polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Reprezentacja Polski ostatecznie awansowała do 1/8 finału mundialu w Katarze. Biało-Czerwoni co prawda przegrali w ostatnim meczu fazy grupowej z Argentyną 0:2, ale rywalizację w grupie C ukończyli na drugim miejscu i w niedzielę zagrają o ćwierćfinał z broniącą tytułu Francją. * * * AUSTRALIA: Wiktoriański laburzystowski premier Daniel Andrews zapewnił sobie trzecią kadencję większościowego rządu zdobywając co najmniej 50 miejsc w parlamencie. Opozycja liberalna zdobyła zaledwie 25 miejsc. Andrews będzie zatem najdłużej urzędującym premierem z ramienia Partii Pracy w Victorii. * * * SWIAT: USA złagodziły sankcje naftowe wobec Wenezueli w odpowiedzi na porozumienia zawarte między władzami a opozycją tego latynoamerykańskiego państwa – poinformował Departament Skarbu USA. Departament wydał licencję, która pozwala amerykańskiej firmie Chevron wydobywać w Wenezueli ropę naftową i produkować produkty naftowe przez sześć miesięcy oraz dostarczać je na rynek amerykański.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

sobota, 20 listopada 2021

Ernie Dingo na celowniku antyszczepionkowców

Ernie Dingo próbował podnieść wskaźniki szczepień
w Australii Zachodniej. Fot.
 D. Wilkins
Ikona australijskiej telewizji, Ernie Dingo, został zaatakowany groźbami śmierci po tym, jak postanowił  pomóc Australii Zachodniej w zniesieniu opóźnionych wskaźników szczepień przeciw Covid-19.

65-letni Dingo podróżował po północnej Australii Zachodniej, próbując zwiększyć liczbę szczepień tubylców w całym stanie.

Gospodarz Great Outdoors pracuje nad pozbyciem się antyszczepionkowego piętna  w odległych społecznościach rdzennych mieszkańców Zachodniej Australii.

„Ludzie nie siadają i nie rozmawiają dużo z naszą starszyzną i na tym polega problem” — powiedział Dingo ABC na początku tego tygodnia. „To powolny proces, kiedy siadasz ze starszyzną i musisz z nią przesiedzieć. Uczysz się więcej, nigdy nie zadajesz pytań. Ale w tym przypadku musimy to przyspieszyć”.

Podróż Dingo po stanie stała się celem wielu antyszczepionkowych grup w mediach społecznościowych, a tysiące członków tych grup mobilizowało się przeciwko Dingo.

Według do Perth Now , Dingo został zaatakowany mnóstwem gróźb śmierci i przemocy na tle rasowym, jak spędził dwa miesiące podróżując po całej Australii Zachodniej dzieki  finansowaniu przez rząd federalny.

Jeden z komentatorów zaatakował Dingo, twierdząc, że jest „zdrajcą własnego ludu”. „Promowanie ludobójstwa w zamian za… papierki, to będzie twoje dziedzictwo Ernie Dingo” – napisał inny.

Ponad 71 procent mieszkańców Australii Zachodniej w wieku powyżej 12 lat zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, jednak niektóre z bardziej odległych regionów stanu mają opóźnione wskaźniki.

W Port Hedland tylko 21,7 procent rdzennych Australijczyków w wieku powyżej 15 lat jest w pełni zaszczepionych, a 24,3 procent jest w pełni zaszczepionych w Karratha.

Według National Indigenous Times 49,89 procent rdzennej ludności WA otrzymało jedną dawkę jakiejkolwiek szczepionki, a 33,82 procent otrzymało dwie. Oba miasta znajdują się na północy stanu.

Premier Australii Zachodniej, Mark McGowan, na początku tego tygodnia ostro skrytykował zachowanie antyszczepionkowców po tym, jak ujawnił, że został zmuszony do zamknięcia swojego biura wyborczego z powodu groźby śmierci i gróźb gwałtu wobec jego personelu a takze z powodu ludzi pojawiających się z bronią.

McGowan powiedział dziennikarzom, że po tym, jak jego rząd nakazał szczepionkę Covid-19 dla większości pracowników, pojawiło się mnóstwo gróźb.

„Były groźby śmierci, były groźby zgwałcenia mojego personelu, byli ludzie grożący zniszczeniem mojego biura” – powiedział w środę.

„Ktoś pojawił się z opancerzonym samochodem z karabinem maszynowym na dachu. „To niewiarygodne zachowanie”.

Premier powiedział, że szczególnie niesprawiedliwe jest atakowanie pracowników i ich rodzin. „Niestety, tak właśnie postępują ci ludzie” – powiedział.

„Po prostu proszę ich, aby przestali i po prostu zachowywali się jak rozsądni ludzie”.

McGowan potępił także komentarze wygłaszane przez ekstremistów przeciwnych szczepionkom wobec mediów i innych polityków. „Ten rodzaj języka, tego rodzaju nadużycia i tego rodzaju groźne zachowanie są nieaustralijskie, są złe i absolutnie przesadzone” – powiedział. „To powoduje ogromne cierpienie i krzywdę wielu ludzi."

„Po prostu namawiałbym tych wszystkich ludzi, którzy tak się zachowują, aby przestali. Wiele z nich jest niezgodnych z prawem. Wiele z nich ma charakter przestępczy”.

Po tym, jak wyciekł osobisty numer telefonu premiera,  antyszczepionkowcy również pojawili się w jego domu w Rockingham.

na podst. news.com.au, NCA NewsWire

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy