polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izba Reprezentantów USA zatwierdziła w sobotę prawie 100 miliardów dolarów pomocy dla zagranicznych sojuszników, partnerów i państw satelickich Waszyngtonu, a zwolennicy pomocy zdołali przezwyciężyć sprzeciw po sześciomiesięcznym impasie w izbie. Z puli "ukraińskiej" ponad 60 mld dolarów 13,8 mld zostanie wydane na zakup sprzętu dla Ukrainy, 23 mld to środki na uzupełnienie ubytków w arsenale USA w wyniku darowania sprzętu Ukrainie, natomiast 11,3 mld zostanie przeznaczonych na utrzymanie sił USA w regionie. Ponad 26 miliardów dolarów dodatkowych zobowiązań wobec Izraela (prawie osiem razy więcej niż Waszyngton wysyła Tel Awiwowi w danym roku). 8,12 mld dolarów przeznaczono na podsycanie napięć z Chinami na Tajwanie i szerzej w regionie Indo-Pacyfiku. Przydział amerykańskiej pomocy wojskowej Ukrainie, Izraelowi i Tajwanowi pogłębi światowy kryzys — oświadczyła rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.* Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

sobota, 20 listopada 2021

Ernie Dingo na celowniku antyszczepionkowców

Ernie Dingo próbował podnieść wskaźniki szczepień
w Australii Zachodniej. Fot.
 D. Wilkins
Ikona australijskiej telewizji, Ernie Dingo, został zaatakowany groźbami śmierci po tym, jak postanowił  pomóc Australii Zachodniej w zniesieniu opóźnionych wskaźników szczepień przeciw Covid-19.

65-letni Dingo podróżował po północnej Australii Zachodniej, próbując zwiększyć liczbę szczepień tubylców w całym stanie.

Gospodarz Great Outdoors pracuje nad pozbyciem się antyszczepionkowego piętna  w odległych społecznościach rdzennych mieszkańców Zachodniej Australii.

„Ludzie nie siadają i nie rozmawiają dużo z naszą starszyzną i na tym polega problem” — powiedział Dingo ABC na początku tego tygodnia. „To powolny proces, kiedy siadasz ze starszyzną i musisz z nią przesiedzieć. Uczysz się więcej, nigdy nie zadajesz pytań. Ale w tym przypadku musimy to przyspieszyć”.

Podróż Dingo po stanie stała się celem wielu antyszczepionkowych grup w mediach społecznościowych, a tysiące członków tych grup mobilizowało się przeciwko Dingo.

Według do Perth Now , Dingo został zaatakowany mnóstwem gróźb śmierci i przemocy na tle rasowym, jak spędził dwa miesiące podróżując po całej Australii Zachodniej dzieki  finansowaniu przez rząd federalny.

Jeden z komentatorów zaatakował Dingo, twierdząc, że jest „zdrajcą własnego ludu”. „Promowanie ludobójstwa w zamian za… papierki, to będzie twoje dziedzictwo Ernie Dingo” – napisał inny.

Ponad 71 procent mieszkańców Australii Zachodniej w wieku powyżej 12 lat zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, jednak niektóre z bardziej odległych regionów stanu mają opóźnione wskaźniki.

W Port Hedland tylko 21,7 procent rdzennych Australijczyków w wieku powyżej 15 lat jest w pełni zaszczepionych, a 24,3 procent jest w pełni zaszczepionych w Karratha.

Według National Indigenous Times 49,89 procent rdzennej ludności WA otrzymało jedną dawkę jakiejkolwiek szczepionki, a 33,82 procent otrzymało dwie. Oba miasta znajdują się na północy stanu.

Premier Australii Zachodniej, Mark McGowan, na początku tego tygodnia ostro skrytykował zachowanie antyszczepionkowców po tym, jak ujawnił, że został zmuszony do zamknięcia swojego biura wyborczego z powodu groźby śmierci i gróźb gwałtu wobec jego personelu a takze z powodu ludzi pojawiających się z bronią.

McGowan powiedział dziennikarzom, że po tym, jak jego rząd nakazał szczepionkę Covid-19 dla większości pracowników, pojawiło się mnóstwo gróźb.

„Były groźby śmierci, były groźby zgwałcenia mojego personelu, byli ludzie grożący zniszczeniem mojego biura” – powiedział w środę.

„Ktoś pojawił się z opancerzonym samochodem z karabinem maszynowym na dachu. „To niewiarygodne zachowanie”.

Premier powiedział, że szczególnie niesprawiedliwe jest atakowanie pracowników i ich rodzin. „Niestety, tak właśnie postępują ci ludzie” – powiedział.

„Po prostu proszę ich, aby przestali i po prostu zachowywali się jak rozsądni ludzie”.

McGowan potępił także komentarze wygłaszane przez ekstremistów przeciwnych szczepionkom wobec mediów i innych polityków. „Ten rodzaj języka, tego rodzaju nadużycia i tego rodzaju groźne zachowanie są nieaustralijskie, są złe i absolutnie przesadzone” – powiedział. „To powoduje ogromne cierpienie i krzywdę wielu ludzi."

„Po prostu namawiałbym tych wszystkich ludzi, którzy tak się zachowują, aby przestali. Wiele z nich jest niezgodnych z prawem. Wiele z nich ma charakter przestępczy”.

Po tym, jak wyciekł osobisty numer telefonu premiera,  antyszczepionkowcy również pojawili się w jego domu w Rockingham.

na podst. news.com.au, NCA NewsWire

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy