polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

poniedziałek, 21 lutego 2022

Po dwóch latach Australia otworzyła granice!

Powitanie gości zagranicznych
po dwu letniej  przerwie.
Fot. Sydney Airport FB
W poniedziałek Australia ponownie otworzyła swoją międzynarodową granicę dla zaszczepionych na Covid-19 turystów. W ten sposób rząd zakończył niemal  dwuletnią twardą blokadę kontaktóe ze światem, która skutecznie zatrzymała międzynarodową turystykę. Liderzy branży twierdzą , że odbudowa sektora może zająć miesiące, a pełna odbudowa może zająć lata.Turystyka, niegdyś jedna z największych gałęzi krajowego przemysłu, która przynosiła rocznie ok. 60 mld AUD i zatrudniała ok. 5 proc. siły roboczej w kraju, w trakcie pandemii poniosła poważne straty.

Australia otworzyła swoje granice dla wszystkich w pełni zaszczepionych posiadaczy wiz w poniedziałek, kończąc twardą politykę graniczną uchwaloną przez wladze fedralne ponad 700 dni temu w odpowiedzi na pandemię COVID-19.  

Pierwsze przyloty w poniedzialek, 21 lutego   wywołały sceny radości na międzynarodowych lotniskach Australii, ponieważ od dawna rozdzielone rodziny i przyjaciele połączyły się po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

W pełni zaszczepieni nie muszą już izolować się po przylocie, ale niezaszczepieni podróżni nadal muszą przejść okres kwarantanny.  Victoria, Nowa Południowa Walia i ACT ogłosiły w zeszłym tygodniu , że okres kwarantanny dla nieszczepionych przybyszów z zagranicy został skrócony o połowę z 14 dni do siedmiu.

Mimo blokady granic w ciągu ostatnich kilku miesięcy przyszło od Australii ponad 200 000 gości,  większość z nich to studenci zagraniczni, ktorym  pozwolono przylatywać na studia.

Wg informacji Department of Home Affairs od 21 lutego obywatele Australii, stali rezydenci, obywatele Nowej Zelandii zwykle zamieszkujący w Australii oraz posiadacze wizy, którzy są w pełni zaszczepieni w celach podróży międzynarodowych, mogą podróżować do Australii bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na  podróż.

 Wg rządowych informacji jeśli nie spełniasz australijskich  wymogów dotyczących szczepień dotyczących podróży międzynarodowych, nie możesz podróżować do Australii, chyba że jesteś automatycznie zwolniony z tego obowiązku. Ograniczenia dotyczące podróży mogą ulec zmianie w odpowiedzi na okoliczności związane z COVID-19.

W Australii uznaje się, że jesteś w pełni zaszczepiony do celów podróży międzynarodowych do lub z Australii, jeśli otrzymalś  podstawową serię  szczepionki zatwierdzonej lub uznanej przez Therapeutic Goods Administration (TGA). Obejmuje to mieszane dawki. Obecnie zatwierdzone lub uznane szczepionki i dawki akceptowane w podróży to:

 Dwie dawki w odstępie co najmniej 14 dni:

AstraZeneca Vaxzevria

AstraZeneca Covishield

Pfizer/Biontech Comirnaty

Moderna Spikevax lub Takeda

Sinovac Coronavac

Bharat Biotech Covaxin

Sinopharm BBIBP-CorV (dla osób poniżej 60 roku życia w dniu przyjazdu do Australii)

Sputnik V / Instytut Badawczy Gamaleya ( z wyjatkiem Sputnik Light)

Novavax/Biocelect Nuvaxovid.

Lub jedna dawka:

Johnson & Johnson/ Janssen-Cilag COVID.

 

Aby zostać uznanym za w pełni zaszczepionego do celów podróży międzynarodowych, musi upłynąć co najmniej 7 dni od ostatniej dawki szczepionki. Osoby z odpowiednim dowodem, że nie mogą zostać zaszczepione z powodów medycznych, a dzieci poniżej 12 roku życia mają dostęp do tych samych usług turystycznych, co osoby, które są w pełni zaszczepione w celach podróży międzynarodowych.

Jeśli zostałeś zaszczepiony w Australii, musisz pokazać personelowi linii lotniczych swój  międzynarodowy certyfikat szczepień przeciwko COVID-19 (ICVC) . ICVC musi być dostarczony w formacie PDF do wydrukowania lub prezentacji w formie elektronicznej na telefonie.

 Jeśli byłeś szczepiony za granicą i nie masz ICVC, będziesz musiał przedstawić  zagraniczny certyfikat szczepienia  personelowi linii lotniczych, wg wymagań określonych na  stronie internetowej Australijskiego BiuraPaszportowego .

Department ostrzega, ze obowiązkiem podróżnego jest upewnienie się, czy spełnia on wszystkie wymogi  linii lotniczej, z którą podróżuje, oraz wszystkich krajów, przez które przejeżdża. Równiez ostrzega, ze obowiązkiem podróżnego jest upewnienie się, że spełnia warunki wjazdu, kwarantanny i testów po przyjeździe dla każdego poszczególnego  stanu lub terytorium, do którego zamierza podróżować. Może być obciążony kosztami kwarantanny, jeśli przyjedzie do stanu lub terytorium bez spełnienia wymagań wjazdowych.

Szczególy dla potencjalnych podróżnych wybierajacych się do Australii i przemieszczających się po poszczegolnych stanach:

COVID-19 i Granica (Department  of Home Affairs)

Z powodu koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Zaczęto je łagodzić pod koniec 2021 r. - w listopadzie otwarto granice m.in. dla migrantów z odpowiednimi kwalifikacjami i zagranicznych studentów.

W Australii obserwuje się spadek fali infekcji wariantem Omikron koronawirusa i od trzech tygodni coraz mniej osób jest przyjmowanych do szpitali z powodu Covid-19. Według szacunków agencji Reuters od początku pandemii w Australii  zachorowało prawie 2,7 mln osób, z których 4929 zmarło. 

na podst. Busines Insider Australia, msn, Reuters,  Dep. of Home Affairs

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy