polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Reprezentacja Polski ostatecznie awansowała do 1/8 finału mundialu w Katarze. Biało-Czerwoni co prawda przegrali w ostatnim meczu fazy grupowej z Argentyną 0:2, ale rywalizację w grupie C ukończyli na drugim miejscu i w niedzielę zagrają o ćwierćfinał z broniącą tytułu Francją. * * * AUSTRALIA: Najnowsza fala COVID-19 nie wykazuje oznak końca, a cotygodniowe liczby przypadków rosną w każdej jurysdykcji i skaczą o 20 procent w NSW i Victorii. W tym tygodniu w NSW zdiagnozowano wirusa u 37 796 osób, o 6000 więcej niż w zeszłym tygodniu, podczas gdy tygodniowa liczba prawie 27 000 w Victorii była o 5000 wyższa niż w poprzednich siedmiu dniach. W NSW zmarły 32 osoby a w Victorii 52. * * * SWIAT: NATO powróciło do priorytetów zimnej wojny, chce trzymać Rosjan poza Europą, a Amerykanów w Europie – powiedział rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow. W czwartek szef MSZ wziął udział w konferencji prasowej, poświęconej bezpieczeństwu europejskiemu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Adelajdzie: Sala parafialna Ottoway, "Pozamiatane" - 3.12, godz. 18:00; "Randka w Bistro" - 4.12, godz. 15:00 * * * V. Polonijny Bieg Niepodległości w Sydney: Klub Sportowy Polonia w Plumpton, 4.12, godz. 13:00

poniedziałek, 11 października 2021

Po 107 dniach hibernacji Sydney wita Freedom Day

Fot. #FreedomDay - FB
Firmy usługowe i handel  w całej aglomeracji Sydney wyszły dziś z okresu surowych restrykcji, otwierając swoje drzwi i witając zaszczepionych klientów,  po 107 dniach hibernacji spowodowanej nową falą infekcji COVID-19 w wersji Delta.

Ponad pięć milionów mieszkańców Sydney zostało dziś odblokowanych.  Sklepy, restauracje, bary, kina  otwarto. Centra handlowe zapełniły się ponownie klientami, a nożyce fryzjerów były w ciąglym ruchu od samego rana. Teoretycznie zniesienie blokady miało dotyczyć tylko w pełni zaszczepionych ale pierwszego ”dnia wolności” nie było widać aby tym się ktoś przejmował.

Wraz ze spadkiem liczby nowych infekcji – stan Nowej Południowej Walii odnotował w niedzielę 477 przypadków – a ponad 70 procent osób w wieku powyżej 16 lat zostało podwójnie zaszczepionych. Ten właśnie poziom zaszczepienia był warunkiem zakończenia najdłuższego lockdownu jakiego doświadczyla stolica Nowej Południowej Walii w swej całej historii.

Od poniedziałku  sklepy detaliczne, restauracje, miejsca hotelarskie, siłownie i usługi, takie jak fryzjerzy, mogą ponownie  prowadzić  swoją działalnosć, z zastrzeżeniem limitów gęstości osób na jednostkę powierzchni lokalu.

Wszyscy klienci powinni być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 jako warunek wejścia, podczas gdy podstawowe placówki handlowe, takie jak supermarkety, przyjmą wszystkich klientów bez względu na status szczepień. 

Dziesięć w pełni zaszczepionych dorosłych może przebywać w jednym domu, podczas gdy do 30 w pełni zaszczepionych dorosłych może spotykać się na zewnątrz. W przestrzeni otwartej nie obowiązuje już noszenie maseczek. 

Wprowadzono nowe limity ilości osob na weselach, pogrzebach i imprezach  biletowanych. Aktualne szczególy podaje strona rządu NSW.

Od czerwca, kiedy to rząd stanowy Gladys Birejiklian  wprowadził lockdown w Sydney niespożywcze sklepy, szkoły, zakłady usługowe, cały sektor kultury, ośroki sportowe, kościoły były zamknięte.  Dochodziło do bezprecedensowych ograniczeń wolności osobistej. Zakazano niemal  wszystkiego, od podróżowania więcej niż pięć kilometrów od domu, odwiedzania rodziny, starych i chorych ludzi w domach opieki i szpitalach, po  organizowanie zabaw, koncertów, chodzenie poza domem bez istotnego celu  czy nawet pożegnanie zmarłych.

Mimo oficjalnego zakończenia lockdownu w Sydney nadal będą istniały ograniczenia dotyczące masowych zgromadzeń, wyjazdów poza miasto i przekraczania granic stanowych, a szkoły nie zostaną w pełni otwarte jeszcze przez kilka tygodni.

NSW zamierza osiągnąć 80-procentowy wskaźnik szczepień pod koniec października, kiedy to złagodzone zostaną kolejne ograniczenia. Ale wg rządu niezaszczepieni będa musieli  jeszcze pozostać w domu aż do 1 grudnia.

na podst. msn.com
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy