polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

środa, 23 sierpnia 2017

Wędrówki po Polsce: Głogów - piastowskie miasto

Główny deptak Starego Miasta w Głogowie.
Fot. E.Michałowska - Walkiewicz
Niektórzy historycy uważają, że osada Lugidunum z mapy Ptolemeusza, to Głogów.  O tym, że ptolemeuszowska miejscowość była Głogowem, wynika z jej położenia względem innych miejscowości Śląska. Nie mamy jednak pewności co do powyższej tezy, gdyż mapa Ptolemeusza jest bardzo niedokładna.

To stare piastowskie miasto, umiejscowione jest nad rzeką Odrą. Głogów jest szóstym co do wielkości miastem w województwie. Leży on w północnej części województwa dolnośląskiego, na pograniczu Pradoliny Barucko- Głogowskiej i Wzgórz Dalkowskich. Miasto to tak jest usytuowane, ze doskonały jest do niego dojazd z Wrocławia, Jeleniej Góry, Kalisza a także Gorzowa Wielkopolskiego. Miasto to posiada ogromne zaplecze restauracyjno -hotelowe. Każdy turysta znajdzie tu na pewno odpowiedni dla siebie posiłek i na wysokim poziomie nocleg.

 Historia
Ratusz w Glogowie
Głogów jest jedną z najstarszych miejscowości Polski. Głogowski gród, założony został w X wieku przez plemię słowiańskie Dziadoszan. Plemienny gród został zdobyty przez Mieszka I, który w 989 roku zbudował tu nowy bardziej rozbudowany gród. Wnętrze grodu stanowiły liczne budynki o konstrukcji zrębowej ustawione w sposób równoległy do ulicy. W latach 1010 i 1017 wojska niemieckie Henryka II, znalazły się dwukrotnie w Głogowie, lecz całe szczęście, że do oblężenia grodu nie doszło. W roku 1157, Głogów zdobył Fryderyk I Barbarossa, który spalił prawie doszczętnie gród. W roku 1180, pod rządami Konrada Laskonogiego oraz Władysława Wygnańca odbudowany został Głogów, w którym książę Konrad zbudował pierwszy murowany zamek książęcy i siedzibę kasztelanii.

Wojna trzydziestoletnia
W czasie trwania wojny trzydziestoletniej, Głogów zamieniony został w twierdzę. Był on oblegany i zdobywany przez wojska pruskie, francuskie, rosyjskie, szwedzkie i austriackie. W czasie wojen napoleońskich, kwaterowały to polskie wojska Henryka Dąbrowskiego oraz 4 Szwadron Strzelców Konnych Księstwa Warszawskiego. Po zlikwidowaniu murów miejskich i umocnień oblężniczych Głogowa, miasto przeżyło rozkwit budowlany, a liczba ludności znacznie wzrosła. W roku 1905, władze miasta zaangażowały Josefa Stübbena, jednego z najbardziej cenionych planistów niemieckich, do stworzenia planu rozwoju miasta.

Zamek Książąt Głogowskich
 
Twierdza głogowska

W 1945 roku, miasto zostało ponownie zamienione w twierdzę przez władze niemieckie. Głogów był przez 6 tygodni oblegany przez wojska radzieckie, które go zniszczyły w bardzo dotkliwy sposób.  W tej chwili odbudowane i urocze miasto, jest cenną perełka turystyczną.

Ewa Michałowska- Walkiewicz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy