polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Według oficjalnych wyników eurowybory wygrywa Koalicja Obywatelska, która zdobyła 37 proc. głosów. Taki wynik oznacza, że partia zdobyła 21 mandaty w Europarlamencie. Na drugim miejscu jest PiS, który uzyskał 36,1 proc. głosów, co oznacza 20 mandatów. Na trzecim miejscu znalazła się Konfederacja z wynikiem 12,1 proc. Partii Mentzena daje to 6 miejsc w ławach Europarlamentu. Trzecia Droga i Lewica - po 3 mandaty. * * * AUSTRALIA: Senat Australii rozpoczął dochodzenie sprawdzające czy wzrost nadmiernej liczby zgonów ma związek z wprowadzeniem programu covidowych szczepień w 2021 roku.Celem przedsięwzięcia jest próba wyjaśnienia przyczyny najgorszego poziomu nadmiernej śmiertelności od czasu II wojny światowej. O przeprowadzenie dochodzenia wnioskował senator Partii Zjednoczonej Australii (UAP) Ralph Babet. Polityk od dwóch lat usiłował doprowadzić do wszczęcia postępowania pod kątem sprawdzenia m.in. programu szczepień na COVID, jednak jego wnioski były blokowane przez Partię Pracy i Zielonych, które nie wskazały nawet, dlaczego są przeciwko procedurze wyjaśniającej. Według obecnych założeń raport z dochodzenia ma się ukazać w sierpniu. Według podanych w marcu danych Therapeutic Goods Administration (TGA) "do listopada 2023 r. odnotowano 15 114 zgonów, czyli o 10 procent więcej niż średnia wyjściowa". * * * SWIAT: Rosja i Białoruś rozpoczęły drugi etap wspólnych ćwiczeń z użyciem niestrategicznej broni jądrowej – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. * Hamas odrzucił propozycję uwolnienia zakładników w Strefie Gazy przedstawioną przez Joe Bidena – informuje agencja Reutera, powołując się na izraelskiego urzędnika. Wcześniej amerykański prezydent przedstawił plan rozejmu między Izraelem a Hamasem, który dzieli się na trzy etapy i zakłada wycofanie wojsk z zaludnionych obszarów Strefy Gazy i uwolnienie zakładników, całkowite zawieszenie broni oraz odbudowę Strefy Gazy.
POLONIA INFO: Światowy Dzień Dziecka - Klub Polski w Bankstown 16.06, godz. 14:00

poniedziałek, 11 października 2021

Po 107 dniach hibernacji Sydney wita Freedom Day

Fot. #FreedomDay - FB
Firmy usługowe i handel  w całej aglomeracji Sydney wyszły dziś z okresu surowych restrykcji, otwierając swoje drzwi i witając zaszczepionych klientów,  po 107 dniach hibernacji spowodowanej nową falą infekcji COVID-19 w wersji Delta.

Ponad pięć milionów mieszkańców Sydney zostało dziś odblokowanych.  Sklepy, restauracje, bary, kina  otwarto. Centra handlowe zapełniły się ponownie klientami, a nożyce fryzjerów były w ciąglym ruchu od samego rana. Teoretycznie zniesienie blokady miało dotyczyć tylko w pełni zaszczepionych ale pierwszego ”dnia wolności” nie było widać aby tym się ktoś przejmował.

Wraz ze spadkiem liczby nowych infekcji – stan Nowej Południowej Walii odnotował w niedzielę 477 przypadków – a ponad 70 procent osób w wieku powyżej 16 lat zostało podwójnie zaszczepionych. Ten właśnie poziom zaszczepienia był warunkiem zakończenia najdłuższego lockdownu jakiego doświadczyla stolica Nowej Południowej Walii w swej całej historii.

Od poniedziałku  sklepy detaliczne, restauracje, miejsca hotelarskie, siłownie i usługi, takie jak fryzjerzy, mogą ponownie  prowadzić  swoją działalnosć, z zastrzeżeniem limitów gęstości osób na jednostkę powierzchni lokalu.

Wszyscy klienci powinni być w pełni zaszczepieni przeciwko COVID-19 jako warunek wejścia, podczas gdy podstawowe placówki handlowe, takie jak supermarkety, przyjmą wszystkich klientów bez względu na status szczepień. 

Dziesięć w pełni zaszczepionych dorosłych może przebywać w jednym domu, podczas gdy do 30 w pełni zaszczepionych dorosłych może spotykać się na zewnątrz. W przestrzeni otwartej nie obowiązuje już noszenie maseczek. 

Wprowadzono nowe limity ilości osob na weselach, pogrzebach i imprezach  biletowanych. Aktualne szczególy podaje strona rządu NSW.

Od czerwca, kiedy to rząd stanowy Gladys Birejiklian  wprowadził lockdown w Sydney niespożywcze sklepy, szkoły, zakłady usługowe, cały sektor kultury, ośroki sportowe, kościoły były zamknięte.  Dochodziło do bezprecedensowych ograniczeń wolności osobistej. Zakazano niemal  wszystkiego, od podróżowania więcej niż pięć kilometrów od domu, odwiedzania rodziny, starych i chorych ludzi w domach opieki i szpitalach, po  organizowanie zabaw, koncertów, chodzenie poza domem bez istotnego celu  czy nawet pożegnanie zmarłych.

Mimo oficjalnego zakończenia lockdownu w Sydney nadal będą istniały ograniczenia dotyczące masowych zgromadzeń, wyjazdów poza miasto i przekraczania granic stanowych, a szkoły nie zostaną w pełni otwarte jeszcze przez kilka tygodni.

NSW zamierza osiągnąć 80-procentowy wskaźnik szczepień pod koniec października, kiedy to złagodzone zostaną kolejne ograniczenia. Ale wg rządu niezaszczepieni będa musieli  jeszcze pozostać w domu aż do 1 grudnia.

na podst. msn.com
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy