polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

wtorek, 20 lutego 2024

Wolność dla Juliana Assange

Julia Assange. Fot Wikipedia
Julian Assange jest założycielem i redaktorem naczelnym witryny internetowej WikiLeaks, która publikowała miliony stron dokumentów rządowych, bankowych i korporacyjnych, ujawniających afery wojenne, przekręty finansowe i spiskowe knowania globalistów.

Assange swój talent informatyczno-hakerski, który pozwoliłby mu włamywać się bez trudu na konta bankowe, skierował w zupełnie inną stronę.  John Pilger, niedawno zmarły legendarny niezależny dziennikarz i filmowiec, w 2018 roku napisał: „Kiedy po raz pierwszy spotkałem Juliana Assange’a ponad dziesięć lat temu, zapytałem go, dlaczego założył WikiLeaks. Odpowiedział:  „Przejrzystość i odpowiedzialność to kwestie moralne, które muszą być istotą życia publicznego i dziennikarstwa”.

Assange za wcielanie tej dewizy w życie płaci cenę wolności. Najbardziej naraził się służbom amerykański publikując materiały dotyczące wojen prowadzonych przez USA w Afganistanie i w Iraku. Pierwszym znaczącym sygnalistą dostarczającym WikiLeaks tajne dokumenty amerykańskiej armii był Bradley Manning (po zmianie płci przyjął imię Chelse), wojskowy ekspert i analityk danych wywiadu. Ujawnione przez WikiLeaks dokumenty dostarczone przez Manninga publikowane były w czołowych gazetach świata. Tego służby wywiadu i bezpieczeństwa USA nie mogły darować. W dodatku kolejny pracownik CIA Edward Snowden, początkowo na łamach prasy, a później w WikiLeaks ujawnił tajne dokumenty o PRISM, czyli programie inwigilacji przez NSA (Agencję Bezpieczeństwa Narodowego) połączeń telefonicznych, korespondencji internetowej oraz kont w serwisach społecznościowych.

Snowden, wspierany przez Assange’a, uratował wolność, a może nawet życie, dzięki azylowi i obywatelstwu przyznanemu w Rosji. Polskie władze odmówiły Snowdenowi przyznania azylu, co biorąc pod uwagę wpływy USA w Polsce, z pewnością wyszło mu na dobre.

Warto odnotować, że w ujawnianych przez WikiLeaks dokumentach znajdowały się także wątki polskie. Największego rozgłosu nabrała tajna notatka ambasadora USA w Polsce. Dokument wysłany był 23 stycznia 2009 roku z ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce do Waszyngtonu, w której opisano spotkanie ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego z ambasadorem Victorem Ashem. W trakcie rozmowy miał pojawić się temat wypłat rekompensaty za żydowskie mienie bez spadkowe, odebrane w czasie II wojny, co miało zostać sfinansowane ze środków uzyskanych dzięki sprzedaży części mienia narodowego, w tym Lasów Państwowych.

Polowanie na Assange’a rozpoczęto 30 listopada 2010, gdy Interpol na wniosek Szwecji wystawił list gończy oznaczony najwyższą kategorią, który oznacza poszukiwania Assange’a w celu aresztowania i ekstradycji w związku z oskarżeniami o wymuszenie seksualne i gwałt. W Szwecji na policję zgłosiły się dwie kobiety, które miały spotkać się z Assange’em 14 sierpnia 2010 w Sztokholmie i sześć dni później oskarżyły go o przestępstwa seksualne. Tym przestępstwem miała być niechęć Assange’a do używania prezerwatyw.

Znacząca część opinii publicznej uważa oskarżenie za fragment działań służb Stanów Zjednoczonych, mających na celu dyskredytację założyciela WikiLeaks. 19 czerwca 2012 Assange schronił się w ambasadzie Ekwadoru w Londynie i poprosił o azyl polityczny, chcąc uchronić się przed ekstradycją do Szwecji. 16 sierpnia ekwadorski minister spraw zagranicznych, Ricardo Patiño, poinformował o przyznaniu mu azylu politycznego. 12 grudnia 2017 grudnia Assange otrzymał obywatelstwo ekwadorskie.

Dążenie do ujawniania prawdy o działaniach sprzecznych z prawem agencji rządowych zapoczątkowane przez Assange’a nabrały cech epidemii.  Pomimo świadomości zagrożenia więzieniem jakie niesie podejmowanie współpracy z WikiLeaks pojawiali się nowi odważni sygnaliści. Ujawnienie wiosną 2017 r. akt Krypty 7, szczegółowo opisujących działania hakerskie CIA, było jednym z bardziej imponujących osiągnięć WikiLeaks, pomimo tego, że redaktor  naczelny w tym czasie był izolowany w ambasadzie ekwadorskiej.. Akcja polegała na przejęciu 180 gigabajtów informacji i stanowiła, według agencji, „największą utratę danych w historii CIA”. Autorem przejęcia i dostarczycielem przejętych materiałów do WikiLeaks był Joshua Schulte, programista pracujący w CCI Centrum Wywiadu Cybernetycznego CIA, który po trzech procesach został skazany we wrześniu 2023 przez sąd federalny w Nowym Jorku na 40 lat więzienia.

Assange zdradzony

W trakcie pobytu Assange’a w ambasadzie Ekwadoru hiszpańska firma ochroniarska UC Global SL otrzymała zlecenie zmodernizowania techniki bezpieczeństwa ambasady. Właściciel  firmy David Morales, poza zleceniem, wydał polecenie instalowania ukrytych mikrofonów w pomieszczeniach ambasady. Wiele wskazuje, że to Morales przekazywał CIA informacje o spotkaniach i rozmowach prowadzonych przez Assange’a z jego zespołem prawnym, co miało szczególne znaczenie wobec ujawnienia w wyniku podsłuchu omawianych planów ucieczki Assange’a z ambasady i następnie z Anglii.

Pod wpływem nacisków USA 11 kwietnia 2019 prezydent Ekwadoru, Lenín Moreno, ogłosił decyzję o wycofaniu azylu dla Assange’a. Moreno posłużył się argumentem dostarczonym przez CIA, że Assange podczas pobytu w ambasadzie „wtrącał się w wewnętrzne sprawy innych państw”. Brytyjska policja tego samego dnia aresztowała Assange’a na terenie ekwadorskiej ambasady. Przez zdradę Dawida Moralesa CIA triumfowało na tym etapie starań o ekstradycję Assange’a. Pretekst szwedzki ścigania Assange’a uległ przedawnieniu. 19 listopada 2019 szwedzka prokuratura umorzyła zarzuty przeciwko niemu w sprawie o gwałt. Nie był to jednak koniec knowań służb amerykańskich, dążących do doprowadzenie do ekstradycji Assange’a do Stanów Zjednoczonych. Nakaz ekstradycji został podpisany w czerwcu 2022 przez minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Priti Patel.

Walka o uwolnienie Assange

Sędzia Vanessa Baraitser z Westminster Magistrates’ Court odmówiła zatwierdzenia wniosku rządu USA o ekstradycję w styczniu 2021 r. ze względu na surowość warunków, jakie Julian zniósłby w amerykańskim systemie więziennictwa. Sprawa, w wyniku apelacji upartej minister Priti Patel, powędrowała do Sądu Najwyższego. Sędzia Sądu Najwyższego Jonathan Swift – który wcześniej pracował dla różnych brytyjskich agencji rządowych jako adwokat i powiedział, że jego ulubionymi klientami są „agencje bezpieczeństwa i wywiadu” – odrzucił w czerwcu2023 dwa wnioski prawników Juliana Assange’a o odwołanie się od jego ekstradycji.

Kto oskarża, kto broni Assange’a?

„Niezależnie od intencji Juliana Assange’a wobec WikiLeaks”, ocenił demokratyczny senator z Wirginii Mark Warner, „stał się bezpośrednim uczestnikiem rosyjskich wysiłków zmierzających do osłabienia Zachodu i podważenia amerykańskiego bezpieczeństwa”. W tym celu wyraził nadzieję, że „brytyjskie sądy szybko przekażą go do aresztu w USA, aby mógł w końcu uzyskać sprawiedliwość, na którą zasługuje”.

Nieżyjąca już demokratyczna senator Dianne Feinstein twierdziła, że „Assange powinien zostać ukrzyżowany na podstawie ustawy o szpiegostwie.” Pojawiały się także głos obrony. Kongresmenka Dana Rohrabacher z Kalifornii nazwała Assange’a „bardzo honorowym człowiekiem”.  W styczniu 2021 r. była demokratyczna kongresmenka Tulsi Gabbard z Hawajów wezwała Trumpa w ostatnich dniach jego ułaskawienia Juliana Assange’a jako jednego z jego ostatnich aktów przed opuszczeniem Białego Domu.

Rashidy Tlaib,  demokratyczna kongresmenka z Michigan, wezwała kolegów członków do odłożenia na bok różnic i dołączenia podpisów do prokuratora generalnego Merricka Garlanda, wzywając go do wycofania zarzutów. Stwierdziła, że argumentem używanym do ścigania Assange’a była „notorycznie niedemokratyczna ustawa o szpiegostwie”, która „poważnie podważa wolność prasy i pierwszą poprawkę”. Do tej pory zebrano podpisy od demokratycznych reprezentantów Jamaala Bowmana, Ilhana Omara i Cori Bush. Alexandria Ocasio-Cortez zapowiedziała, że podpisze list przed zakończeniem zbierania podpisów..

Znaczącym aktem obrony Assange’a jest przyjęcie przez Kongres USA rezolucji Izby Reprezentantów nr 934, przedstawionej 13.12.2023 przez republikanina z Arizony Paula A. Gosara, która wyraża „przekonanie Izby Reprezentantów, że regularna działalność dziennikarska jest chroniona przez Pierwszą Poprawkę i że Stany Zjednoczone powinny wycofać wszystkie zarzuty i próby ekstradycji Juliana Assange’a”.

Australijski premier zwraca się do USA, by wycofały zarzuty przeciwko Julianowi Assange’owi. Także co najmniej 70 senatorów i członków parlamentu z Australii wyraziło poparcie dla Assange’a, oraz pragnienie jego powrotu do ojczyzny, Assange jest Australijczykiem, potwierdzone przez „licznych obrońców praw człowieka, wolności prasy i praw do prywatności. Dziś Julian Assange stoi obok największych bohaterów walki o prawo głoszenia prawdy. Jego twórczość rzuca wyzwanie strukturom władzy, ujawniając niewygodne prawdy ukryte przez rządy.”Zbliżamy się do krytycznego etapu walki Juliana Assange’a z amerykańską ekstradycją, a rozprawy apelacyjne odbędą się w brytyjskim Sądzie Najwyższym 20 i 21 lutego 2024. Konfederacja Korony Polskiej w dn. 20 lutego o godz. 16 organizuje demonstrację pod ambasadą Brytyjską pod hasłem „Uwolnić Juliana Assange”.

Myśl Polska


* * * 

 Od lat ludzie na całym świecie domagają się uwolnienia Australijczyka - Juliana Assange.
9 marca 2021 roku będąc w Katoombie -  
na głównej ulicy przy "Carrlington Place" - miałam okazję zrobić  parę fotek  z  manifestacji/protestu dotyczącego  uwolnienia Juliana Assange, w którym brał też Jego ojciec.

Danuta Wawrzyniec* * * 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy