polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że zaprosił premiera Donalda Tuska na rozmowy w sprawie rozmieszczenia w Polsce broni jądrowej. Spotkanie ma się odbyć 1 maja. Według szefa NATO Jensa Stoltenberga Sojusz nie ma planów rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce. * * * AUSTRALIA: Australijczycy uhonorowali podczas porannych uroczystości weteranów wojennych z okazji dorocznego Dnia Anzac. Uroczystości odbyły sie w całym kraju. Weteran II wojny światowej 98-letni John Atkinson z Port Broughton w Australii Południowej zmarł po upadku ze skutera inwalidzkiego w drodze na uroczystość Anzac Day. Atkinson zaciągnął się do wojska tak szybko, jak tylko mógł, po ukończeniu 18 lat we wrześniu 1943 roku i służył jako kierowca transportowy w RAAF na Pacyfiku podczas II wojny światowej, w tym w północnej Australii i Papui Nowej Gwinei. * * * SWIAT: Wołodymyr Zełenski podpisał nową ustawę o mobilizacji na Ukrainie. W swoim wpisie na platformie X szef ukrainskiego MSZ Kuleba rozjaśnił, że przebywanie za granicą nie zwalnia z obowiązków wobec państwa. Konsulaty Ukrainy, w tym w Polsce, od razu wstrzymały świadczenie usług dla mężczyzn w wieku 18-60 lat. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 6 sierpnia 2016

Kartka z podróży: Reggio Emilia. Z ziemi włoskiej do Polski...

Katedra w Reggio Emlia. Fot. R. Okagami-Siedlecka
 Moja żona Riho odrywa się od pisania książki o Polsce i nagle: „Chciałabym pojechać do Włoch…Możemy?” Jestem nieco zaskoczony, ale przecież niedawno rozmawialiśmy, że jeśli będzie potrzeba pojechać w miejsca, w które „moja pisarka” potrzebuje, to pojedziemy. Obiecałem, więc lecimy z Sydney do Włoch. To fantastyczne!

Była pierwsza książka o Polsce dla japońskiego wydawcy, teraz żona pisze drugą. Cieszę się, że podjęła tak trudne wyzwanie. Pojechaliśmy do miasta, Reggio Emilia. Dlaczego właśnie tam?  Bo tam urodziła się pieśń legionowa, która później w 1926 roku stała się hymnem. Nie dziwię się, że żona chce tam pojechać, bo wizja lokalna często pomaga w pisaniu. Pewną wiedzę, oczywiście można czerpać z książek, natomiast, atmosfery miasta nie. Riho chce wytłumaczyć swoim czytelnikom okoliczności powstania hymnu, dlaczego Polacy śpiewają „Z ziemi włoskiej do Polski”, dlaczego Napoleon ma pokazać Polakom, jak mają zwyciężać i dlaczego „jeszcze Polska nie zginęła” i że pod dowództwem Dąbrowskiego Polacy złączą się z narodem. I nie tylko to. „Bo to oryginalny i świetny tekst, który jest pretekstem do pokazania części historii Polski” – powiada żonka.


Piazza di San Prospero. Na tym placu Gen. Dąbrowski
 zasadził Drzewo Wolności
Jesteśmy w starej części miasta. Lubimy Starówki miast, bo mają dla nas niepowtarzalny wdzięk i atmosferę przeszłości. Żona wybrała hotel, istniejący już od pięciuset lat, a położenie jest świetne, bo obok głównego rynku, gdzie właśnie „działa się historia”. Z pewną już nagromadzoną wiedzą, która pomaga nam wejść w inną epokę przybliżamy się do czasu, kiedy w mieście tym stacjonował gen. Jan Henryk Dąbrowski i jego legioniści. Rekrutowali się z powstańców kościuszkowskich, jeńców Napoleona walczącego z Austriakami, dezerterów z wojska austriackiego, czyli często galicyjskich Polaków, służących w wojsku austriackim – często też z nakazu. W wojsku, które właśnie w tym czasie okupowało północne Włochy. Ponieważ prawo francuskie nie zezwalało na zatrudnienie obcych, więc Polacy stali się żołnierzami włoskiej Republiki Cisalpińskiej, ale właściwie przynależeli tylko do generała Bonaparte, a nie francuskiego rządu.

Żona uważa, że Bonaparte, jeszcze nieznany, chciał polskich legionistów zatrzymać tylko dla siebie. Gdyby byli zależni od rządu francuskiego mogliby zostać posłani w inne miejsce do walki z Niemcami.

Były przecież wtedy otwarte dwa fronty - na zachodzie i wschodzie „Niemiec”. Oczywiście, nie było jeszcze zjednoczonych Niemiec, ale chyba można tak powiedzieć. Dla Polaków każde zwycięstwo nad Austriakami ich osłabiało, więc dla Polski było to bardzo korzystne. I dlatego polscy oficerowie wykazywali niesamowitą wolę walki, byli dobrze wyszkoleni, oficerowie pochodzili też z arystokracji i Bonaparte mógł na nich polegać. Mógł ich wykorzystać”.

Pałac Biskupi. Tu stacjonował Dąbrowski i legioniści
I tak też się stało. Legioniści byli wykorzystywani w wielu bitwach i na wielu frontach. Najpierw jednak 27 czerwca 1797 roku polski batalion wspólnie z mieszczanami miasteczka Reggio Emilia, pod dowództwem Józefa Chamand’a uratował zwolenników Republiki od ataku zbuntowanych chłopów. Z powodu kolejnych antyrepublikańskich rozruchów gen. Bonaparte wydaje rozkaz Dąbrowskiemu, by przeniósł kwaterę z Bolonii do Reggio Emilia i tysiąc legionistów 5 lipca 1797 roku wkroczyło do miasta. Legioniści zajęli na kwaterę obszerny pałac biskupi, który znajduje się właśnie przy rynku, o krok od hotelu, w którym mieszkamy.

Legioniści razem z mieszkańcami poskramiają bunt antyrepublikański. Jego przywódcy zostają aresztowani. Generał Henryk Dąbrowski opanował sytuację. Bohater francuskiej rewolucji, generał Bonaparte jest z Polaków zadowolony. Mimo mniejszej ilości żołnierzy, zwycięża Austriaków we Włoszech i wszędzie odnosi zwycięstwa. Jest świetnym strategiem. Jego sukcesy działają na Polaków. Wierzą w geniusz Napoleona. Przecież dzięki niemu właśnie powstała Republika Cisalpińska! Polacy widzą, że na ich oczach - wybitny Korsykanin stwarza nowy kraj! W Polakach więc rośnie nadzieja i przekonanie, że to samo stanie się z okupowaną Polską. Że Bonaparte wyrzuci okupantów, że doprowadzi do niepodległości!

Tablica na Rynku Głównym, koło katedry, upamiętniejąca
 skomponowanie Mazurka Dąbrowskiego.
Z Paryża do Reggio Emilia przyjeżdża Józef Wybicki, przyjaciel generała Dąbrowskiego i w tym powszechnym nastroju sukcesów generała Bonaparte, i nadziei Polaków na kraj wolny, w tej euforii, Wybicki komponuje Pieśń Legionów Polskich, znaną jako Mazurek Dąbrowskiego. W Reggio Emilia, pieśń została odegrana po raz pierwszy 20 lipca 1797 roku. Tego gorącego dnia, władze miasta i mieszkańcy zebrali się na Piazza Picollo, obecnie Piazza San Prospero i serdecznie żegnali Gen. Dąbrowskiego z legionistami, udającymi się do Mediolanu. Generał Dąbrowski na placu, francuskim zwyczajem zasadził Drzewo Wolności.

„Teraz rozumiem dlaczego polski hymn jest taki dynamiczny i wojowniczy, bo związany z walką. Ale nie jest tak krwiożerczy jak francuska Marsylianka. Jest rycerski! I myślę, że potrafię w sposób zrozumiały przedstawić tę część polskiej historii moim czytelnikom, którzy nie wiedzą, że Polacy ciągle musieli walczyć o swoją niepodległość i suwerenność.”

Była to dla nas niewątpliwie ciekawa podróż w polską historię. Może w przyszłości, jak pozwolą środki finansowe, uda nam się przedstawić więcej, w książce lub też na ekranie.
Andrzej Siedlecki
andrzejsiedlecki.pl
Zdjęcia: Riho Okagami-Siedlecka
Reportaż filmowy z podróży do Reggio Emilia  (Channel You Tube - Andrzej Siedlecki):


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy