polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: "Widać, że Ukraina jest partnerem, który nie tylko nie chciał przyjaźni z Polską, ale który zwyczajnie wykorzystał rząd PiS-u, wykorzystał prezydenta, który najwyraźniej wierzył w jakąś osobistą przyjaźń z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Kijów wziął, co chciał i wytarł politykami PiS-u podłogę. Taka jest brutalna prawda" - powiedział Krzysztof Bosak. Konfederacja domaga się, aby Kijów zaakceptował przedłużenie i rozszerzenie przez Warszawę embarga na ukraińskie produkty rolne, oprócz tego politycy prawicy chcą, aby Ukraina wycofała skargę na Polskę do WTO. * * * AUSTRALIA: Australijski magnat medialny Rupert Murdoch ustępuje ze stanowiska prezesa Fox Corporation i News Corp. po prawie 70 latach kariery zawodowej, która rozpoczęła się w 1954 r. Jego syn Lachlan Murdoch zostanie jedynym prezesem News Corp, a po corocznych walnych zgromadzeniach odbywających się w połowie listopada będzie nadal pełnił funkcję prezesa wykonawczego i dyrektora generalnego Fox. Rupert Murdoch zostanie mianowany emerytowanym prezesem każdej spółki. W swojej notatce Rupert Murdoch stwierdził, że "elity otwarcie pogardzają tymi, którzy nie są członkami ich wyrafinowanej klasy. Większość mediów jest w zmowie z tymi elitami, raczej rozpowszechniając narracje polityczne niż dążąc do prawdy". * * * SWIAT: Kontrofensywa Ukraińskich Sił Zbrojnych będzie kontynuowana jesienią i zimą – powiedział Zełenski amerykańskim mediom po negocjacjach w Kongresie USA i Białym Domu. Według gazety „Welt” nieudana ukraińska kontrofensywa wskazuje, że ukraińskie siły zbrojne nie będą w stanie silnie odeprzeć wojsk rosyjskich nadchodzącej zimy. Kijów pod ogromną presją Zachodu będzie zmuszony przystąpić do negocjacji pokojowych z Moskwą. Tymczasem w Amsterdamie odbyła się demonstracja przeciwko dostawom broni z Zachodu na Ukrainę. Demonstranci przyszli z plakatami „Pokój z Rosją”, „Żadnej broni dla pokoju”, „Nie dla eskalacji, tak dla negocjacji!”, „Nie NATO – nie ma wojny”.
POLONIA INFO: Australian Chopin Festival (28 September-2 October 2023), Canberra and Goulburn: Festival Prelude - 27.09, godz. 15:00, Wesley Music Centre, Canberra; Gala Opening Concert, (Ewa Pobłocka recital) - 28.09, godz. 19:00, Ambasada RP, Canberra

sobota, 20 listopada 2021

Ernie Dingo na celowniku antyszczepionkowców

Ernie Dingo próbował podnieść wskaźniki szczepień
w Australii Zachodniej. Fot.
 D. Wilkins
Ikona australijskiej telewizji, Ernie Dingo, został zaatakowany groźbami śmierci po tym, jak postanowił  pomóc Australii Zachodniej w zniesieniu opóźnionych wskaźników szczepień przeciw Covid-19.

65-letni Dingo podróżował po północnej Australii Zachodniej, próbując zwiększyć liczbę szczepień tubylców w całym stanie.

Gospodarz Great Outdoors pracuje nad pozbyciem się antyszczepionkowego piętna  w odległych społecznościach rdzennych mieszkańców Zachodniej Australii.

„Ludzie nie siadają i nie rozmawiają dużo z naszą starszyzną i na tym polega problem” — powiedział Dingo ABC na początku tego tygodnia. „To powolny proces, kiedy siadasz ze starszyzną i musisz z nią przesiedzieć. Uczysz się więcej, nigdy nie zadajesz pytań. Ale w tym przypadku musimy to przyspieszyć”.

Podróż Dingo po stanie stała się celem wielu antyszczepionkowych grup w mediach społecznościowych, a tysiące członków tych grup mobilizowało się przeciwko Dingo.

Według do Perth Now , Dingo został zaatakowany mnóstwem gróźb śmierci i przemocy na tle rasowym, jak spędził dwa miesiące podróżując po całej Australii Zachodniej dzieki  finansowaniu przez rząd federalny.

Jeden z komentatorów zaatakował Dingo, twierdząc, że jest „zdrajcą własnego ludu”. „Promowanie ludobójstwa w zamian za… papierki, to będzie twoje dziedzictwo Ernie Dingo” – napisał inny.

Ponad 71 procent mieszkańców Australii Zachodniej w wieku powyżej 12 lat zostało w pełni zaszczepionych przeciwko koronawirusowi, jednak niektóre z bardziej odległych regionów stanu mają opóźnione wskaźniki.

W Port Hedland tylko 21,7 procent rdzennych Australijczyków w wieku powyżej 15 lat jest w pełni zaszczepionych, a 24,3 procent jest w pełni zaszczepionych w Karratha.

Według National Indigenous Times 49,89 procent rdzennej ludności WA otrzymało jedną dawkę jakiejkolwiek szczepionki, a 33,82 procent otrzymało dwie. Oba miasta znajdują się na północy stanu.

Premier Australii Zachodniej, Mark McGowan, na początku tego tygodnia ostro skrytykował zachowanie antyszczepionkowców po tym, jak ujawnił, że został zmuszony do zamknięcia swojego biura wyborczego z powodu groźby śmierci i gróźb gwałtu wobec jego personelu a takze z powodu ludzi pojawiających się z bronią.

McGowan powiedział dziennikarzom, że po tym, jak jego rząd nakazał szczepionkę Covid-19 dla większości pracowników, pojawiło się mnóstwo gróźb.

„Były groźby śmierci, były groźby zgwałcenia mojego personelu, byli ludzie grożący zniszczeniem mojego biura” – powiedział w środę.

„Ktoś pojawił się z opancerzonym samochodem z karabinem maszynowym na dachu. „To niewiarygodne zachowanie”.

Premier powiedział, że szczególnie niesprawiedliwe jest atakowanie pracowników i ich rodzin. „Niestety, tak właśnie postępują ci ludzie” – powiedział.

„Po prostu proszę ich, aby przestali i po prostu zachowywali się jak rozsądni ludzie”.

McGowan potępił także komentarze wygłaszane przez ekstremistów przeciwnych szczepionkom wobec mediów i innych polityków. „Ten rodzaj języka, tego rodzaju nadużycia i tego rodzaju groźne zachowanie są nieaustralijskie, są złe i absolutnie przesadzone” – powiedział. „To powoduje ogromne cierpienie i krzywdę wielu ludzi."

„Po prostu namawiałbym tych wszystkich ludzi, którzy tak się zachowują, aby przestali. Wiele z nich jest niezgodnych z prawem. Wiele z nich ma charakter przestępczy”.

Po tym, jak wyciekł osobisty numer telefonu premiera,  antyszczepionkowcy również pojawili się w jego domu w Rockingham.

na podst. news.com.au, NCA NewsWire

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy