polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Anzac Day 2022 i dwaj polscy weterani

Down Service w Anzac Day w Zachodniej Australii.
Fot. Wikimedia commons (CC0 2,5 AU)
Obchody australijskiego dnia żołnierza czyli  Anzac Day wróciły dziś  w końcu  do normy po dwóch latach zakłóceń i ograniczeń z powodu pandemii COVID-19. Co roku w dniu 25 kwietnia w Narodowy dzień pamięci w Australii i Nowej Zelandii  szeroko upamiętnia się  wszystkich Australijczyków i Nowozelandczyków, którzy służyli i zginęli we wszystkich wojnach, konfliktach i operacjach militarnych.

 Anzac Day został pierwotnie ustanowiony dla uhonorowania członków Korpusu Armii Australii i Nowej Zelandii (ANZAC), którzy służyli w Kampanii Gallipoli , ich pierwszym zaangażowaniu w I Wojnie Światowej (1914). -1918).

W Sydney ponad 5000 osob wzięło udział o świcie w ceremonii pamięci, a ponad 9000 wojskowych, rodzin weteranów i nielicznych już  świadków i uczestników  II wojny światowej  maszerowało w ciągu dnia w pochodzie głównymi ulicami miasta. podobne uroczystości odbyły się w całym kraju.

Z okazji Anzac Day przypominamy nasz materiał filmowy z uroczystości w Ashfield  (sydnejskiej dzielnicy) w 100 lecie bitwy pod Gallipolii, w której uczestniczyli m.in. dwaj polscy weterani: mający obecnie 93 lata Mieczysław Swat i zmarły w ubiegłym roku w wieku 100 lat Józef Kozłowski

Zapraszamy też do obejrzenia ich unikatowych  opowieści wojennych, którymi podzielili się z Bumerangiem Polskim w 2018 roku: tu i tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy