polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Wicepremier ds. bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński oświadczył podczas niejawnych obrad Sejmu, że Rosja ma gotowy plan ataku na Polskę. Wg niego argumentem przemawiającym za zbliżającą się inwazją są niedawne ataki hakerskie skierowane w stronę czołowych, polskich polityków. Rząd poinformował, że hakerzy przejęli ponad 4 tysiące kont wraz z 70 tys. wiadomości mailowych. * * * AUSTRALIA: Australijczycy w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 mogą teraz używać cyfrowego certyfikatu jako dowodu szczepienia. Certyfikat jest generowany automatycznie i dostępny w aplikacji Express Plus Medicare. Dotychczas w Australii w pełni zaszczepionych jest zaledwie 3 proc. mieszkanców co stanowi jeden z najgorszych wyników na świecie. * * * SWIAT: Prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenka powiedział, że Mińsk w odpowiedzi na decyzję ukraińskich władz o niewpuszczeniu białoruskich samolotów w swoją przestrzeń powietrzną, nie będzie przyjmował lotów z Ukrainy. Ukraina zapowiedziała, że od 26 maja wstrzymuje połączenia lotnicze z Białorusią w związku z incydentem z udziałem samolotu Ryanaira w Mińsku i ograniczyła wykorzystanie swojej przestrzeni powietrznej przez białoruskie samoloty.
POLONIA INFO: Projekcja filmu "Kongres" wg powieści Stanisława Lema - Klub Polski w Bankstown, 19.06, godz. 18:00

czwartek, 31 października 2019

Siedemdziesiątka Klubu Sportowego "Polonia" w Plumpton

Marian Cieślik, Roman Narel i Stephen Bali uhonorowani
polskimi odznaczeniami państwowymi podczas balu 70 lat
Polonia Sports Club w Plumpton. Fot. K.Bajkowski
W sobotę 19 października członkowie i sympatycy Klubu Sportowego „Polonia”  w Plumpton  podczas uroczystego i wykwintnego balu  obchodzili  jubileusz 70-lecia  istnienia tego najstarszego polonijnego zespołu sportowego na terenie metropolii sydnejskiej.  W trakcie   imprezy Ambasador RP w Australii,  Michał Kołodziejski wręczył w imieniu prezydenta Polski  Złote Krzyże Zasługi zasłużonym  działaczom Klubu - Marianowi Cieślikowi i Romanowi Narelowi. Dotychczasowy  burmistrz Blacktown  a obecnie członek  Parlamentu NSW  Stephen Bali – aktywnie przez wiele lat  wspierający Klub „Polonia”, otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

Założony 16 października  1949 r.  Polonia Sports Club jest jedną z najbardziej szanowanych i najstarszych istniejących drużyn piłkarskich w Sydney. Od 1978 roku klub ma swoją siedzibę  w Chopin Park w  zachodniej dzielnicy Sydney – Plumpton. Oprócz budynku klubu mieszczącego obszerna salę bankietową, restaurację i bar oraz pomieszczenia do gry w tenisa stołowego centralnym miejscem osrodka jest boisko piłkarskie  pełnych wymiarów. Na tym boisku odbywają  się regularnie mecze futbolowe  drużyny  „Polonia” z rywalami stanowej ligii. Od kilku lat organizowane są tu pod koniec roku polskie festiwale gromadzące Polonię z najdalszych zakątów metropolii sydnejskiej.

W Bumerangu Polskim pięć lat temu  z okazji 65 rocznicy powstania Klubu w Plumpton tak pisała o jego historii Marianna Łacek:

Był rok 1949. Wkrótce po osiedleniu się w Sydney, polscy immigranci starali się ułożyć swoje życie najlepiej jak tylko było możliwe. Podejmowali prace zarobkowe, składali zadatki na pierwsze domy. Najwięcej uwagi poświęcali dzieciom, to dla nich, dla ich przyszłości, żeby im było lepiej. W soboty młodsze szły do powstających polskich szkół, a chłopcy, jak to chłopcy spędzali czas na kopaniu piłki.

I właśnie w jednym z większych wówczas skupisk Polaków w dzielnicy Chullora powstała pierwsza polska drużyna piłki nożnej. A pod koniec roku 1949 (dokładnie 16 października) panowie: Z. Kabar, M. Dudek, L. Orlikowski, R. Reinger oraz N. Zieliński spotkali się w ośrodku wojskowym ‘Military Camp in Moorbank-Liverpool’ aby przedyskutować możliwość założenia polskiego klubu sportowego. Załatwianie wymaganych formalności trwało blisko rok. Uwieńczone jednak zostało sukcesem i 24 września 1950 roku  powstała polska organizacja pod nazwą: ‘Polonia Soccer Club in Sydney’. Natychmiast uformowała się drużyna i rozegrano pierwszy mecz w Lidcombe  z węgierskim ‘Budapesztem’. ‘Polonia’ wygrała 3 – 0!

Największy rozkwit polskiej drużyny przypada na lata 60 ubiegłego stulecia. Polonia Soccer znalazła się w pierwszej dywizji. W tym czasie zakupiono parcelę pod budowę ośrodka sportowego w Doonside. Polacy z całej metropolii sydnejskiej zjeżdżali się tłumnie w czasie weekendów, aby dać poparcie swoim pupilom. Spośród wielu doskonałych graczy należy tutaj wymienić Sławka Woźniczko, który strzelił aż 47 goli, z czego blisko połowę w jednym, 71 roku!

W związku z planami zagospodarowania przestrzennego tych okolic, „Polonia” otrzymała korzystną propozycję sprzedaży parceli w Doonside. W zamian zakupiono farmę w Plumpton, zakładając Chopin Park,  gdzie obecnie mieści się Klub Sportowy „Polonia”. Różne były koleje polskiej drużyny sportowej, nawet dwukrotnie zmieniano nazwę zespołu. Różne były także koleje ośrodka  Chopin Park . W latach 90. aby przetrwać, zdecydowano się nawet na sprzedaż znacznej części parceli. Najważniejsze jest jednak, że przetrwali, że są!

Minęlo kolejnych 5 lat . Klub rozwija się pomyślnie organizując nie tylko imprezy o charakterze sportowym ale także kulturalnym i zdobywa coraz większą sympatię wsród Polonii sydnejskiej i również  wsrod lokalnych władz australijskich. Wszystko to dzięki zgranej pracy  działaczy Klubu m.in. Adama Biziuka, Jacka Lisowskiego, Piotra Durczaka, Geralda Chrabowskiego, Elżbiety Neldner, Joe Łodygi i Anny Doloto.

Na  balu siedemdziesiątki Klubu „Polonia” swoją obecnością zaszczycili  m.in. nowy burmistrz Blacktown – dzielnicy, w której położony jest Chopin Park – Tony Bleasdale  oraz ambasador RP w Australi – Michał Kołodziejski. Obecni byli również prezesi  Rady Naczelnej Polonii Australijskiej i Federacji Polskich Organizacji w NPW – Małgorzata Kwiatkowska i Adam Gajkowski.  Małgorzata Kwiatkowska w swoim wystąpieniu okolicznościowym wspomniała o historii Klubu wymieniając m.in. słynnych polskich sportowców – olimpijczyków takich jak Irena Szewińska, Bronisław Malinowski, Władyslaw Komar,  Kazimierz Górski, Leszek Drogosz, Zbigniew Pietrzykowski, Józef Grudzień czy Zdzisław Krzyszkowiak,  którzy odwiedzili Klub w Plumpton.  Podczas jubileuszowej uroczystości wręczone zostały pamiątkowe kieliszki z logo Klubu i medale, plakietki dożywotniego członkostwa klubowego dla Piotra Durczaka, Adama Biziuka, Jacka Lisowskiego i Zdzisława Łodygi oraz odznaczenia państwowe przyznane przez prezydenta Polski a wręczone przez ambasadora Michała Kołodziejskiego. Złotymi Krzyżami Zasługi udekorowani zostali - Marian Cieślik i Roman Narel.
Dotychczasowy burmistrz Blacktown  a obecnie członek  Parlamentu NSW,  Stephen Bali otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

Każdy z byłych zawodników otrzymał plakietkę z napisem “Historia, która trwa” - Awarded in appreciation for keeping the history alive.

Najważniejszym klubowym odznaczeniem był ORDER OF MERIT ( Order Zasługi),  dla najbardziej zasłużonych osób, sponsorów i  działaczy. Z okazji 70 rocznicy Polonia Sports Club Order of Merit otrzymał za nieprzerwaną działalność dla dobra Klubu - Stanislaw Baranowski.
 
Tanecznym akcentem folklorystycznym był występ zespołu „Lajkonik” w  żywiołowych tańcach góralskich. Całość imprezy prowadzili  zabawiajac później muzycznie gości  - Małgorzata Knot i Michał Macioch.

Bumerang Polski przedstawia fotoreportaż i obszerne filmowe  fragmenty z jubileuszowej imprezy w której m.in.  przemówienia honorowych gości,  wręczenia medali, upominków  i odznaczeń oraz wypowiedzi znanych działaczy Klubu.
 
Wideo reportaż w trzech częściach.
 Channel YouTube BumerangMedia Realizacja: Krzysztof Bajkowski 







Fotoreportaż Bumeranga Polskiego:































 zdjęcia: Krzysztof Bajkowski






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja