polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

czwartek, 23 grudnia 2021

Życzenia świąteczne Marszałka Senatu RP dla Rodaków

 Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki skierował życzenia do Rodaków.

Szanowni Państwo,

 Niedługo - mam nadzieję w zdrowiu - usiądziemy do wigilijnego stołu i będziemy świętować Boże Narodzenie. Niestety, znowu odbędzie się to w cieniu pandemii, która ciągle zabiera zdrowie, a czasem i życie naszych bliskich. Mimo wszystko bądźmy ze sobą w gronie najbliższych, czy to fizycznie, czy – gdy nie będzie to możliwe – łącząc się duchowo, przez telefon czy internet. „Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi” – niech ta myśl naszego wielkiego Rodaka, Św. Jana Pawła II, towarzyszy nam zwłaszcza teraz - w tym szczególnym świątecznym czasie.

Nie zostawiajmy nikogo samego w te święta. Otoczmy naszą ciepłą myślą te rodziny, w których puste miejsce przy stole po kimś kochanym i bliskim będzie miało szczególnie dojmujący wymiar. Pamiętajmy proszę także o wszystkich pracownikach ochrony zdrowia i innych służb, którzy kolejny rok czuwają w święta nad naszym zdrowiem, bezpieczeństwem i życiem. Niech święta przynajmniej na chwilę odsuną na bok podziały, które w bolesny sposób dzielą nasz naród. Wiem, że to może być trudne, ale nie niemożliwe. Bądźmy razem w bliskości, miłości, w świątecznej atmosferze pełnej ciepła i pogody ducha. Pamiętajmy, że wszyscy ludzie – niezależnie od tego jakie poglądy wyznają czy skąd pochodzą - zasługują na taki sam szacunek. Wszystkim Państwu w imieniu Senatu RP i własnym życzę zdrowia, pomyślności, pięknych, radosnych i spokojnych Świąt. Niech Święta i Nowy Rok 2022 przyniosą nam wszystko co najlepsze, nową nadzieję i wiarę w lepsze jutro dla każdego z nas.

Tomasz Grodzki

Marszalek Sentau Rzeczpospolitej Polskiej

Nagranie udostępniamy na kanale BumerangMedia:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy