polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: W związku z trwającą falą upałów wiele australijskich miast przygotowuje się na najgorętsze dni od lat, w tym w jednym gęsto zaludnionym hotspocie, w którym można spodziewać się temperatur z połowy lat 40. ub.w. Prognozuje się, że w sobotę temperatura rtęci w zachodnim Sydney wzrośnie do 44 stopni Celsjusza, co oznacza najwyższą temperaturę, jakiej doświadczyło najbardziej zaludnione miasto Australii od czasu pożarów buszu Czarnego Lata. * * * SWIAT: Senat USA odrzucił pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 61 mld dolarów. Projekt ustawy zawierającej 61 mld dolarów na pomoc dla Ukrainy nie uzyskał wystarczającej większości podczas głosowania w Senacie Stanów Zjednoczonych. Przeciwko byli republikanie z powodu nieuwzględnienia w projekcie zaostrzeń dotyczących polityki imigracyjnej na granicy z Meksykiem. Dalsze wsparcie dla Kijowa ze strony europejskich partnerów bez nowych funduszy z USA stoi pod znakiem zapytania.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

niedziela, 9 stycznia 2022

Australijska saga Novaka Djokovica

Novak Djokovic - najlepszy tenisista świata czeka
na werdykt sądu przed Australia Open
Fot Wikimedia commons
 Serbski sportowiec Novak Djokovic, który jest uważany za jednego z najlepszych tenisistów w historii tego sportu, otrzymał zwolnienie lekarskie na udział w Australian Open, które zostało później unieważnione przez australijski rząd federalny. Władze kraju również anulowały jego wizę w dniu przyjazdu. Australia zezwala na wjazd do kraju tylko osobom zaszczepionym, z nielicznymi wyjątkami.

Szef tenisa w Australii, Craig Tiley, po raz pierwszy wypowiedział się na temat skandalu związanego ze statusem szczepień Novaka Djokovica , gdy napięcie między Canberrą a Belgradem rośnie. Tiley bronił działań organizacji w obliczu powszechnej krytyki, mówiąc, że personel działał profesjonalnie i wykonał dokładną pracę.

„Dzieje się dużo wskazywania palcami i wiele obwiniania, ale mogę was zapewnić, że nasz zespół wykonał niewiarygodną pracę i zrobił wszystko, co mógł, zgodnie ze wszystkimi instrukcjami, które otrzymał”, powiedział .

Tiley powiedział, że Tennis Australia „wczuwa się” w trwającą sytuację i „ściśle współpracuje” z Novakiem Djokoviciem i jego zespołem.

Przed oświadczeniem organizacja unikała komentowania sprawy, co wywołało skandal dyplomatyczny między Australią a Serbią.

Co się stało?

Trwający skandal dotyczy zwolnienia medycznego związanego z koronawirusem, które otrzymał Djokovic, który pozwolił mu wziąć udział w nadchodzącym Australian Open, jednym z czterech prestiżowych turniejów tenisowych Grand Slam.

Zgodnie z obowiązującymi w Australii przepisami, osoba niezaszczepiona może wjechać do kraju tylko wtedy, gdy ma medyczne usprawiedliwienie, że nie dostała szczepionki. Warunki obejmują:
zapalna choroba serca;
poddanie się operacji lub przyjęciu do szpitala z powodu poważnej choroby;
leżące u podstaw zaburzenia psychiczne;
jakiekolwiek poważne przeciwskazania  na szczepienie;
Djokovic, który odmówił ujawnienia swojego statusu szczepień przeciwko COVID-19, wcześniej wyrażał sprzeciw wobec szczepień na koronawirusa. W 2020 roku powiedział, że chce mieć opcję „wyboru tego, co najlepsze” dla swojego ciała. Jego żona udostępniła film, w którym obwinia się o powstanie choroby, sieć 5G - popularna teoria spiskowa. Para powiedziała, że ​​nie są antyszczepionkami. Sportowiec powiedział później, że „nie chciałby być zmuszany przez kogoś do wzięcia szczepionki”, aby podróżować i brać udział w turniejach.

Djokovic, który jest 20-krotnym zwycięzcą Wielkiego Szlema i najdłużej występującym numerem jeden w męskim tenisie, otrzymał zwolnienie medyczne, aby wziąć udział w Australian Open. Przyznały ją dwa niezależne panele medyczne zorganizowane przez firmę Tennis Australia, która jest gospodarzem turnieju oraz stan Victoria, w którym odbywa się impreza.

Jednak zwolnienie zostało unieważnione przez rząd federalny po przybyciu sportowca do Australii. Jego wiza została anulowana, a sam sportowiec trafił do hotelu, przeznaczonego dla uchodźców.

Posunięcie to rozzłościło władze serbskie, które oskarżyły Canberrę o zwabienie sportowca do kraju „na upokorzenie”. Ojciec Djokovica powiedział, że jego syn jest „więźniem tych idiotów”, podczas gdy prezydent Serbii Aleksandar Vucic nazwał tenisistę ofiarą „molestowania”.

Australijskie władze odrzuciły oskarżenia i powiedziały, że Djokovic może opuścić kraj, kiedy tylko zechce. Premier Scott Morrison podkreślił, że zasady dotyczące koronawirusa dotyczą wszystkich.

„Zdaję sobie sprawę z oświadczeń, które zostały złożone przez ambasadę tutaj w Canberze i rozumiem je, ale moja prosta uwaga jest taka, że ​​wszystkie kraje mają swoje zasady graniczne i te zasady nie są narzucane żadnemu krajowi ani żadnej osobie. brak sugestii co do konkretnego stanowiska w odniesieniu do Serbii. W rzeczywistości Serbia była dobrym przyjacielem Australii i zapewniała bardzo silne wsparcie, szczególnie w kwestiach bezpieczeństwa na całym świecie, i bardzo to doceniamy. Jest to bardzo specyficzny przypadek, który dotyczy jednej osoby i australijskiego prawa suwerennych granic  sprawiedliwe stosowanego” – powiedział premier Morrison.Czy Tennis Australia wprowadził graczy w błąd?

Wcześniej w tym tygodniu australijskie media poinformowały, że szef Tennis Australia, Craig Tiley, prowadził rozmowę z członkami Australijskiej Grupy Doradczej ds. Szczepień (ATAGI) na temat tego, czy gracze, którzy niedawno zostali zakażeni COVID-19, czy też otrzymał pierwszą dawkę szczepionki mógł wjechać do Australii.

„Traktowanie graczy, którzy należą do jednej z tych kategorii, jest sednem opłacalności Australian Open”, napisał Tiley do ATAGI.

Raporty mówią, że australijski minister zdrowia Greg Hunt powiedział panu Tileyowi, że takie zwolnienia nie zostaną przyznane, ale szef Tennis Australia nie przekazał dalej tej informacji.
Djokovic nie jest jedynym sportowcem, który miał problemy. Wcześniej informowano, że czeska zawodniczka Renata Voracova została unieważniona z powodu zwolnienia lekarskiego. Australijskie władze również anulowały jej wizę, mimo wpuszczenia sportowca do kraju. Pani Voracova zasugerowała, że ​​Tennis Australia wprowadził sportowców w błąd, czemu organizacja zaprzeczyła.

"Podobno Australijski Związek Tenisowy nas zmylił, co jest irytujące. Chciałem skupić się na tenisie, a nie wizach, kwarantannie. To naprawdę dziwne, że spędziłam tu tydzień, rozegrałam mecz... A potem przyszli po mnie", powiedziała Renata Voracova.

Novak Djokovic złożył pozew przeciwko władzom australijskim, a wyrok ma nastąpić w przyszłym tygodniu (może już jutro) . Zawodnik może zostać najbardziej uznanym tenisistą płci męskiej, jeśli wygra turniej.

Maks Gorbaczow
Sputnik International 

Najnowsze informacje: Nowak Djokovic


Z ostatniej chwili (10.01.2022):
Federalny sąd okręgowy w Melbourne uchylił decyzję rządu australijskiego o cofnięciu wizy gwiazdorowi tenisa Novakowi Djokovicowi.
Słynny tenisista będzie mógł teraz swobodnie opuścić Park Hotel w Carlton, gdzie spędził ostatnie cztery noce, po tym, jak australijskie władze anulowały jego wizę, powołując się na naruszenie zasad szczepień.
„Profesor i dyplomowany lekarz zapewnił wnioskodawcy zwolnienie lekarskie, którego podstawę przedstawił niezależny panel ekspertów powołany przez rząd stanowy… dokument ten był w rękach delegata. co więcej mógł ten człowiek zrobić? 
Sędzia Anthony Kelly, cytowany przez Daily Mail.
Jednak prawnicy rządu federalnego powiedzieli sądowi, że minister ds. imigracji tego kraju zachowuje prawo do skorzystania z osobistych uprawnień do ponownego anulowania wizy Djokovicowi.
Djokovic, wybitny tenisista serbskiego pochodzenia, przybył do Australii w zeszłym tygodniu, aby wziąć udział w Australian Open, które ma się rozpocząć 17 stycznia w Melbourne. Nie przeszedł jednak kontroli paszportowej ze względu na brak odpowiedniej wizy – odpowiedniej dla osób z zwolnieniem lekarskim ze szczepienia przeciwko COVID-19. Djokovic został wysłany do aresztu dla imigrantów w hotelu w Melbourne w oczekiwaniu na deportację.
Djokovic, który uważany jest za nieszczepionego, twierdził, że nie potrzebuje dowodu szczepienia, ponieważ miał dowody, że zaraził się koronawirusem w zeszłym miesiącu. Australijskie władze medyczne orzekły, że tymczasowe zwolnienie z obowiązku szczepień może zostać przyznane osobom, które zostały zakażone wirusem w ciągu sześciu miesięcy.

Sputnik International

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy