transportu wewnętrznego,  zmywarki do naczyń,  silniki turboodrzutowe,  turbiny gazowe; części do maszyn dźwigowo-transportowych, drogowych i ziemnych; wentylatory i pompy powietrzne, samochody osobowe i ciężarowe, wagony, jachty łodzie i kajaki, oraz wyroby przemysłu chemicznego w tym szczególnie farmaceutycznego i kosmetycznego.  Również  popularne  wsród detalicznych konsumentów australijskich  gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz tytoń.
Jak wynika z danych GUS, Australia to kraj, z którym Polska odnotowała w ubiegłym roku jeden z największych wzrostów w wymianie towarowej spośród krajów poza Unią Europejską. W 2017 roku eksport wzrósł o ok. 27 proc. (ponad 714 mln dolarów) a import o 62 proc. (559,44 mln dolarów).

Fragmenty z uroczystości otwarcia Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney i briefingu prasowego Prezydenta Andrzeja Dudy w naszej relacji filmowej.
kb/BumerangMedia/ Portal Promocji Eksportu/ KPRP

Video -BumerangMedia YT


Zdjęcia i wideo: Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy