polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

czwartek, 25 stycznia 2024

Minęły 4 lata od pierwszego przypadku Covid-19 w Australii

Typowe obrazki uliczne podczas pandemii w Sydney
Fot. BumerangMedia/K./Bajkowski
 trudno w to uwierzyć, ale minęły cztery lata od czasu, gdy 25 stycznia 2020 r. potwierdzono pierwszy przypadek Covid-19 w Australii. Pięć dni później Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła „stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym”, jak nowy koronawirus (później nazwany SARS-CoV-2) zaczął rozprzestrzeniać się na całym świecie.

11 marca WHO ogłosiła Covid-19 pandemią, podczas gdy mniej więcej w tym samym czasie australijskie rządy federalne i stanowe pospiesznie wprowadziły środki mające na celu „powstrzymanie rozprzestrzeniania się” wirusa. Obejmowały one zamknięcie międzynarodowych granic Australii, zamknięcie nieistotnych przedsiębiorstw, szkół i uniwersytetów oraz ograniczenie przemieszczania się ludzi poza ich domami.

Rozpoczęłem swój projekt „ Doświadczenia Australijczyków z COVID-19 ” w maju 2020 r. Badania te są kontynuowane co roku aż do chwili obecnej, co pozwoliło mi śledzić, jak zmieniło się podejście Australijczyków do Covid-19 w trakcie pandemii.

Ewoluujące doświadczenia związane z pandemią

Do badania zrekrutowaliśmy uczestników z całej Australii, w tym osoby mieszkające w miastach i miasteczkach regionalnych. Uczestnicy są w różnym wieku, od wczesnej dorosłości po osoby po 80. roku życia.

Każdy z pierwszych trzech etapów projektu obejmował 40 wywiadów z odrębnymi grupami uczestników (łącznie 120 osób). Wywiady przeprowadzono w okresie od maja do lipca 2020 r. (etap 1), września do października 2021 r. (etap 2) oraz września 2022 r. (etap 3). Etap 4 to ankieta internetowa z udziałem 1000 respondentów, przeprowadzona we wrześniu 2023 r.

Ograniczenia tego projektu obejmują małą liczebność próby w pierwszych trzech etapach (co jest powszechne w przypadku badań jakościowych opartych na wywiadach). Oznacza to, że wniosków z tych etapów nie można uogólniać, ale dostarczają one bogatego wglądu w doświadczenia respondentów. Jednakże ilościowe badanie etapu 4 jest reprezentatywne dla populacji australijskiej.

Wyniki pokazują, że wraz ze zmianą warunków pandemii i zarządzania rządem na przestrzeni tych lat zmieniły się także doświadczenia Australijczyków.

pierwszych miesiącach pandemii niektóre osoby zgłaszały, że były zdezorientowane, przygnębione i przytłoczone mnóstwem źródeł informacji i szybko zmieniającym się otoczeniem informacyjnym. Z drugiej strony poszukiwanie informacji zapewniało im pewność i pocieszenie w odpowiedzi na ich niepokój i niepewność związaną z nową chorobą.

Przez pierwsze dwa lata pandemii Australijczycy w dalszym ciągu w dużym stopniu polegali na doniesieniach prasowych i komunikatach rządowych. Regularne informacje od premierów, a zwłaszcza dyrektorów ds. zdrowia, były bardzo ważne dla sposobu, w jaki dowiadywali się o tym, co się dzieje, podobnie jak aktualizacje w mediach dotyczące liczby przypadków, hospitalizacji, zgonów i postępów w osiąganiu celów w zakresie szczepień.

Zaufanie uległo erozji

Wydaje się, że Australijczycy stracili duże zaufanie do źródeł informacji o Covid-19, takich jak doniesienia mediów, agencje zdrowia i przywódcy rządów. Wczesne silne wsparcie dla zarządzania pandemią przez rządy federalne, stanowe i terytorialne w latach 2020 i 2021 ustąpiło ostatnio miejsca znacznie niższemu wsparciu.

Z mojej ankiety przeprowadzonej w 2023 r. (opublikowanej w formie raportu, a nie recenzowanej) wynika, że ​​lekarze są uważani za najbardziej wiarygodne źródła informacji na temat Covid-19, ale nawet im ufało tylko 60% respondentów.

Po lekarzach uczestnicy ufali innym ekspertom w tej dziedzinie (53%), australijskim agencjom rządowym ds. zdrowia (52%), światowym agencjom ds. zdrowia (49%), naukowcom (45%) i lokalnym organizacjom zajmującym się zdrowiem (35%). Przywódcy rządu australijskiego plasowali się w dolnej części spektrum (31%).

2021 r . Australijczycy pozytywnie zareagowali na cele dotyczące szczepionek i „ mapy drogowe ” ustalone przez rządy. Te jasne wytyczne, a zwłaszcza obietnica, że ​​dawki początkowe wyeliminują potrzebę blokad i zamykania granic, stanowiły silną zachętę do zaszczepienia się w 2021 r.

Niestety, perspektywa, że ​​szczepionki zapanują nad Covid-19, okazała się w dużej mierze bezpodstawna. Chociaż szczepionki przeciwko Covid-19 były i nadal są bardzo skuteczne w ochronie przed poważnymi chorobami i śmiercią, są mniej skuteczne w powstrzymywaniu ludzi przed zarażeniem .

Gdy bardzo duża liczba kwalifikujących się Australijczyków została zaszczepiona przeciwko wariantowi delta, omicron dotarł do Australii , powodując pierwszą dużą falę infekcji w Australii. Doprowadziło to do rozczarowania wielu uczestników co do wartości szczepionek.

badaniu przeprowadzonym w 2023 r . respondenci zgłosili wysoki poziom wykorzystania pierwszych trzech szczepień przeciwko wirusowi Covid-19. Jednak na pytanie, czy planują otrzymać kolejną szczepionkę w ciągu najbliższych 12 miesięcy, prawie dwie trzecie odpowiedziało, że nie lub nie ma pewności.

Wprowadź samozadowolenie

Wydaje się, że wielu Australijczyków ogarnęło samozadowolenie. Można to powiązać ze stopniowym wycofywaniem rygorystycznych środków w zakresie zdrowia publicznego, takich jak kwarantanna, obowiązkowa izolacja w przypadku zakażenia oraz schematy testowania i śledzenia.

Tymczasem media, przywódcy rządów i agencje ds. zdrowia odegrały mniej aktywną rolę publiczną w przekazywaniu informacji o Covid-19. Doprowadziło to do niepewności co do zakresu, w jakim COVID nadal stanowi ryzyko, oraz do braku zachęty do podejmowania działań ochronnych, takich jak noszenie maseczek.

2023 r ., po wygaśnięciu mandatów, tylko 9% respondentów stwierdziło, że zawsze nosi maskę w zamkniętych miejscach publicznych. Tylko niewielka większość respondentów poparła nawet obowiązek noszenia maseczek przez pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Badanie przeprowadzone w 2023 r. potwierdziło, że wielu Australijczyków nie czuje się już zagrożonych chorobą Covid. Około 17% respondentów stwierdziło, że Covid-19 zdecydowanie nadal stanowi ryzyko dla Australijczyków, podczas gdy kolejne 42% uznało Covid-19 za pewne ryzyko. To pozostawiło 28%, które nie postrzegały Covid-19 jako dużego ciągłego ryzyka, i 13%, które uważały, że w ogóle nie stanowi to ryzyka.

Koronawirus nadal stanowi ryzyko

Niezależnie od tego, czy ludzie czują się zagrożeni utrzymującym się wirusem Covid, pandemia nadal znacząco dotyka Australijczyków. Badanie przeprowadzone w 2023 r. wykazało, że ponad dwie trzecie respondentów (68%) stwierdziło, że według swojej wiedzy miało co najmniej jedną infekcję wirusem Covid-19, w tym 13% miało trzy lub więcej infekcji. Spośród osób, które przeszły Covid, 40% stwierdziło, że doświadcza trwałych objawów lub długotrwałego zakażenia Covid-19.

Jeśli pandemia straci widoczność na forach publicznych, ludzie nie będą mieli możliwości dowiedzenia się, że ryzyko infekcji nadal istnieje, w związku z czym jest mało prawdopodobne, że podejmą kroki w celu ochrony siebie i innych.

Aktualne liczby przypadków, hospitalizacji, zgonów i szczepień powinny być regularnie przekazywane, jak to miało miejsce dotychczas . Aby walczyć z zamieszaniem, samozadowoleniem i dezinformacją, wszystkie porady zdrowotne powinny opierać się na najnowszych, solidnych danych naukowych.

Australijczycy działają w próżni informacji pochodzących z zaufanych źródeł. Potrzebują znacznie lepszych i częstszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego i podejmować próby komunikacji ze swoimi przywódcami.


Profesor SHARP, Vitality Lab, Centrum Badań Społecznych

 w Centrum Zdrowia i Polityki Społecznej

UNSW Sydney

The Conversation
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy