polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska i Ukraina podpisały dokument umożliwiający eksport ukraińskiego zboża przez Polskę drogą kolejową i drogową - poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk. Zdaniem Kowalczyka wydarzenia na Ukrainie doprowadziły do destabilizacji rynków rolnych. Jak powiedział. w tej sytuacji główną część spotkania poświęcono połączeniom transportowym i szlakom, które mogłyby stanowić alternatywę dla zablokowanych portów Morza Czarnego. * * * AUSTRALIA: Labour Party wygrala dzisiejsze wybory federalne odsuwając od rzadów liberałów. . Scott Morrison zrezygnował z funkcji lidera Partii Liberalnej po szokującej porażcze wyborczej, gdy Anthony Albanese z ALP przygotowuje się do objęcia funkcji następnego premiera kraju. * * * SWIAT: Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że terytorium kombinatu Azowstal w Mariupolu zostało całkowicie wyzwolone. Od 16 maja 2 439 nazistów z Azowa i ukraińskich żołnierzy zablokowanych w Azowstalu złożyło broń i poddało się w ramach operacji. W piątek poddała się ostatnia grupa 531 bojowników - poinformował rosyjski resort obrony. Rosyjscy śledczy identyfikują nacjonalistów, sprawdzą ich udział w zbrodniach popełnianych na ludności cywilnej - poinformował Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej.
POLONIA INFO: Obowiązkowe wybory federalne w Australii: 21.05 do godz. 18:00.

środa, 11 maja 2022

Brak dyskusji o fundamentalnej roli nauki w tej kampanii wyborczej

Prof. John Shine
 Im dłużej przeżywasz kryzys, tym mniej prawdopodobne jest, że w pełni docenisz, że się w nim znajdujesz. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których występuje więcej niż jeden kryzys i nakładają się one na siebie.

W Australii w ciągu ostatnich kilku lat doświadczyliśmy kilku: pożarów buszu i powodzi wywołanych zmianami klimatycznymi oraz długotrwałej pandemii. Wszystkie te wydarzenia miały miejsce podczas mojej kadencji jako prezesa Australijskiej Akademii Nauk. Gdy mój termin dobiega końca, zatrzymałem się, aby zastanowić się, jak poradziliśmy sobie z tymi nakładającymi się wydarzeniami.

Moja obserwacja jest następująca: nasza naturalna ludzka zdolność do absorbowania szoku i stresu związanego z kryzysem i reagowania na nie, choć zwykle jest siłą, nie służy nam dobrze w przypadku złożonych i długotrwałych kryzysów. Innymi słowy, wydaje się, że popadliśmy w samozadowolenie. Być może lepszym wyjaśnieniem jest to, że mamy „zmęczenie kryzysowe”.

Jak inaczej wytłumaczyć brak dyskusji o fundamentalnej roli nauki w tej kampanii wyborczej?

Nasza przyszłość zależy od nauki

Nie było poważnego dialogu narodowego na temat zmian klimatycznych i bardzo mało mówi się o pandemii, która nie skończyła się ani nie będzie naszą ostatnią. Prawie nic nie zostało powiedziane o roli nauki we wspieraniu naszej obrony i bezpieczeństwa narodowego oraz o jej roli w wyposażaniu społeczeństwa w niezbędne umiejętności życiowe.

Nauka to znacznie więcej niż zarządzanie kryzysowe. Chodzi o to, jak rozumiemy naszą teraźniejszość i przyszłość oraz realizujemy nasz potencjał jako ludzi.

Obie główne partie mówią o silniejszej i lepszej przyszłości, z rozwijającą się gospodarką i większą liczbą miejsc pracy. Ale jak to powinno wyglądać?

Australijska Akademia Nauk oferuje cztery zalecenia:

Długoterminowa strategia inwestycyjna dla nauki

Silny sektor nauki opiera się na długoterminowym, spójnym i spójnym finansowaniu rządowym w celu wspierania odkryć i innowacji. Pod względem inwestycyjnym jest to „kapitał cierpliwy”, który nie oczekuje szybkich ani łatwych zysków.

Ta cierpliwość może w końcu przynieść ogromne korzyści. Na przykład długoterminowe finansowanie umożliwiło fundamentalne zrozumienie technologii RNA, co oznaczało, że naukowcy opracowali szczepionkę COVID-19 w niecały rok.


Przeczytaj więcej: Messenger RNA: jak to działa w naturze i w produkcji szczepionek


Jednak inwestycje Australii w badania i rozwój jako procent PKB spadły w ciągu ostatniej dekady.

W 2021 r. inwestycje rządu australijskiego wyniosły 0,56% PKB, za takimi krajami jak Niemcy, Japonia, Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone. Badania pokazują , że gdyby Australia podniosła inwestycje w uniwersyteckie badania i rozwój tylko o 1%, gospodarka byłaby o 24 miliardy dolarów większa w ciągu dziesięciu lat.

Niezależne, eksperckie porady dla parlamentu

Polityka fiskalna i budżetowa to złożone sprawy, a nie wszyscy politycy mogą być ekspertami. Dlatego parlament posiada Parlamentarne Biuro Budżetowe, które zapewnia niezależną, bezpartyjną analizę.

Sprawy nauki są również złożone i stają się coraz bardziej z każdym dniem. Aby podejmować dobre decyzje, nasz parlament, wymiar sprawiedliwości i plac publiczny potrzebują łatwego dostępu do najlepszej dostępnej nauki.

Dlaczego więc Australia nie ma parlamentarnego biura naukowego?

Takie biuro, wzorowane na parlamentarnym Biurze Nauki i Technologii Wielkiej Brytanii, zapewniałoby wszystkim parlamentarzystom bezstronne porady naukowe, dowody i dane.

Nasi politycy muszą być lepiej przygotowani do odróżniania dowodów od fikcji, jednocześnie rozumiejąc, jak działa nauka i jak szybko ewoluuje nasza baza wiedzy.

Przegląd finansowania nauki i badań

W latach 2019–20 organizacja Industry Innovation and Science Australia poinformowała , że ​​inwestycje rządu australijskiego w innowacje, naukę i badania zostały podzielone na 202 programy i 13 portfeli.

To rozdrobnienie jest nie do obrony, co pogarsza fakt, że niewiele programów finansowania, jeśli w ogóle, zapewnia wystarczającą ilość pieniędzy na pokrycie rzeczywistych kosztów badań. Oznacza to, że naukowcy muszą zapewnić wiele grantów na prace, które jeden grant pokryłby w systemie dostosowanym do celu.

Następny rząd musi pilnie przeprowadzić przegląd całego systemu, aby określić najlepsze działania, ustalenia dotyczące finansowania i architekturę australijskiego systemu nauki i badań, aby zapewnić bezpieczne podstawy na co najmniej następne 20 lat.

Przełożenie nauki na przemysł

Stosowanie wiedzy uzyskanej z nauk podstawowych stanowi podstawę długoterminowego zdrowia, bezpieczeństwa i dobrobytu Australijczyków. Australia potrzebuje trwałego i bezpiecznego funduszu tłumaczeniowego, aby przekształcić naukę w innowacyjne technologie i inne rozwiązania problemów, przed którymi stoimy w niepewnym i szybko zmieniającym się świecie.

Australia musi również wprowadzić spójną strategię rozwoju programów edukacyjnych i szkoleniowych wraz z zachętami do rozwoju kariery, aby zapewnić wysoko wykwalifikowaną i kompetentną siłę roboczą, której potrzebujemy, aby wykorzystać i rozwijać możliwości oferowane przez silną bazę naukową.

Chwila prawdy

Gdy zbliża się dzień wyborów, Australia staje przed chwilą prawdy. Nauka może rozwijać gospodarkę opartą na wiedzy, aby zabezpieczyć nasz przyszły dobrobyt gospodarczy i społeczny oraz przygotować nas do radzenia sobie ze znanymi i nieznanymi wydarzeniami, które przyniesie XXI wiek.

Ale aby tak się stało, następny rząd musi ustalić priorytety i inwestować w naukę oraz zapewnić, że decyzje są oparte na dowodach. Każdy, kto chce przewodzić naszemu narodowi, powinien przynajmniej przedstawić swoją wizję nauki podczas ostatniej debaty przywódców w środowy wieczór.

prezes Australijskiej Akademii Nauk; Kierownik Laboratorium, Instytut Garvana


The Conversation___________________

Profesor John Shine był dyrektorem wykonawczym Instytutu Badań Medycznych Garvana od 1990 do 2011 roku. Jest profesorem biologii molekularnej i profesorem medycyny na UNSW Sydney. Profesor Shine, "ojciec klonowania genów", jako pierwszy sklonował geny ludzkich hormonów i jako pierwszy zsekwencjonował replikację wirusa wywołującego raka. Te i inne pionierskie odkrycia profesora Shine pomogły zapoczątkować rewolucję biotechnologiczną, która przekształciła medycynę i rolnictwo. Profesor Shine został powołany do zarządu firmy biofarmaceutycznej CSL Ltd w 2006 r., a następnie jako przewodniczący od 2011 do 2018 r. Od dawna angażuje się w przekładanie odkryć badawczych na postępy w opiece zdrowotnej z korzyścią społeczną i ekonomiczną społeczności. Otrzymał Nagrodę Prezesa Rady Ministrów w dziedzinie nauki w 2010 roku za odkrycia naukowe i kierownictwo badawcze. W 2020 roku profesor Shine został wybrany na członka Towarzystwa Królewskiego. Został prezesem Akademii w maju 2018 roku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy