polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

środa, 7 grudnia 2022

"Mam Teatr" w Adelajdzie: Pełna dawka śmiechu!

Nie ma to jak weekend w miłym polonijnym gronie z dużą dawką humoru.  "Mam Teatr" z Marzanną Graff i Aleksandrem Mikołajczakiem oraz gościem specjalnym, Sammer Bartczak po raz trzeci... i z pewnością nie ostatni zawitał w Adelajdzie 3 i 4-tego grudnia z dużą dawką śmiechu!

W Centrum św. Jana Pawła II na Ottoway, gdzie ks Marek Ptak otoczył naszych gości rodzinną opieką widzowie zostali powitani przez jak zawsze uśmiechniętą organizatorkę Janinę Hiziak. Okrągłe, zapełnione stoły, uśmiechnięte twarze... mała Polska na antypodach... takie chwile radują!  Kawka, herbatka, ciasteczko, a dla zgaszenia pragnienia upalnego weekendu wino lub schłodzone piwo... a za kulisami ostatnie przygotowania. Panie z Ottoway napracowały się... pyszne, rozpływające się drożdżówki, makowce i serniki rozchodziły się w mig.

Długo oczekiwaną ciszę wprowadził niespodziewany pisk mikrofonu organizatorki Janinki. Któż by pomyślał wówczas że to niefortunne dla naszych uszów zjawisko będzie idealnym wstępem piskliwej sąsiadki Tadeuszu w Niedzielną 'Randke w Bistro'.

 "Pozamiatane" - Aldonka, ach Aldonka i jej wdzięk!

Wspaniała sztuka, fantastyczna gra aktorska i świetna zabawa o życiowych problemach i inspiracjach.  

Anusia i Adas (Marzanna Graff i Aleksander Mikolajczak) to szczęśliwe małżeństwo z dwójką dzieci (córkę Kasię zagrała Sammer Bartczak) którzy w tym samym dniu, jednocześnie tracą pracę.  Rozwiązanie to pomysł na założenie agencji sprzątającej domy prywatne, 'Biznes Miotła. Wbrew entuzjazmowi małżonków klienci doprowadzają ich to białej gorączki - nie chcą aby sprzątał mężczyzna - żądają nieatrakcyjnej, schludnej i inteligentnej kobiety! Sytuację ratuje Aldonka! Czy zatrudnienie Aldonki było dobrym rozwiązaniem?  Przecież nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło!

 "Randka w bistro" – Bistro "Bursztyn" to ulubione miejsce uwodzicielskiego Tadeusza (Aleksander Mikołajczak) na randki w ciemno z kolejnymi skrajnie różnymi kobietami - urzędniczka skarbowa, wyzwolona blondynka, męcząca, piskliwa sąsiadka, psycholożka w złotej koronie i wreszcie... co randka to kolejna niespodzianka. Z wdziekiem we wszystkie role kobiece wcieliła się Marzanna Graff. A to wszystko przy rozśpiewanej i krytykującej zachowanie Tadeusza kelnerce Lucynce (Sammer Barczak) która pracując w bistro przygotowuje się jednocześnie do kariery na scenie.

 "Randka w bistro" wywołała lawinę smiechu! To piękna sztuka z nieoczekiwanym, wzruszającym zakończeniem, która zmusza do refleksji nad ludzkim losem, z obowiązkowym przesłaniem do stosowania w każdym związku!

 Na sali rozlegały się salwy śmiechu i gromkie brawa, a na koniec zasłużone owacje... "Mam Teatr", jak zawsze rewelacyjny! Marzanna i Alek to wspaniały duet który wraz z  Sammer Bartczak po spektaklu z uśmiechem pozowali do zdjęć z widzami i prowadzili przyjacielskie rozmowy w tym naszym małym Polonijnie-Adelajdzkim gronie! Z Wami nie sposób się nudzić.

Dziękujemy i do szybkiego powrotu z nowa dawką śmiechu w nowych spektaklach!

 

tekst i zdjęcia: Agnieszka Mędrecki 


* * * 

Następne przedstawienia w Sydney:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy