polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 16 czerwca 2018

100. rocznica urodzin polsko-australijskiego artysty

Władysław Dutkiewicz „Self Portrait”, 1945,
Hohenfels DP Camp, Germany
Obchody 100-lecia odzyskania wolności przez Polskę (1918-2018) zbiegają się z obchodami 100. rocznicy urodzin Władysława Dutkiewicza (1918-1999), Polsko- Australijskiego artysty malarza, rzeźbiarza, autora sztuk teatralnych, scenografa, aktora i reżysera teatralnego.
Władysław Dutkiewicz urodził się 21 lutego 1918 roku we wsi Stara Sól blisko Lwowa, w środku zawieruchy wojny Polsko-Ukraińskiej. Pierwsze dni, tygodnie i miesiące jego życia to burzliwa bitwa o Lwów i oblężenie Lwowa. Z piątki dzieci Dutkiewiczów trójka posiadła talenty artystyczne w sztukach plastycznych: Jan (1911-1985), tworzył i zmarł w Lublinie; Władysław, przybył do Australii z falą polskiej emigracji z Niemiec w roku 1949, osiadł w Adelajdzie gdzie tworzył i zmarł 2 października 1999; Ludwik (1921-2008), żył, tworzył i zmarł w Adelajdzie.


Zdolności artystyczne Władysława odziedziczyła trójka z pięciorga jego potomków: Michał Dutkiewicz, komercjalny artysta plastyk; dr Adam Dutkiewicz, dziennikarz, pisarz, malarz, krytyk i historyk sztuki; oraz Urszula Dutkiewicz, rzeźbiarka i artystka specjalizująca się w ceramice.
W latach 1935-37 Władysław Dutkiewicz studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1937-38 w Ecole des Beaux-Art w Paryżu, w roku 1939 zgłębiał wiedzę w  Teatrze Wielkim we Lwowie.

Druga Wojna Światowa przerwała studia i karierę Artysty na długie pięć lat. Władysław włączył się w walkę podziemnych organizacji walczących z okupantami. Działał w ruchu oporu na terenie Kresów Polskich przeciwko agresji Związku Radzieckiego, a następnie w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce. Aresztowany i osadzony w obozie POW, uciekł z niewoli. W Niemczech doczekał się wyzwolenia.

W sierpniu 1946 obrazy Władysława Dudkiewicza wystawiono na zbiorowej wystawie Festiwalu Sztuki w Regensburgu w Niemczech, na YMCA-YWCA UNRA Displaced Person’s Exhibition.

Władysław Dutkiewicz „For Strawinski”

W 1949 Władysław (Wlad) przybył do Australii. Jego wysokie kwalifikacje malarskie zrobiły wrażenie na urzędnikach rządowych Południowej Australii. Wlada  zatrudniono jako malarza pokojowego do malowania ścian dworca kolejowego (Adelaide Railway Station) w stylu Art.-Deco. Czeski artysta plastyk, Aleksander Sadlo, i Wlad malowali ściany, sufity i kolumny na niebiesko. Ten okres swojego malarstwa Wlad określił „blue period”.  
Następnym projektem Wlada były ściany i sufity pomieszczeń w Elder Conservatorium. Wlad spotkał tam profesora Johna Bishopa, z czego zrodziła się wizja Festiwalu Sztuki w Adelajdzie, na wzór Festiwalu w Regenzburgu.
Władysław Dutkiewicz „Travellers”
Począwszy od 1951 roku obrazy Wlada prezentowane były na wystawach wokół Australii i zagranicą, zdobywając szereg nagród, medali i wyróżnień. W latach 50 i 60 Wlad należał do plejady artystów eksperymentujących we wszystkich dziedzinach sztuki, tworzących początki nowoczesnych kierunków w literaturze, muzyce, teatrze i plastyce. Wlad był gwiazdą modernistycznego malarstwa w Adelajdzie. Jego artystyczna wizja nowoczesnego malarstwa stanowiła rewolucyjny przewrót w pojęciach o sztuce konserwatywnej publiczności Australii. Wśród fali artystów nowych kierunków w sztukach plastycznych Władysław Dutkiewicz zajmował frontowe miejsce.

Wraz z nastaniem nowych kierunków, stylów i technik w sztukach plastycznych, jego gwiazda przygasła. Dziś obrazy Wlada zachwycają swoimi ponadczasowymi walorami artystycznymi.

Do roku 1960 obrazy Wlada prezentowane były na 25 zespołowych i ośmiu indywidualnych wystawach. Na pierwszym Adelide Festival of Art w 1960 roku Wlad zaprezentował kolekcję obrazów na indywidualnej wystawie w Twin Street Gallery. Do roku 2018 jego prace prezentowane były na 67 wystawach zbiorowych, (ostatnia w latach 2016-17, na Modern Being Exhibition, Art Galerii of South Australia), oraz na 44 wystawach indywidualnych. Trwająca od 4 maja do 10 czerwca 2018 wystawa prac Wlada w Murray Bridge Regional Gallery Władysław Dutkiewicz: 100th Anniversary Exhibition zaprezentowała 42 obrazy, z których szereg zostało sprzedanych.

Władysław Dutkiewicz “Kitchen”
Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Watykanu, Krakowa, Sydney, Melbourne i 17 innych miejscach dostępnych dla publiczności, oraz w prywatnych zbiorach w Australii, US, Kanadzie, Anglii, Francji, Japonii, Wenezueli i Nowej Zelandii.
Archiwum twórczości Władysława Dudkiewicza znajduje się w State Library of South Australia. Ponad 200 oryginalnych prac Wlada umieszczonych jest na stronie internetowej SLSA, wraz z wywiadem z artystą.
Syn Władysława Dutkiewicza, Dr Adam Dutkiewicz, jest autorem albumów prezentujących sztukę Wlada:
“A Matter of Mind; An Introduction to the Art of Władysław Dutkiewicz (1918-1999), 2006
„Władysław Dutkiewicz, A Partisan for Art: Polish-Australian Artist, Actor and Theatrical Director”, 2013.

Talent i wiedzę w dziedzinie sztuk pięknych Władysław Dutkiewicz dzielił z adelajdzką społecznością polonijną, pełniąc szereg funkcji w organizacjach polskich Południowej Australii i nie tracąc związku z kulturą oraz tradycją polską.
Tekst i zdjęcia: Marysia Thiele


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy