polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby wydać na to 10 mld zł. Tusk ma trudności z realizacją obietnic wyborczych ze względu na znacznie wyższy budżet obronny. Polska ma wydać w tym roku 4,2 proc. swojego PKB na obronność, najwięcej w całym Sojuszu Północnoatlantyckim. Tymczasem wg danych Ministerstwa Finansów wynika, że zadłużenie Skarbu Państwa na koniec kwietnia 2024 r. wyniosło ok. 1 bln 445,5 mld zł, co oznacza wzrost o 15,2 mld zł, czyli o 1,1 proc. w stosunku do marca br. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Ministrowie spraw zagranicznych krajów G7 przyjęli dziś we Włoszech komunikat, w którym potwierdzili swoje wsparcie dla Ukrainy, mówiąc, że będą jej pomagać "tak długo, jak będzie to konieczne". W dokumencie kraje zobowiązały się do dalszego "badania potencjalnych sposobów wykorzystania nadzwyczajnych wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów w celu zapewnienia dodatkowego wsparcia finansowego dla Ukrainy przed czerwcowym spotkaniem G7 w Apulii".
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 18 grudnia 2023

VI edycja Polonijnego Biegu Niepodległości - Sydney 2023

Uczestnicy Biegu Niepodległości z medalami.
Fot. K. Frankowski
 W niedzielę 5 grudnia na terenie Klubu Sportowego „Polonia” w Plumpton odbył się kolejny Polonijny Bieg Niepodległości na symbolicznym dystansie 1918 metrów, przypominającym o odzyskaniu Niepodległości w 1918 roku.

Ta wyjątkowa impreza sportowa, łącząca Polonię i Polaków na calym świecie pod hasłem „Biegnijmy razem  na chwale Niepodleglej!” z jednej strony ma za zadanie popularyzację sportu jako formy aktywnego spędzania wolnego czasu, a z drugiej umacnianie więzi z ojczyzną Polonii i Polaków mieszkających poza granicami kraju. "Bieg" jest pojęciem umownym - równie dobrze można przejść spacerem tą odległość, ważne, aby stało się to w intencji Święta Niepodległości.

Zarząd Klubu zadbał o odpowiednie przygotowanie boiska, oznaczenie trasy biegu oraz numery startowe. Przed Biegiem uczestnicy tradycyjnie odśpiewali polski hymn narodowy.

Najszybciej Bieg ukończyli w kolejności zajętego miejsca:

1.    Alex Samulski

2.    Damian Wysocki

3.    Patrick Druć

4.    Angelica Druć

5.    Hanka Filipiński.

Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal.

Pierwsza piątka Biegu z organizatorami - Adamem Biziukiem i Małgorzata Kwiatkowską.
 Fot. B.Filip


Pragniemy zaznaczyć, że inicjatorami Polonijnego Biegu Niepodległości są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz Polski Komitet Olimpijski, a organizatorami Biegu w Sydney Rada Naczelna Polonii Australijskiej oraz Klub Sportowy „Polonia” w Plumpton.

Dziękujemy Konsulatowi Generalnemu w Sydney za sponsorstwo, a wszystkim uczestnikom za udział w Biegu.  Do zobaczenia za rok!

Małgorzata Kwiatkowska & Adam Biziuk


Zob. poprzednie Biegi Niepodległości w Plumpton: 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy