polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Jarosław Kaczyński oficjalnie ogłosił, że nie jest już członkiem rządu. Prezes Prawa i Sprawiedliwości wskazał także swojego następcę. Będzie nim szef MON Mariusz Błaszczak. * * * AUSTRALIA: Premier A‎nthony Albanese mówi, że COVID-19 jeszcze się nie skończył, podpisując się pod 760 milionami dolarów finansowania, aby pomóc stanom i terytoriom poradzić sobie z pandemią.‎ ‎Premier przewodniczył w piątek swojemu pierwszemu krajowemu spotkaniu gabinetu z przywódcami państw i terytoriów w Canberze, gdzie zdrowie było kluczowym tematem.‎ ‎Umowa w sprawie finansowania związanego z pandemią miała wygasnąć we wrześniu, ale została przedłużona o trzy miesiące.‎ * * * SWIAT: Prezydent Alberto Fernández poprosił o włączenie Argentyny jako pełnoprawnego członka BRICS, bloku krajów rozwijających się, które tworzą Rosja, Chiny, Indie, RPA i Brazylia. Prezydent Argentyny wziął udział w wirtualnym spotkaniu prezydentów Brazylii, Rosji, Indii, Chin i RPA. W swoim wystąpieniu przed przywódcami krajów należących do BRICS wezwał do wyjścia z kryzysu gospodarczego, jaki wywołała wojna na Ukrainie i wynikających z tego niedoborów żywności na całym świecie.
POLONIA INFO: Spotkania Seniorów - Klub Polski w Bankstown - 20.06; 4.07; 18.07; 1.08; 15.08; 29.08, godz. 10:00 - 12:00 * * * Forum: Wspieramy dwujęzyczne wychowanie dzieci - Klub Polski w Bankstown, 9.07, godz. 13:00

czwartek, 7 października 2021

Melbourne - miasto z najdłuższym lockdownem na świecie

Melbourne. Burke St podczas lockdownu.
Fot. M.J.Fromholtz (Wikimedia commons)
Przeciętny mieszkaniec  Wiktorii, który przebywał w Melbourne od początku pandemii, spędził już co najmniej 245 dni w zamknięciu. Globalny rekord  został pobity w niedzielę.  To najdłuższy skumulowany lockdown miejski  odnotowany na całym świecie podczas pandemii Covid-19.

 Wcześniej Buenos Aires utrzymywało rekord, przetrwało 234 dni blokady od 20 marca do 11 listopada 2020 r. i krótką 10-dniową blokadę  od 21 maja do 31 maja tego roku.

 Podczas gdy argentyńska stolica spędziła 244 dni w zamknięciu, regionalne obszary poza miastem podlegały  ograniczeniom w różnych okresach, podobnie jak w regionalnej Wiktorii. Melbourne może znacznie przekroczyć rekord, bowiem rządowa  mapa drogowa Wiktorii wychodzienia z kryzysu covidowego  przewiduje złagodzenie restrykcji lockdownu  dopiero około 26 października. Władze uzależniają datę od poziomu zaszczepienia ludności.

Chociaż pierwszy okres ograniczenia pozostawania w domu wprowadzony w marcu zeszłego roku nie został oficjalnie nazwany „lockdownem ”, powszechnie przyjmuje się, że Melbourne znajduje się teraz w szóstym okresie zamknięcia. Oto oś czasu wprowadzania lockdownów w Wiktorii:

 Blokada 1: 30 marca do 12 maja 2020 — 43 dni

Blokada 2: 8 lipca do 27 października 2020 r. —111 dni

Blokada 3: 12-17 lutego 2021 — 5 dni

Blokada 4: 27 maja - 10 czerwca 2021 — 14 dni

Blokada 5: 15–27 lipca 2021 — 12 dni

Blokada 6: 5 sierpnia – 26 października 2021 — 82 dni

Oznacza to, że mieszkańcy Wiktorii mogą spędzić w zamknięciu łącznie 267 dni, zanim ograniczenia i restrykcje powodów opuszczenia domu zostaną  zniesione.

 Premier  stanowy Daniel Andrews powiedział w czwartek, że nie wykluczy zmiany planu działania  a nawet  rozszerzenia restrykcji, jeśli porady zdrowotne będą tego wymagać.  Niestety  dane dotyczące nowych infekcji nie napawaja optymizmem. Od początku września poziom zakażeń systematycznie rośnie z 200 do ponad 1600 w środę, 6 pażdziernika. Z wiktoriańskich danych ostatniego tygodnia wynika , że 80% zachorowań stwierdzono u osób niezaszczepionych.

 Lockdowny  stały się stałym elementem reakcji nie tylko władz Wiktorii na obecną epidemię Covid-19  w wariancie Delta.  W NSW mieszkańcy Sydney  z niecierpliwością czekają poniedziałku, 11 października kiedy to ma zostać częściowo zniesiony ponad 100 dniowy lockdown wprowadzony pod koniec czerwca przez b. premier Gladys Berijiklian. Sprawujący władze od dwóch dni nowy premier Dominic Perrottet  jest za jak najszybszym zniesieniem restrykcji  covidowych. Ilość dziennych infekcji  w NSW od miesiąca   systematycznie spada z rekordowo  1525 przypadków  9 września do 584 - 6 października. Poziom zaszczepienia mieszkańców NSW  pow. 16 lat osiągnął 70%, co miało być dla władz stanowych wyznacznikiem częściowego poluzowania ograniczeń. 

Od poniedziałku  w Sydney zniesione zostaną m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się dla w pełni zaszczepionych , zniesiony zostanie też nakaz noszenia maseczek na zewnatrz. Premier Dominic Perrottet potwierdził, że ludzie będą mogli gościć w domu 10 osób, a do 30 osób na publicznych spotkaniach na świeżym powietrzu i do 100 osób na weselach i pogrzebach. Handel detaliczny ma być z pewnymi ograniczeniami  ponownie otwarty. Aktualne szczególy mają być opublikowane na stronie rządu NSW.

na podst. abc.net.au / OurWorldInData / health.gov.au 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy