polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Donald Tusk chce ufortyfikować granice z Białorusią i Rosją. Oświadczyl, że podjął decyzję, aby zainwestować w to 10 mld zł. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Prezydent Iranu Ebrahim Raisi zginął w katastrofie helikoptera w rejonie przy granicy z Azerbejdżanem. Również wszyscy członkowie delegacji prezydenta Iranu, w tym minister spraw zagranicznych Hosein Amir Abdollahian, zginęli, donosi agencja prasowa Mehr. Rozbity helikopter to amerykański Bell 212, donosi Tasnim. Maszyna, w której leciał Raisi, została całkowicie spalona. Przyczyny wypadku są wciąż nieznane.19 maja Raisi i prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew spotkali się na granicy państwowej, aby wziąć udział w inauguracji nowych elektrowni wodnych.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Anzac Day 2022 i dwaj polscy weterani

Down Service w Anzac Day w Zachodniej Australii.
Fot. Wikimedia commons (CC0 2,5 AU)
Obchody australijskiego dnia żołnierza czyli  Anzac Day wróciły dziś  w końcu  do normy po dwóch latach zakłóceń i ograniczeń z powodu pandemii COVID-19. Co roku w dniu 25 kwietnia w Narodowy dzień pamięci w Australii i Nowej Zelandii  szeroko upamiętnia się  wszystkich Australijczyków i Nowozelandczyków, którzy służyli i zginęli we wszystkich wojnach, konfliktach i operacjach militarnych.

 Anzac Day został pierwotnie ustanowiony dla uhonorowania członków Korpusu Armii Australii i Nowej Zelandii (ANZAC), którzy służyli w Kampanii Gallipoli , ich pierwszym zaangażowaniu w I Wojnie Światowej (1914). -1918).

W Sydney ponad 5000 osob wzięło udział o świcie w ceremonii pamięci, a ponad 9000 wojskowych, rodzin weteranów i nielicznych już  świadków i uczestników  II wojny światowej  maszerowało w ciągu dnia w pochodzie głównymi ulicami miasta. podobne uroczystości odbyły się w całym kraju.

Z okazji Anzac Day przypominamy nasz materiał filmowy z uroczystości w Ashfield  (sydnejskiej dzielnicy) w 100 lecie bitwy pod Gallipolii, w której uczestniczyli m.in. dwaj polscy weterani: mający obecnie 93 lata Mieczysław Swat i zmarły w ubiegłym roku w wieku 100 lat Józef Kozłowski

Zapraszamy też do obejrzenia ich unikatowych  opowieści wojennych, którymi podzielili się z Bumerangiem Polskim w 2018 roku: tu i tu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy