polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. W związku z tymi protestami premier Donald Tusk poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że podjął decyzję o wprowadzeniu na listę infrastruktury krytycznej przejść granicznych z Ukrainą i wskazanych odcinków dróg i torów kolejowych. Były premier Mateusz Morawiecki skomentowal decyzję Tuska: "Wpisanie przejścia granicznego z Ukrainą na listę infrastruktury krytycznej to nie rozwiązanie problemu tylko brutalny pokaz siły". * * * AUSTRALIA: Australijskie siły graniczne (ABF) potwierdziły, że podejmują operację w północnej Australii Zachodniej po doniesieniach, że ponad 20 osób przybyło so brzegu Australii łodzią. „Ponieważ operacja ta jest w toku, nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje” – oznajmiła ABF w piątkowym oświadczeniu. Mieszkańcy rdzennej społeczności Beagle Bay, około 100 km na północ od Broome, powiedzieli ABC, że mężczyźni, którzy prawdopodobnie pochodzili z Pakistanu, znajdowali się na głównej ulicy, gdy w piątek rano znaleziono ich na plaży. ABF twierdzi, że jedynym sposobem na podróż do Australii jest legalna wiza. „Twarda polityka ochrony granic Australii oznacza, że ​​nikt, kto podróżuje statkiem bez zezwolenia, nigdy nie będzie mógł osiedlić się na stałe w Australii” – czytamy w oświadczeniu. * * * SWIAT: Jak informuje Ministerstwo Obrony Rosji 17 lutego zgrupowanie wojskowe „Centrum”, biorące udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie, przejęło całkowitą kontrolę nad Awdijiwką; rosyjskie siły posunęły się do przodu o 8,6 km; przeciwnik stracił ponad 1 500 żołnierzy; Dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski wydał rozkaz o wycofaniu wojsk z Awdijiwki zaledwie 24 godziny po tym, jak ukraińscy żołnierze zaczęli uciekać z miasta.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Dżunio" - Polonia Sports Club Sydney, 23.02, godz. 19:00; Poish Club Bankstown, 24.02, godz. 17:00

piątek, 6 października 2023

Historie mieszkańców Wioski Emerytów w Marayong: Halina Prociuk

Halina Prociuk. Fot. z.Gibas
Rozpoczynamy nowy cykl publicystyczny  pt. "Historie mieszkańców Wioski Emerytów w Marayong" , w którym polscy emeryci zamieszkali w tamtejszym ośrodku powstałym przy kościele Matki Boskiej Królowej Polski opowiadają o sobie: życiu,  zainteresowaniach, preferencjach, odczuciach. Może od ich mądrości życiowych  młodsze pokolenie zaczerpnie inspiracji dla siebie?  Cykl powstał ze współpracy  z Holy Family Services w Marayong, organizacji zajmującą się pomocą starszym.  Dziś przedstawiamy Halinę Prociuk, którą nasi czytelnicy znają już z wielu reportaży harcerskich.  

Halina Prociuk: „Raz harcerzem, całe życie harcerzem”.

Przyjechałam do Australii w 1963 roku. Mieszkając w East Roseville często przyjeżdżaliśmy do Marayong na różne uroczystości. W East Roseville wraz z polskimi rodzinami utworzyliśmy grupę „Rodzina Rodzinie”. Spotykaliśmy się raz w miesiącu na wspólnych piknikach, zabawach i wyjazdach. Te spotkania bardzo nas łączyły.

Od początku pobytu w Australii byłam związana z harcerstwem i to zamiłowanie do harcerstwa zostało mi aż po dzień dzisiejszy.

Wraz z mężem zorganizowalismy wśród Polonii Sydnejskiej grupe starszych harcerzy, która z czasem bardzo się rozrosła. Jako instruktorka, najstarsza stażem, pomagam w organizowaniu programów, a także uczestniczę w wjazdach na obozy. Harcerze wolają na mnie druhna Babcia.  Bo jak mówi powiedzenie „Raz harcerzem, całe zycie harcerzem”. Harcerstwo kształtuje samo dobro w młodzieży.

W Marayong, w Wiosce Emerytów, mieszkam od 6 lat. Wybrałam to miejsce bo od samego początku byłam i nadal jestem związana z Polskim Kościołem, Siostrami i Księżmi.

Jestem osobą aktywną, lubię robić ćwiczenia gimnastyczne i dużo spacerować na swieżym powietrzu. Każda aktywność pomaga mi patrzeć na świat pozytywnie. Podczas moich spacerów mogę spotkać ludzi, dodać im otuchy, trochę radosci i uśmiechu.

Moje motto na życie to kiedy rano wstajesz, pomyśl, co możesz dobrego zrobić dla drugiego czlowieka.

Pozdrawiam całą Polonię w Australii.

Halina Prociuk

 * * *

Zapraszamy wszystkich na Dzień Otwarty w Retirement Village w Marayong, w niedzielę 8 października, wszystkich tych, którzy są zainteresowani zamieszkaniem w naszej wiosce. Domki będą otwarte na zwiedzanie od godziny 9 do godziny 11.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy