polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

niedziela, 22 października 2023

Skromna legenda Australii. Bill Hayden nie żyje

Bill Hayden -Gubernator Generalny
Australii 1989-1996.
Fot. Wikimedia Commons
 (Department of Foreign Affairs and Trade)
Dzień  zabarwiony zarówno smutkiem, jak i szacunkiem.  Australia opłakuje stratę jednej z najbardziej wpływowych osobistości politycznych kraju. Bill Hayden, tytan Partii Pracy i 21. Generalny Gubernator Commonweath of Australia , zmarł w wieku 90 lat. Jego życie, świadectwo siły pokory, ambicji i służby publicznej, pozostawia niezatarty ślad w australijskim społeczeństwie i jego krajobrazie społeczno-politycznym.

Życie w służbie

Podróż Billa Haydena rozpoczęła się w 1933 roku w Brisbane w stanie Queensland. Po opuszczeniu szkoły w wieku 16 lat pracował na różnych stanowiskach, w tym w policji, zanim jego kariera polityczna nabrała rozpędu. Hayden wszedł do parlamentu federalnego w 1961 roku, zdobywając dla Partii Pracy mandat Oxley w Queensland i szybko piął się po szczeblach kariery. Jego przywództwo w opozycji za rządów Frasera, jego bezinteresowna decyzja o ustąpieniu na rzecz Boba Hawke’a oraz późniejsze role ministra spraw zagranicznych i generalnego gubernatora – wszystko to wskazuje na osobę, która przedkładała służbę ponad siebie.

Architekt Powszechnej Opieki Zdrowotnej


Być może najtrwalszym dziedzictwem Haydena jest jego wpływ na australijski system opieki zdrowotnej. Jako minister pod rządami Gougha Whitlama odegrał kluczową rolę w budowie Medibanku, poprzednika obecnego  Medicare. Ten powszechny system opieki zdrowotnej, będący kamieniem węgielnym australijskiego społeczeństwa, zapewnił niezliczonym obywatelom dostęp do podstawowych usług medycznych. Bez wizjonerskiego przywództwa Haydena Medicare, jakie znamy, mogłoby nie istnieć.

Reformator gospodarczy


Co więcej, zaangażowanie Haydena w dyscyplinę budżetową położyło podwaliny pod reformy gospodarcze rządów Hawke-Keatinga. Jego odpowiedzialność fiskalna przygotowała grunt pod racjonalizm gospodarczy, umożliwiając Australii stanie się bardziej elastyczną i zamożną. To zaangażowanie w ostrożność fiskalną świadczy o przewidywaniu Haydena w zrozumieniu długoterminowych konsekwencji polityki gospodarczej.

Skromna legenda


Pomimo swojego monumentalnego wkładu Hayden był znany ze swojej pokory i cichej siły. Był zdecydowanym orędownikiem Partii Pracy i Australii, ale unikał światła reflektorów. Jego życie przypomina, że ​​wielkość można osiągnąć poprzez służbę, pokorę i niezachwiane zaangażowanie w realizację własnych ideałów. Jak trafnie ujął to premier Anthony Albanese, Hayden był skromnym człowiekiem z silnymi ambicjami na rzecz Partii Pracy i Australii.

Gdy Australia żegna się z tym politycznym gigantem, jasne jest, że jego dziedzictwo będzie nadal kształtować naród. Wkład Haydena w opiekę zdrowotną, politykę gospodarczą i służbę publiczną pozostawił niezatarty ślad w kraju, któremu służył z takim wyróżnieniem. Jego odejście jest rzeczywiście stratą dla Australii, ale jego dziedzictwo służby, pokory i ambicji pozostanie, inspirując przyszłe pokolenia.

Geetha Pillai 

BNN

__________________

Geetha Pillai jest wybitną dziennikarką specjalizującą się w globalnych sprawach gospodarczych i politycznych.


* * *
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy