polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Prawie 15 mld zł ma kosztować Orlen ustawa przygotowana przez posłów KO i Polski 2050. Chodzi o sfinansowanie zamrożenia cen prądu, gazu i ciepła. Giełda zareagowała natychmiast. Akcje Orlenu spadły o 7,3 proc. Wartość rynkowa koncernu z 75,1 mld zł we wtorek, w środę wynosi już tylko 69,6 mld zł, czyli w kilka godzin od początku sesji giełdowej spadła o 5,5 mld zł. Nadal jest to najdroższa polska spółka giełdowa. W ciągu trzech kwartałów br. Orlen zarobił na czysto 17 mld zł. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00

niedziela, 2 lipca 2023

Andrzej Duda i jego cele polityki zagranicznej

 19 czerwca br. prezydent Duda spotkał się  z ambasadorami RP na corocznej naradzie. Przekazał kilka najważniejszych wektorów polityki polskiej. Określił, co jest celem polityki zagranicznej RP na najbliższy czas, tak więc:

 
"Celem polityki zagranicznej jest doprowadzenie do strategicznej porażki Rosji, zwycięstwa Ukrainy i trwałego odsunięcia widma wojny od naszych granic" - Dodał: "Musimy być solidarni z narodem białoruskim; nie możemy zapomnieć o przeszło tysięcy więźniów politycznych na Białorusi, a także o represjach wymierzonych w Polaków żyjących w tym kraju".

Tę wypowiedź dr Leszek Sykulski omawia w swoim podkaście geopolitycznym na YT:
Jest to wojownicza retoryka oparta na myśleniu życzeniowym - komentuje L. Sykulski. - Prezydent zaatakował nie tylko Putina i Kreml, lecz cały naród rosyjski. Mówi Duda: "Duch imperializmu jest głęboko zakorzeniony w całym rosyjskim społeczeństwie". - To już jest ostry kurs kolizyjny: zasianie wrogości do narodu rosyjskiego.
 
A. Duda: "Dopóki rządzi Łukaszenka, polska dyplomacja musi traktować Białorus jako państwo współodpowiedzialne za prowadzenie wojny przez Putina. Polska ma zabiegać na międzynarodowym forum o zwiększanie wszelkich sankcji przeciw Rosji". - Stawia przy tym znak nierówności między narodem rosyjskim i białoruskim: "Białorusini w przeciwieństwie do Rosjan nie są zatruci duchem imperializmu i mają przyjazny stosunek do Polski". - Dodał: "Białorusini są terroryzowani przez autokratę, który nie ma poparcia większości obywateli" [Trzy lata temu uzyskał ten 'autokrata' nieco ponad 80% głosów wyborców - przypis ZB].
 
Tę retorykę utrzymuje Duda także przedwczoraj, 28 czerwca, podczas wizyty w Kijowie. Prezydent jest głęboko przekonany, że Ukraina zwycięży i będzie krajem bezpiecznym. Sądzi też, że bezpieczeństwo Ukrainy to także bezpieczeństwo nas wszystkich.
 
Dr. Sykulski zwraca tu uwagę, że Polska ma nieprzyjazne relacje z Białorusią od sierpnia 2020 roku, gdy rząd RP nie uznał ważności wyborów prezydenckich i prowadził wrogą działalność przejawiającą się w dywersyjnej działalności telewizji Biełsat, czy zezwalającej na szkolenie białoruskich bojców na terenie Polski do walki z Łukaszenką. W sumie jest to ze strony rządu RP poziom okołowojennych relacji.
 
Rząd III RP powinien zdawać sobie sprawę z sytuacji geopolitycznej, słabości militarnej Polski, braku odpowiedniej obrony powietrznej. Aktualnie grupa Wagnera stacjonuje na Białorusi; może ona działać na kierunku ukraińskim, jak i polskim. Ta prywatna firma militarna jest nieźle uzbrojona, ma duże doswiadczenie bojowe.
 
Polska powinna występować w roli mediatora, a nie podżegacza wojennego - podsumowuje L. Sukulski. - Polska wspiera teraz szybkie wejście Ukrainy do NATO, a to stwarza niebezpieczeństwo rozszerzenia wojny, przy czym nasz kraj staje się państwem frontowym. Rząd RP nie może być żyrantem bezpieczeństwa Ukrainy.
 
Chodzi też o naszą wrażliwość historyczną. Mówimy jednoznacznie NIE wobec probanderowskiej polityki Ukrainy. Przypomnijmy, że Federacja Rosyjska przeprosiła za Katyń; w latach 90-tych zostały przekazane dokumenty, jest w Rosji polski cmentarz wojskowy upamiętniający tragedię. Nie ekshumowano natomiast ofiar na Wołyniu, nie ma żadnego pomnika, tak że A. Duda składał wiązankę kwiatów w szczerym polu. Tolerancja władz RP wobec ukraińskiego rządu gloryfikującego banderowskich zbrodniarzy jest co najmniej niezrozumiała.
 
Próba wciągnięcia Polski do wojny jest zbieżna z polityką USA, podczas gdy w naszym interesie jest zakończyć toczącą się przy naszej granicy wojnę jak najszybciej.
 
Opracował: Zygmunt Białas

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy