polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Podczas czwartkowej konferencji w ramach 9. szczytu Inicjatywy Trójmorza, który odbył się w Wilnie, prezydent Andrzej Duda zasugerował, że polski rząd podpisze z Ukrainą umowę, która obligowałaby nasz kraj do przekazywania określonego odsetka PKB na wsparcie wojskowe dla Kijowa. Tymczasem przebywający w Polsce Ukraińcy spieszą się z wyrobieniem dokumentów przed wejściem w życie nowej ustawy mobilizacyjnej, która przewiduje m. in. ograniczenie usług konsularnych za granicą dla osób, uchylających się od poboru do wojska. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. Policja wezwała ludzi do unikania tego obszaru, podczas gdy premier NSW Chris Minns wezwał społeczność do zachowania spokoju. * * * SWIAT: Głównodowodzący ukraińskich sił zbrojnych Syrskyy powiedział, że sytuacja na wschodniej linii frontu znacznie się pogorszyła z powodu zintensyfikowanych ofensyw rosyjskich sił zbrojnych, które "osiągają sukces taktyczny". Kijów stracił ponad 900 wojskowych, jeden czołg i zachodnią artylerię w ciągu 24 godzin; Zestrzelono 222 ukraińskie drony, 8 pocisków HIMARS i Vampire, jedną bombę kierowaną JDAM, dodali przedstawiciele rosyjskiego Ministerstwa Obrony.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

niedziela, 27 lutego 2022

Papież Franciszek: Wojna jest porażką polityki i ludzkości

Papież Franciszek udał się w piątek do ambasady Rosji przy Stolicy Apostolskiej i przekazał ambasadorowi Moskwy swoje zaniepokojenie inwazją Rosji na Ukrainę – podał Watykan. Rzecznik Watykanu Matteo Bruni powiedział, że papież spędził w ambasadzie około 30 minut. Bruni nie skomentował doniesień, że 85-letni papież zaoferował ze swojej strony mediację.


„Każda wojna pozostawia świat w gorszej sytuacji niż go zastała. Wojna jest porażką polityki i ludzkości, haniebną kapitulacją, porażką w obliczu sił zła” – taki cytat ze swojej encykliki „Fratelli tutti” zamieścił papież wczoraj wieczorem na Twitterze.

W wielu polskich kościołach przypomina się słowa Jana Pawła II z 16 marca 2003, gdzie przed modlitwą Anioł Pański na placu św. Piotra w Rzymie zwrócił się do słuchających go wiernych:

„Mając na uwadze niebezpieczeństwo uaktywnienia się ekstremizmów, wołam do wszystkich: wciąż jeszcze jest czas na negocjacje; wciąż jeszcze jest szansa na pokój; nigdy nie jest za późno na to, aby się porozumieć i kontynuować rozmowy pokojowe”. Po chwili dodał stanowczo „Ja należę do tego pokolenia, które doświadczyło koszmaru II wojny światowej i któremu udało się przeżyć. Wszystkim młodym ludziom oraz wszystkim, którzy są ode mnie młodsi i którzy w związku z tym sami tego nie doświadczyli, mam dziś obowiązek powiedzieć: Nigdy więcej wojny!”.

Swoje stanowisko opublikowała również Światowa Rada Kościołów.

„Światowa Rada Kościołów potępia każde użycie śmiercionośnej siły zbrojnej w celu rozstrzygania sporów, które mogą być rozstrzygnięte na drodze dialogu. Mocno wierzymy w to, że dialog – oparty na zasadach prawa międzynarodowego i poszanowaniu ustanowionych granic państwowych – był i jest właściwą drogą rozwiązania napięć wokół Ukrainy” – napisał w swym oświadczeniu z 24 lutego ks. Ioan Sauca, pełniący obowiązki sekretarza generalnego Światowej Rady Kościołów. W imieniu tej największej na świecie organizacji ekumenicznej wezwał do natychmiastowego zakończenia działań wojennych i ochronę życia ludzkiego przed tą przemocą. Zachęcił też Kościoły członkowskie i wszystkich ludzi dobrej woli do modlitwy za mieszkańców Ukrainy i całego regionu.

ŁMJBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy