polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

niedziela, 3 grudnia 2023

Historie mieszkańców Wioski Emerytów w Marayong: Cecylia Rocznik

 Cecylia Rocznik: Moim ulubionym dniem jest
piątek, kiedy uczestniczę w Klubie Robótek
Ręcznych...
W  cyklu publicystycznym  pt. "Historie mieszkańców Wioski Emerytów w Marayong",  polscy emeryci  tam zamieszkali opowiadają o sobie: życiu,  zainteresowaniach, preferencjach, odczuciach. Dziś przedstawiamy Panią Cecylię Rocznik.

Urodziłam się w Polsce na Śląsku i dorastałam w czasie wojny. Zaraz po zakończeniu wojny wysłano mnie do pracy jako nauczycielkę w sierocińcu. Było to bardzo trudne zajęcie dla młodej i niedoświadczonej dziewczyny, ale także bardzo satysfakcjonujące, jeśli spojrzeć na emocjonalną stronę tej pracy.

Zawsze pasjonowała mnie nauka nowych zawodów, dlatego ukończyłam szkołę krawiecką, a później studiowałam ekonomię. To pozwoliło mi prowadzić sklep tekstylny i pracować w biurze jako księgowa.

Przyjechałam do Australii w latach 80., aby dołączyć do mojej córki. Mój mąż zmarł, a syn mieszkał w Niemczech, więc nie miałam powodu zostawać w Polsce sama. Nowe życie w Australii bardzo mi się spodobało. Poznałam nowych przyjaciół i często pomagałam im moim krawieckim talentem. Kiedy się zestarzałam, zdałam sobie sprawę, że nie mogę zostać sama, dlatego po rozmowie z córką zdecydowałam się przenieść do HFS. Szybko znalazłem tu nowych przyjaciół i nawet spotkałam starych! Moje życie tutaj jest wspaniałe. Codzienne modlitwy z siostrami i wszystkie oferowane zajęcia sprawiają mi wiele radości.

 Moim ulubionym dniem jest piątek, kiedy uczestniczę w Klubie Robótek Ręcznych, a później gram w Bingo ze znajomymi. Koncerty czy muzyka na żywo? Chętnie się wybiorę! Moja rada dla młodych ludzi brzmi: pozostańcie wierni sobie. Ja akceptuję swój wiek ze wszystkimi konsekwencjami, ale pozostaję optymistycznie nastawiona do wszystkiego.

Cecylia Rocznik


Zapraszamy na nasze spotkania Klubu Robótek Ręcznych każdego piątku o godzinie 10:00 w bibliotece. Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, jeśli potrzebujesz prezentów dla swoich bliskich, być może znajdziesz je u nas.

Holy Family Services


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy