polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Były minister obrony Mariusz Błaszczak przedstawił w Sejmie proponowany przez PiS pakt dotyczący bezpieczeństwa granic. Zakłada on m. in. stworzenie pól minowych na granicy z Rosją i Białorusią. * Wczoraj Szymon Hołownia wystapił w ukraińkim parlamencie, gdzie zapewnił, że "Polska zrobi wszystko, żeby Ukraina jak najszybciej wstąpiła do UE i NATO". * * * AUSTRALIA: Chiński premier Li Qiang przybył w sobotę do Australii, mówiąc, że stosunki miedzy oboma państwami "wróciły na właściwe tory". Jest pierwsza od 7 lat wizyta premiera Chin w Australii. Australia ma "wyjątkową pozycję, aby połączyć Zachód ze Wschodem" i jest "ważną siłą globalizacji gospodarczej i wielobiegunowości świata", powiedział Li na lotnisku w Adelajdzie. Podczas czterodniowej wizyty Li odwiedzi również stolicę Canberrę i górniczy stan Australia Zachodnia. Australia jest największym dostawcą rudy żelaza do Chin. * * * SWIAT: Rosyjski prezydent odbył pierwszą od 24 lat wizytę w Korei Północnej. Po rozmowach liderów Rosji i KRLD został zawarty układ o wszechstronnym partnerstwie strategicznym. Ma on podnieść współdziałanie między dwoma krajami „na nowy poziom”. Dotyczy to obszarów politycznych, handlowych i inwestycyjnych, kulturalnych i humanitarnych, a także sfery bezpieczeństwa. Przewiduje „wzajemną pomoc w przypadku agresji przeciwko jednej ze stron”. * NATO planuje utworzenie trzech dużych baz wojskowych na terytorium Polski, Rumunii i na Słowacji, aby przerzucać broń na Ukrainę - powiedział premier Węgier Viktor Orban na antenie stacji radiowej Kossuth. - Osiągnęliśmy minimalny cel, zgodziłem się z sekretarzem generalnym NATO, Węgry wysiądą z pociągu. NATO będzie miało misję wojskową na Ukrainie, ale Węgry nie wezmą w niej udziału - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Polish Film Festival Sydney 2024 - Opening Night - Palace Norton Street, 23.06, godz. 16:30

poniedziałek, 21 lutego 2022

Po dwóch latach Australia otworzyła granice!

Powitanie gości zagranicznych
po dwu letniej  przerwie.
Fot. Sydney Airport FB
W poniedziałek Australia ponownie otworzyła swoją międzynarodową granicę dla zaszczepionych na Covid-19 turystów. W ten sposób rząd zakończył niemal  dwuletnią twardą blokadę kontaktóe ze światem, która skutecznie zatrzymała międzynarodową turystykę. Liderzy branży twierdzą , że odbudowa sektora może zająć miesiące, a pełna odbudowa może zająć lata.Turystyka, niegdyś jedna z największych gałęzi krajowego przemysłu, która przynosiła rocznie ok. 60 mld AUD i zatrudniała ok. 5 proc. siły roboczej w kraju, w trakcie pandemii poniosła poważne straty.

Australia otworzyła swoje granice dla wszystkich w pełni zaszczepionych posiadaczy wiz w poniedziałek, kończąc twardą politykę graniczną uchwaloną przez wladze fedralne ponad 700 dni temu w odpowiedzi na pandemię COVID-19.  

Pierwsze przyloty w poniedzialek, 21 lutego   wywołały sceny radości na międzynarodowych lotniskach Australii, ponieważ od dawna rozdzielone rodziny i przyjaciele połączyły się po raz pierwszy od prawie dwóch lat.

W pełni zaszczepieni nie muszą już izolować się po przylocie, ale niezaszczepieni podróżni nadal muszą przejść okres kwarantanny.  Victoria, Nowa Południowa Walia i ACT ogłosiły w zeszłym tygodniu , że okres kwarantanny dla nieszczepionych przybyszów z zagranicy został skrócony o połowę z 14 dni do siedmiu.

Mimo blokady granic w ciągu ostatnich kilku miesięcy przyszło od Australii ponad 200 000 gości,  większość z nich to studenci zagraniczni, ktorym  pozwolono przylatywać na studia.

Wg informacji Department of Home Affairs od 21 lutego obywatele Australii, stali rezydenci, obywatele Nowej Zelandii zwykle zamieszkujący w Australii oraz posiadacze wizy, którzy są w pełni zaszczepieni w celach podróży międzynarodowych, mogą podróżować do Australii bez konieczności ubiegania się o zezwolenie na  podróż.

 Wg rządowych informacji jeśli nie spełniasz australijskich  wymogów dotyczących szczepień dotyczących podróży międzynarodowych, nie możesz podróżować do Australii, chyba że jesteś automatycznie zwolniony z tego obowiązku. Ograniczenia dotyczące podróży mogą ulec zmianie w odpowiedzi na okoliczności związane z COVID-19.

W Australii uznaje się, że jesteś w pełni zaszczepiony do celów podróży międzynarodowych do lub z Australii, jeśli otrzymalś  podstawową serię  szczepionki zatwierdzonej lub uznanej przez Therapeutic Goods Administration (TGA). Obejmuje to mieszane dawki. Obecnie zatwierdzone lub uznane szczepionki i dawki akceptowane w podróży to:

 Dwie dawki w odstępie co najmniej 14 dni:

AstraZeneca Vaxzevria

AstraZeneca Covishield

Pfizer/Biontech Comirnaty

Moderna Spikevax lub Takeda

Sinovac Coronavac

Bharat Biotech Covaxin

Sinopharm BBIBP-CorV (dla osób poniżej 60 roku życia w dniu przyjazdu do Australii)

Sputnik V / Instytut Badawczy Gamaleya ( z wyjatkiem Sputnik Light)

Novavax/Biocelect Nuvaxovid.

Lub jedna dawka:

Johnson & Johnson/ Janssen-Cilag COVID.

 

Aby zostać uznanym za w pełni zaszczepionego do celów podróży międzynarodowych, musi upłynąć co najmniej 7 dni od ostatniej dawki szczepionki. Osoby z odpowiednim dowodem, że nie mogą zostać zaszczepione z powodów medycznych, a dzieci poniżej 12 roku życia mają dostęp do tych samych usług turystycznych, co osoby, które są w pełni zaszczepione w celach podróży międzynarodowych.

Jeśli zostałeś zaszczepiony w Australii, musisz pokazać personelowi linii lotniczych swój  międzynarodowy certyfikat szczepień przeciwko COVID-19 (ICVC) . ICVC musi być dostarczony w formacie PDF do wydrukowania lub prezentacji w formie elektronicznej na telefonie.

 Jeśli byłeś szczepiony za granicą i nie masz ICVC, będziesz musiał przedstawić  zagraniczny certyfikat szczepienia  personelowi linii lotniczych, wg wymagań określonych na  stronie internetowej Australijskiego BiuraPaszportowego .

Department ostrzega, ze obowiązkiem podróżnego jest upewnienie się, czy spełnia on wszystkie wymogi  linii lotniczej, z którą podróżuje, oraz wszystkich krajów, przez które przejeżdża. Równiez ostrzega, ze obowiązkiem podróżnego jest upewnienie się, że spełnia warunki wjazdu, kwarantanny i testów po przyjeździe dla każdego poszczególnego  stanu lub terytorium, do którego zamierza podróżować. Może być obciążony kosztami kwarantanny, jeśli przyjedzie do stanu lub terytorium bez spełnienia wymagań wjazdowych.

Szczególy dla potencjalnych podróżnych wybierajacych się do Australii i przemieszczających się po poszczegolnych stanach:

COVID-19 i Granica (Department  of Home Affairs)

Z powodu koronawirusa w Australii wprowadzono jedne z najbardziej restrykcyjnych obostrzeń na świecie. Zaczęto je łagodzić pod koniec 2021 r. - w listopadzie otwarto granice m.in. dla migrantów z odpowiednimi kwalifikacjami i zagranicznych studentów.

W Australii obserwuje się spadek fali infekcji wariantem Omikron koronawirusa i od trzech tygodni coraz mniej osób jest przyjmowanych do szpitali z powodu Covid-19. Według szacunków agencji Reuters od początku pandemii w Australii  zachorowało prawie 2,7 mln osób, z których 4929 zmarło. 

na podst. Busines Insider Australia, msn, Reuters,  Dep. of Home Affairs

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy