polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Nie będziemy za nic płacić i nie będziemy przyjmować żadnych migrantów" - mówi premier Donald Tusk o przyjętym przez UE pakcie migracyjnym. Polska wraz z Węgrami i Słowacja glosowała przeciw paktowi. * * * AUSTRALIA: Skarbnik Jim Chalmers ogłosił swój trzeci budżet zawierający szereg środków mających zaradzić kryzysowi kosztów utrzymania w Australii: Kredyt w wysokości 300 dolarów na rachunki za energię dla każdego gospodarstwa domowego, 10-procentowa podwyżka dopłat do czynszu i ograniczone ceny leków PBS. * * * SWIAT: Jeśli Zachód przekaże Ukrainie pociski dalekiego zasięgu, strefa sanitarna będzie gdzieś na granicy z Polską – oświadczył Dmitrij Miedwiediew. Rosyjski polityk przypomniał, że pociski typu Storm Shadow/SCALP-EG, które Zachód dostarcza Ukrainie, mają zasięg co najmniej 550 km, dlatego wymagana jest strefa sanitarna, która zapewni bezpieczeństwo rosyjskich granic. Tymczasem Putin i Xi w Pekinie otworzyli rok kultury chińsko-rosyjskiej i podpisali wspólne oświadczenie obu państw „o pogłębianiu relacji, wszechstronnym partnerstwie i współpracy strategicznej”, ustanawiające „nową epokę” w relacjach między Rosją a Chinami. Dla Władimira Putina jest to pierwsza zagraniczna wizyta po zaprzysiężeniu na piątą kadencję w ubiegłym tygodniu.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

niedziela, 27 lutego 2022

Kolejny dzień interwencji rosyjskiej na Ukrainie

Kijów. Stolica Ukrainy niemal opustoszała.
Aktualizacja wydarzeń na Ukrainie.

Sobota, 26.02.2022: Jednostki rosyjskie, nie napotykając oporu, wkroczyły do   Melitopola. Wojsko rosyjskie zaatakowało infrastrukturę wojskową Ukrainy za pomocą powietrznych i morskich pocisków manewrujących a na Morzu Czarnym miała miejsce bitwa morska – ukraińskie łodzie próbowały zaatakować rosyjskie okręty. 82 ukraińskich pograniczników, którzy poddali się z Wężowej Wyspy, ewakuowano.

Wczoraj, w oczekiwaniu na spodziewane negocjacje z wladzami Ukrainy, Władimir Putin wydał rozkaz wstrzymania natarcia głównych sił rosyjskich – ale strona ukraińska odmówiła negocjacji i dziś natarcie wojsk rosyjskich zostało wznowione, powiedział rzecznik Kremla Pieskow. W gabinecie Zełenskiego powiedzieli, że nie są zadowoleni z warunków negocjacji, 

Minister Obrony Ukrainy poinformował, że wśród mieszkańców Kijowa rozdano ok. 18 tys. karabinów maszynowych.


Map 24.02.2022. Wikimedia commons


Aktualizacja wydarzeń:

27.02.2022, godz. 21:00 AET

We Lwowie tysiące ludzi czekają na dworcu na pociągi do Polski – podały lokalne media.

Wszystkie rosyjskie banki już są objęte międzynarodowymi sankcjami, a w razie potrzeby także inne rosyjskie banki, zostaną odcięte od systemu SWIFT – przekazał niemiecki rząd, powołując się na decyzję Zachodu o nałożeniu nowych sankcji.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ponad godzinę prowadzil rozmowy z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej: w ciągu ostatniej doby  Siły Zbrojne FR zablokowały Chersoń i Berdiańsk oraz przejęły kontrolę nad Heniczeskiem i lotniskiem Czornobajewka pod Chersoniem.

Według Ministerstwa Obrony FR formacja wojskowa ŁRL przy wsparciu ogniowym Sił Zbrojnych FR ustanowiła kontrolę nad osadami Nowoachtyrka, Smolaninowo, Staniczno-Ługanskoje.

Wczoraj w obwodzie charkowskim 302. Pułk Rakietowy wojsk ukraińskich dobrowolnie złożył broń, zatrzymano 471 żołnierzy. Głębokość przeniknięcia przez linię obrony od początku operacji ofensywnej na Ukrainie wynosi 52 kilometry.

Rosyjska delegacja przybyła na Białoruś w celu negocjacji z Ukraińcami. Rosyjska delegacja przybyła na Białoruś w celu negocjacji z Ukraińcami, gotowa rozpocząć je w Homlu (miasto białoruskie w pobliżu ukraińskiej granicy) – poinformował Pieskow.

Rosja jest już gotowa do rozmów w Homlu, teraz Moskwa czeka na Ukraińców – powiedział Pieskow.

MSZ Białorusi potwierdziło, że Mińsk przygotował wszystko, co niezbędne do rozmów Federacji Rosyjskiej i Ukrainy w Homlu,

Wcześniej Wolodymyr Zełenski powiedział, że miejscem dla negocjacji może być Warszawa, Budapeszt, Stambuł, Baku, ale nie Mińsk, nie terytorium Białorusi.

Szef delegacji Federacji Rosyjskiej Medynski powiedział, że przedstawiciele Rosji będą dziś czekać do godziny 15 na potwierdzenie od Ukrainy uzgodnienia spotkania w Homlu.

godz.23:00 AET

Niemcy zamykają wszystkie banki rosyjskie i wyłączają SWIFT.

Kancelaria Prezydenta Ukrainy potwierdziła, że   delegacja ukraińska spotka się z Rosją na negocjacjach w sprawie granicy ukraińsko-białoruskiej nad rzeką Prypeć.

Komisja Europejska poinformowała, że   już co najmniej 300 tys. Ukraińców dostało się do UE z powodu kryzysu w tym kraju.

Polska dostarcza Ukrainie amunicję i ręczne rakiety przeciwlotnicze Piorun, a także hełmy i kamizelki kuloodporne. Kolejny konwój z amunicją z Polski dotarł już na Ukrainę – poinformował w niedzielę wiceszef MON Marcin Ociepa.

Putin nakazał ministerstwu obrony przestawić rosyjskie siły odstraszania w specjalny tryb służby jądrowej.


28.02.2022, godz. 2:00 AET

Homel (Białoruś): Rozpoczęły się negocjacje  między Rosją i Ukrainą.Do spotkania delegacji ma dojść w bialoruskim obwodzie homelskim. 

Rozmowy między Kijowem a Moskwą odbędą się w poniedziałek rano na białoruskim obwodzie homelskim, Ukraińcy podróżują przez Polskę ze względów bezpieczeństwa. 

Przewodniczący OBWE, polski minister spraw zagranicznych Rau wezwał do zawieszenia broni w celu ewakuacji mieszkańców Kijowa.

Brytyjskie MSZ: kraje G7 zgodziły się dostarczać Ukrainie broń defensywną i zaostrzać sankcje wobec Rosji.

Wołodymyr Zełenskij przekazał, że Belgia dostarczy Ukrainie 200 granatników przeciwpancernych i 3000 karabinów maszynowych.

Ministerstwo Obrony Rosji: Od początku operacji wojskowej siły rosyjskie uderzyły w 1067 obiektów infrastruktury wojskowej Ukrainy, w tym 27 stanowisk dowodzenia i centrów łączności, 38 systemów obrony przeciwlotniczej S-300, Buk M-1 i Osa oraz 56 stacji radarowych. Łącznie do dnia dzisiejszego zniszczono 7 systemów rakiet przeciwlotniczych, w tym jeden S-300 pod Kramatorskiem. 3 drony szturmowe "Bayraktar TB-2" zostały zestrzelone w pobliżu Czernigowa. Od początku operacji zniszczono 254 czołgi i inne pojazdy opancerzone, 31 samolotów na ziemi, 46 wielokrotnych wyrzutni rakiet, 103 działka polowe i moździerze.

godz. 18:00 AET

Jednostki rosyjskich sił zbrojnych przejęły pełną kontrolę nad miastami Berdiańsk i Enerhodar – poinformował rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony, generał dywizji Igor Konashenkow. Dodał także, że rosyjskie oddziały przejęły teren wokół Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

Rosyjsko-ukraińskie rozmowy mają się rozpocząć o godz. 12.00,  poinformował  szef delegacji rosyjskiej. 

Przedstawiciel partii "Sługa narodu" Krawczuk powiedział, że delegacja ukraińska przyleci polskim śmigłowcem i rozmowy rozpoczną się w ciągu półtorej godziny.

godz. 22:00 AET Ruszyły negocjacje rosyjsko-ukraińskie w Homlu.

MSZ Niemiec: część niemieckich pojazdów pancernych została przekazana w poniedziałek rano stronie ukraińskiej.

Od początku rosyjskiej operacji wojskowej do Polski przybyło ponad 280 tys. uchodźców z Ukrainy – poinformowała polska Straż Graniczna w mediach społecznościowych.

Przedstawicielstwo Donieckiej Republiki Ludowej we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni poinformowało, że wojska ukraińskie ostrzelały Donieck i Ługańsk.

godz. 23:00 AET

Ministerstwo Obrony Rosji: Rosja nie zaczynała działań wojennych. Rosja je kończy. Działania wojenne ze strony reżimu w Kijowie i planowe unicestwianie mieszkańców Donbasu trwało 8 lat. W trakcie tej wojny zginęło ponad 14 tys. osób, setki dzieci. Trzeba było położyć temu kres. Trzeba było to zakończyć. Trzeba było położyć kres niekończącym się groźbom ze strony kijowskiego reżimu pod adresem Rosji. I Rosja to zrobi.

Co najmniej trzy osoby zginęły, siedem zostało rannych w wyniku ostrzału przez ukraińską armię akademika w Gorłówce – poinformował szef administracji Gorłówki Iwan Prichodźko.


1.03.2022, godz. 6:00 AET

Rosja zakazała korzystania ze swojej przestrzeni powietrznej liniom lotniczym z krajów, które zamknęły niebo dla rosyjskich samolotów z powodu nowego pakietu sankcji. Ograniczenia dotyczą linii lotniczych z następujących krajów: Austria, Albania, Anguilla, Belgia, Bułgaria, Brytyjskie Wyspy Dziewicze, Wielka Brytania, Węgry, Niemcy, Gibraltar, Grecja, Dania (+Grenlandia, Wyspy Owcze, morze terytorialne), Jersey, Irlandia, Islandia, Hiszpania, Włochy, Kanada, Cypr, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Malta, Holandia, Norwegia, Polska, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Finlandia, Francja, Chorwacja, Czechy, Szwecja, Estonia.

Emmanuel Macron w poniedziałek przeprowadził rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem i Wołodymyrem Zełenskim, podają zachodnie media, powołując się na Pałac Elizejski. 

Kreml: Putin w rozmowie z Macronem powiedział, że rozwiązanie sytuacji wokół Ukrainy jest możliwe tylko przy bezwarunkowym uwzględnieniu uzasadnionych interesów Rosji w sferze bezpieczeństwa, w tym:  uznanie rosyjskiego zwierzchnictwa nad Krymem, demilitaryzację i denazyfikację państwa ukraińskiego,zapewnienie neutralnego statusu Ukrainy. Putin powiedział Macronowi, że strona rosyjska jest otwarta na rozmowy z przedstawicielami Ukrainy i liczy, że doprowadzą one do pożądanych rezultatów.

MO Rosji: Wszyscy cywile w Kijowie mogą swobodnie opuścić stolicę Ukrainy autostradą Kijów-Wasylków. Trasa jest otwarta i bezpieczna.

Ministerstwo Transportu UK poleciło brytyjskim portom nie wpuszczać rosyjskich statków.

Do Polski dziennie wjeżdża około 100 tys. uchodźców z Ukrainy – oświadczył premier Morawiecki. 


godz. 8:00 AET

Rosyjsko-ukraińskie negocjacje dobiegły końca, delegacje wracają do swoich stolic na dalsze konsultacje przed kolejną rundą rozmów, poinformował doradca szefa gabinetu ukraińskiego prezydenta.

Doradca szefa gabinetu prezydenta Zełenskiego Michaił Podolak : Rosja i Ukraina omówiły możliwość przeprowadzenia drugiej rundy rozmów w najbliższym czasie. Negocjacje z Rosją były ciężkie, ale bez jakichkolwiek obowiązkowych ultimatum.

Doradca rosyjskiego prezydenta i szef rosyjskiej delegacji Władimir Medyński:  Podczas negocjacji znaleziono punkty, w sprawie których można przewidywać wspólne stanowiska. Kolejna runda rosyjsko-ukraińskich rozmów odbędzie się na polsko-białoruskiej granicy

Kolejna runda negocjacji między Moskwą a Kijowem odbędzie się za kilka dni, poinformował minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej.

Wołodymr Zełenski podpisał wniosek o przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej.

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Wasilij Nebenzja: Oświadczenie Kijowa o gotowości do demilitaryzacji i denazyfikacji będzie krokiem w kierunku zakończenia rosyjskiej operacji.

UEFA zrywa kontrakt z Gazpromem.

Rosyjskie Ministerstwo Obrony informuje o przebiegu operacji na Ukrainie: rosyjskie lotnictwo operacyjno-taktyczne uderzyło w 6 kolumn pojazdów opancerzonych ukraińskich sił zbrojnych. Rosyjskie siły od początku operacji uderzyły w 1146 obiektów infrastruktury wojskowej Ukrainy, wśród nich w 31 punktów kontrolnych i węzłów komunikacyjnych, 81 kompleksów obrony powietrznej S-300, "Buk M-1" i "Osa", a także 75 stacji radarowych. Zniszczono 311 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 42 samoloty i śmigłowce (w tym na ziemi), 51 odrzutowych systemów ognia salwowego, 147 dział artylerii polowej i moździerzy. W ciągu ostatniej doby dobrowolnie złożyło broń 110 ukraińskich żołnierzy.

Niemiecka marynarka wojenna wysyła okręty na Morze Bałyckie w celu wzmocnienia północnej flanki NATO, informuje jednostka niemieckiej marynarki wojennej z Kilonii. 

Departament Stanu: USA nie uważają sankcji wobec Federacji Rosyjskiej za cel sam w sobie, mogą je zarówno zaostrzyć, jak i złagodzić w zależności od zmiany sytuacji.

Prezydent USA Joe Biden uspokaja: Nie trzeba się bać wybuchu wojny jądrowej.

Rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA Ned Price powiedział dziennikarzom, że Stany Zjednoczone nie podnoszą poziomu gotowości bojowej swoich sił nuklearnych ani nie dążą do konfliktu z Rosją.

Donbas: W DRL jeńców wojennych z Ukraińskich Sił Zbrojnych przyprowadzono na Aleję Aniołów, gdzie znajduje się pomnik, poświęcony pamięci 91 dzieci, które zginęły w ciągu 8 lat ostrzeliwania terytorium Donbasu.

godz. 20:00 AET

Armia rosyjska będzie kontynuować specjalną operację wojskową na Ukrainie do momentu osiągnięcia swoich celów, głównym zadaniem jest ochrona Rosji przed zewnętrznym zagrożeniem militarnym ze strony Zachodu – poinformował rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu.

Według niego specjalna operacja wojskowa prowadzona jest „w celu ochrony ludności Donbasu, demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy”.


Po wprowadzeniu ograniczeń przez Unię Europejską strona pl.sputniknews.com, a także strony Sputnik Polska na Facebooku i YouTube nie są dostępne w UE. Blokadę można ominąć, korzystając z aplikacji VPN na urządzeniu mobilnym lub komputerze. 


2.03.2022, godz. 15:00 AET

Podsumowanie szóstego dnia rosyjskiej operacji na Ukrainie

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że czołowe oddziały DRL wkroczyły na granicę obwodu donieckiego i połączyły się z siłami rosyjskimi, które przejęły kontrolę nad obszarami wzdłuż wybrzeża, dostęp wojsk ukraińskich do Morza Azowskiego został zablokowany.

Oczekuje się, że 2 marca odbędzie się druga tura rosyjsko-ukraińskich negocjacji, Alaksandr Łukaszenka ostrzegł, że „bardzo mocne siły” chcą zerwać proces, ale dopuszcza, że proces negocjacji się rozwinie, nawet do spotkania prezydenta Putina i Zełenskiego (https://t.me/SputnikPolska/5220).

MO Rosji poinformowało, że w celu przerwania ataków informacyjnych przeciwko Rosji, zostaną przeprowadzone ataki precyzyjną bronią na obiekty technologiczne SBU i 72. głównego centrum psychologicznych operacji specjalnych w Kijowie i zaapelowało do osób mieszkających w pobliżu w węzłów przekaźnikowych o opuszczenie swoich domów. Później ukraińskie media opublikowały kadry, na których widać eksplozje obok wieży telewizyjnej w Kijowie.

Trwają silne ostrzały Doniecka, obserwatorzy OBWE z Donbasu wyjechali do Rosji  DRL obawia się, że wyjazd obserwatorów z OBWE spowoduje nasilenie zmasowanych ataków na miasta Donbasu ze strony ukraińskich wojsk.

Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu oświadczył, że zgrupowanie rosyjskich sił zbrojnych będzie kontynuować przeprowadzanie specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie do momentu osiągnięcia postawionych celów.

Ukraina domaga się od 50 państw świata zakazu żeglugi morskiej do portów Federacji Rosyjskiej oraz obsługi statków rosyjskich w portach zagranicznych - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy. 

Ford zawiesza swoją działalność w Rosji. 

BMW zawiesza produkcję samochodów w Rosji.

 Apple podjął decyzję o zawieszeniu sprzedaży swoich produktów w Rosji. 

Wołodymyr Zełenski oświadczył, że jest gotowy do rozmów z Władimirem Putinem.

Białoruskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że pojawiające się w mediach informacja o rzekomym przemieszczaniu się kolumny czołgów z Białorusi na Ukrainę jest fake newsem.

„Popieramy starania dotyczące przyjęcia Ukrainy do UE. Zwracam się jednak do państw członkowskich Unii: dlaczego wciąż wyrażacie zaniepokojenie wobec pomysłu przyjęcia Turcji do UE?" - powiedział Recep Erdoğan podczas wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Kosowa Vjosą Osmanim. „Okażcie taką samą wrażliwość wobec Turcji, jaką wykazujecie wobec Ukrainy. A może, aby sprawa Turcji wróciła na agendę, potrzebne jest, żeby ktoś nas zaatakował?" –dodał.

3.03.2022

MO Rosji po raz pierwszy od rozpoczęcia operacji poinformowało o stratach wśród rosyjskich żołnierzy: 498 zabitych i 1597 rannych. Strona ukraińska straciła 2870 żołnierzy, 3700 zostało rannych

Ukraińska delegacja wyruszyła z Kijowa na drugą turę negocjacji z Rosją, oczekuje się, że przybędzie ona na miejsce spotkania w Puszczy Białowieskiej rano 4 marca. Rosyjska delegacja jest już na miejscu

Biały Dom oświadczył, że USA wprowadzają pełne sankcje blokujące wobec rosyjskich przedsiębiorstw sektora obronnego.

W odbitych przez ŁRL rejonach znaleziono ukraińskie miny, zakazane przez konwencję z Ottawy, ratyfikowaną przez Kijów.

Niemcy zamierzają dostarczyć Ukrainie 2,7 tys. pocisków przeciwlotniczych Strela – donosi agencja DPA, powołując się na źródła w niemieckim Ministerstwie Gospodarki.

Rosyjscy i białoruscy paraolimpijczycy nie wystartują w Pekinie. Jest decyzja Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego.

Premier Węgier Viktor Orbán oświadczył, że sankcje UE nie będą miały wpływu na współpracę z Rosją w zakresie projektu budowy elektrowni jądrowej Paks.

Cena ropy WTI osiągnęła 115 dolarów za baryłkę po raz pierwszy od 22 września 2008 roku.

Ceny gazu w Europie ponownie osiągnęły historyczny rekord – 2 267 dolarów za 1 tysiąc metrów sześciennych.

Ławrow: Rosja jest gotowa do dialogu z krajami Zachodu wyłącznie na podstawie wzajemnych interesów. – Zawsze jesteśmy gotowi do dialogu pod jednym warunkiem – wyłącznie na zasadzie równości oraz w oparciu o szacunek i poszanowanie wzajemnych interesów – powiedział minister.

Ławrow: W Charkowie nie ma wojsk rosyjskich. – W Charkowie nie ma rosyjskich wojsk, ale widzimy sytuację, kiedy na charkowskim dworcu nie wypuszcza się obcokrajowców, którzy chcą wyjechać, w tym przez terytorium Rosji. Jesteśmy gotowi przyjąć tych studentów – stwierdził.

 Ławrow: Źle, że teraz giną ludzie, ale w ciągu ośmiu lat konfliktu w Donbasie zginęły tysiące.

Rozmowy delegacji z Rosji i Ukrainy odbędą się dzisiaj o godz. 15.00 na terenie obwodu brzeskiego na Białorusi – przekazał szef rosyjskiej delegacji Władimir Miedinski.

MO Rosji: Ukraińscy nacjonaliści ostrzelali w Charkowie obywateli Chin. Ukraińscy nacjonaliści w Charkowie ostrzelali dwóch obywateli Chin, którzy próbowali opuścić miasto – szef Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji, generał pułkownik Michaił Mizincew.

Volkswagen informuje, że wstrzymał produkcję w Rosji i zawiesza dostawy do rosyjskich salonów.  

4.03.2022

Wczoraj w białoruskiej Puszczy Białowieskiej odbyła się druga runda negocjacji między delegacją Rosji i Ukrainy. Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych do ewakuacji obywateli, dostarczania żywności i leków. Kreml nazwał porozumienie w kwestiach humanitarnych bardzo ważnym. Według danych strony ukraińskiej trzecia runda negocjacji odbędzie się na początku przyszłego tygodnia.

Przewodniczący OBWE, polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau z zadowoleniem przyjął porozumienie ws. stworzenia korytarzy humanitarnych na Ukrainie.

Obywatele Czech, którzy w ramach oddziałów rządowych wezmą udział w działaniach wojennych na Ukrainie, zostaną zwolnieni z odpowiedzialności karnej - powiedział dziennikarzom premier Petr Fiala w czwartek wieczorem po spotkaniu z prezydentem Milosem Zemanem.

Według premiera Zeman wysoko ocenił działania rządu republiki w zakresie wysyłania pomocy wojskowej i humanitarnej na Ukrainę, a także działania organizacyjne związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy w tym kraju. W związku z napływem ukraińskich uchodźców od 4 marca w Czechach na mocy decyzji gabinetu ministrów obowiązuje stan wyjątkowy.

PrezydentUkrainy W. Zełenski twierdzi, że prawie cała armia rosyjska została rzucona przeciwko Ukrainie, ponownie zażądał natychmiastowych sankcji wobec Rosji i zamknięcia nieba nad Ukrainą.

Były premier Ukrainy Mykoła Azarow powiedział, że NATO planowało rozpętanie III wojny światowej z użyciem broni jądrowej przeciwko Rosji, a Kijów miał w tym odegrać kluczową rolę.

Rada Państw Morza Bałtyckiego zawiesiła Federację Rosyjską w prawach członka z powodu sytuacji na Ukrainie. 

Nordycka Rada Ministrów zdecydowała o zawieszeniu współpracy z Rosją i Białorusią. 

Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję w sprawie powołania niezależnej komisji śledczej ds. łamania praw człowieka na Ukrainie.

UE poinformowała o zawieszeniu programów współpracy transgranicznej z Rosją i Białorusią.

Kanały Sputnik i RT w Telegramie są blokowane w krajach UE.

Pożar w budynku przy elektrowni jądrowej Zaporoże zlokalizowany na 2 tys. m².

Pożar w budynku szkoleniowym elektrowni jądrowej w Zaporożu został wyeliminowany, nie ma rannych i ofiar, powiedziała Służba Państwowa Ukrainy w sprawie sytuacji kryzysowych.


Aktualizacja: Sputnik Polska Telegram

PECIAL COVERAGE RT (ang) LIVE:


Przypomnijmy: W czwartek rano prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że zdecydował się na specjalną operację wojskową przeciwko Ukrainie. W telewizyjnym wystąpieniu do Rosjan powiedział, że okoliczności „wymagają od nas zdecydowanego i natychmiastowego działania, ludowe republiki Donbasu zwróciły się do Rosji z prośbą o pomoc”.

Na początku tego tygodnia rosyjski prezydent Władimir Putin uznał niepodległość samozwańczych republik Doniecka i Ługańska po nowym wzroście przemocy ze strony sił Kijowa.

 „Wiodące kraje NATO dążą do własnego celu, w pełni wspierając skrajnych nazistów i neonazistów na Ukrainie, którzy z kolei nigdy nie wybaczą narodowi Krymu i Sewastopola wolnego wyboru zjednoczenia z Rosją” – powiedział rosyjski prezydent. „Oczywiście pojadą na Krym, jak do Donbasu, tak jak to robią, żeby zabijać, jak kaci z band ukraińskich nazistowskich zwolenników Hitlera zabijali niewinnych ludzi podczas II wojny światowej”.

„Teraz chcą także posiadać broń jądrową”, powiedział, odnosząc się do twierdzenia ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Kijów może ponownie rozważyć nienuklearny status kraju w ramach memorandum budapeszteńskiego z 1994 roku. „Nie pozwolimy im na to”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy