polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk podpisał w poniedziałek w Warszawie z Wlodimirem Zełenskim porozumienie o "gwarancjach bezpieczeństwia" dla Ukrainy. "Każde słowo w tym dokumencie coś znaczy i z tych słów będą praktyczne konsekwencje" – stwierdził Tusk. Wice marszalek Sejmu Krzysztof Bosak zażądał trybunalu stanu dla Tuska. * Zmarł Jerzy Stuhr, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów. Artysta od lat miał poważne problemy zdrowotne, walczył z nowotworem, przeszedł zawał. Stuhr zagrał w ponad 60 produkcjach. Wszyscy znają go m. in. z ról w "Wodzireju", "Seksmisji", "Kingsajzie", "Uprowadzeniu Agaty" czy "Kilerze". * * * AUSTRALIA: Muzumanska Senator pochodzenie afgańskiego, która uciekła od Talibów w 2003 roku Fatima Payman opuściła ALP w czwartek w związku z obawami dotyczącymi stanowiska partii w sprawie Palestyny. Nastąpiło to po tym jak propalestyńscy demonstranci wspięli się na dach budynku parlamentu w Canberze w geście poparcia dla Palestyny. Senator Payman odmówiła wykluczenia utworzenia nowej partii politycznej, która miałaby rywalizować o miejsca zajmowane przez Partię Pracy z dużą populacją muzułmańską. Ministrowie Partii Pracy obawiają się, że niezależna partia muzułmańska odbierze im do sześciu miejsc w zachodnim Sydney. * * * SWIAT: Partia Republikańska oficjalnie nominowała oficjalnie Donalda Trumpa na kandydata na prezydenta USA. Trump ogłosił, że nominował senatora z Ohio Jamesa Davida Vance'a na kandydata na wiceprezydenta USA. Byly prezydent i kandydat pojawił się na konwencji wyborczej po raz pierwszy od czasu próby zamachu na jego życie. * Viktor Orbán wysłał wiadomość do szefa Rady Europejskiej, wzywając go do normalizacji stosunków dyplomatycznych z Rosją i rozpoczęcia negocjacji z Chinami w sprawie konferencji mającej na celu rozwiązanie konfliktu ukraińskiego, donosi "Bild". Wiadomość Orbána zawierała jego ocenę, że "intensywność konfliktu zbrojnego radykalnie wzrośnie w najbliższej przyszłości".
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

piątek, 6 października 2023

Historie mieszkańców Wioski Emerytów w Marayong: Halina Prociuk

Halina Prociuk. Fot. z.Gibas
Rozpoczynamy nowy cykl publicystyczny  pt. "Historie mieszkańców Wioski Emerytów w Marayong" , w którym polscy emeryci zamieszkali w tamtejszym ośrodku powstałym przy kościele Matki Boskiej Królowej Polski opowiadają o sobie: życiu,  zainteresowaniach, preferencjach, odczuciach. Może od ich mądrości życiowych  młodsze pokolenie zaczerpnie inspiracji dla siebie?  Cykl powstał ze współpracy  z Holy Family Services w Marayong, organizacji zajmującą się pomocą starszym.  Dziś przedstawiamy Halinę Prociuk, którą nasi czytelnicy znają już z wielu reportaży harcerskich.  

Halina Prociuk: „Raz harcerzem, całe życie harcerzem”.

Przyjechałam do Australii w 1963 roku. Mieszkając w East Roseville często przyjeżdżaliśmy do Marayong na różne uroczystości. W East Roseville wraz z polskimi rodzinami utworzyliśmy grupę „Rodzina Rodzinie”. Spotykaliśmy się raz w miesiącu na wspólnych piknikach, zabawach i wyjazdach. Te spotkania bardzo nas łączyły.

Od początku pobytu w Australii byłam związana z harcerstwem i to zamiłowanie do harcerstwa zostało mi aż po dzień dzisiejszy.

Wraz z mężem zorganizowalismy wśród Polonii Sydnejskiej grupe starszych harcerzy, która z czasem bardzo się rozrosła. Jako instruktorka, najstarsza stażem, pomagam w organizowaniu programów, a także uczestniczę w wjazdach na obozy. Harcerze wolają na mnie druhna Babcia.  Bo jak mówi powiedzenie „Raz harcerzem, całe zycie harcerzem”. Harcerstwo kształtuje samo dobro w młodzieży.

W Marayong, w Wiosce Emerytów, mieszkam od 6 lat. Wybrałam to miejsce bo od samego początku byłam i nadal jestem związana z Polskim Kościołem, Siostrami i Księżmi.

Jestem osobą aktywną, lubię robić ćwiczenia gimnastyczne i dużo spacerować na swieżym powietrzu. Każda aktywność pomaga mi patrzeć na świat pozytywnie. Podczas moich spacerów mogę spotkać ludzi, dodać im otuchy, trochę radosci i uśmiechu.

Moje motto na życie to kiedy rano wstajesz, pomyśl, co możesz dobrego zrobić dla drugiego czlowieka.

Pozdrawiam całą Polonię w Australii.

Halina Prociuk

 * * *

Zapraszamy wszystkich na Dzień Otwarty w Retirement Village w Marayong, w niedzielę 8 października, wszystkich tych, którzy są zainteresowani zamieszkaniem w naszej wiosce. Domki będą otwarte na zwiedzanie od godziny 9 do godziny 11.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy