polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Od kilkunastu dni w całej Polsce odbywają się liczne protesty rolników, którzy blokują między innymi drogi, trasy szybkiego ruchu, autostrady, a także przejścia graniczne z Ukrainą. Rolnicy sprzeciwiają się napływowi ukraińskich towarów oraz polityce Unii Europejskiej związanej z tak zwanym Zielonym Ładem. 27 lutego kilkadziesiąt tysiecy rolnikow zademonstrowało swoje niezadowolenie w stolicy, jednocześnie zapewniają, że protest w Warszawie nie osłabi blokowania granic. Z rozmów z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią rolnicy wyszli niezadowoleni: „To była zwykła rozmowa bez żadnych konkretów. Niestety, nic nie udało się ustalić, oprócz obietnicy, że stworzony zostanie okrągły stół z przedstawicielami rolników i władz." * * * AUSTRALIA: Minister przemysłu obronnego Pat Conroy ujawnił plan Partii Pracy dla australijskiej marynarki wojennej. Królewska Marynarka Wojenna Australii, po ukończeniu budowy dodatkowych okrętów, będzie posiadać trzy niszczyciele powietrzne klasy Hobart, sześć fregat klasy Hunter, 11 nowych fregat ogólnego przeznaczenia i opcjonalnie sześć nowych dużych okrętów załogowych o zwiększonej zdolności uderzeń dalekiego zasięgu. * * * SWIAT: Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu ujawnił, że straty ukraińskiej armii, poniesione podczas specjalnej operacji wojskowej, wyniosły ponad 444 tys. żołnierzy; od początku 2024 roku codziennie ginęło średnio prawie 800 ukraińskich żołnierzy oraz 120 sztuk sprzętu wojskowego. * W orędziu narodowym prezydent Władimir Putin zagroził "tragicznymi konsekwencjami" tym krajom, które mówią dziś o wysłaniu wojsk na Ukrainę. – Dysponujemy także bronią, która może razić cele na ich terytorium – podkreślił. Za wrogie działanie wobec Rosji przywódca Rosji uznał przyjęcie do NATO Szwecji i Finlandii. Podkreślił, że konieczną odpowiedzią na to będzie wzmocnienie sił w pobliżu wschodniej flanki Sojuszu.
POLONIA INFO: MAM TEATR w Australii: komedia "Czas na miłość" - Klub Polski w Ashfield, 25.02, godz. 15:00; komedia "Zamieszanie" - Klub "Polonia" w Plumpton, 2.03, godz. 16:00; komedia "Dżunio" - Sala Jana Pawła II w Marayong, 3.03, godz. 12:30

czwartek, 7 października 2021

Melbourne - miasto z najdłuższym lockdownem na świecie

Melbourne. Burke St podczas lockdownu.
Fot. M.J.Fromholtz (Wikimedia commons)
Przeciętny mieszkaniec  Wiktorii, który przebywał w Melbourne od początku pandemii, spędził już co najmniej 245 dni w zamknięciu. Globalny rekord  został pobity w niedzielę.  To najdłuższy skumulowany lockdown miejski  odnotowany na całym świecie podczas pandemii Covid-19.

 Wcześniej Buenos Aires utrzymywało rekord, przetrwało 234 dni blokady od 20 marca do 11 listopada 2020 r. i krótką 10-dniową blokadę  od 21 maja do 31 maja tego roku.

 Podczas gdy argentyńska stolica spędziła 244 dni w zamknięciu, regionalne obszary poza miastem podlegały  ograniczeniom w różnych okresach, podobnie jak w regionalnej Wiktorii. Melbourne może znacznie przekroczyć rekord, bowiem rządowa  mapa drogowa Wiktorii wychodzienia z kryzysu covidowego  przewiduje złagodzenie restrykcji lockdownu  dopiero około 26 października. Władze uzależniają datę od poziomu zaszczepienia ludności.

Chociaż pierwszy okres ograniczenia pozostawania w domu wprowadzony w marcu zeszłego roku nie został oficjalnie nazwany „lockdownem ”, powszechnie przyjmuje się, że Melbourne znajduje się teraz w szóstym okresie zamknięcia. Oto oś czasu wprowadzania lockdownów w Wiktorii:

 Blokada 1: 30 marca do 12 maja 2020 — 43 dni

Blokada 2: 8 lipca do 27 października 2020 r. —111 dni

Blokada 3: 12-17 lutego 2021 — 5 dni

Blokada 4: 27 maja - 10 czerwca 2021 — 14 dni

Blokada 5: 15–27 lipca 2021 — 12 dni

Blokada 6: 5 sierpnia – 26 października 2021 — 82 dni

Oznacza to, że mieszkańcy Wiktorii mogą spędzić w zamknięciu łącznie 267 dni, zanim ograniczenia i restrykcje powodów opuszczenia domu zostaną  zniesione.

 Premier  stanowy Daniel Andrews powiedział w czwartek, że nie wykluczy zmiany planu działania  a nawet  rozszerzenia restrykcji, jeśli porady zdrowotne będą tego wymagać.  Niestety  dane dotyczące nowych infekcji nie napawaja optymizmem. Od początku września poziom zakażeń systematycznie rośnie z 200 do ponad 1600 w środę, 6 pażdziernika. Z wiktoriańskich danych ostatniego tygodnia wynika , że 80% zachorowań stwierdzono u osób niezaszczepionych.

 Lockdowny  stały się stałym elementem reakcji nie tylko władz Wiktorii na obecną epidemię Covid-19  w wariancie Delta.  W NSW mieszkańcy Sydney  z niecierpliwością czekają poniedziałku, 11 października kiedy to ma zostać częściowo zniesiony ponad 100 dniowy lockdown wprowadzony pod koniec czerwca przez b. premier Gladys Berijiklian. Sprawujący władze od dwóch dni nowy premier Dominic Perrottet  jest za jak najszybszym zniesieniem restrykcji  covidowych. Ilość dziennych infekcji  w NSW od miesiąca   systematycznie spada z rekordowo  1525 przypadków  9 września do 584 - 6 października. Poziom zaszczepienia mieszkańców NSW  pow. 16 lat osiągnął 70%, co miało być dla władz stanowych wyznacznikiem częściowego poluzowania ograniczeń. 

Od poniedziałku  w Sydney zniesione zostaną m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się dla w pełni zaszczepionych , zniesiony zostanie też nakaz noszenia maseczek na zewnatrz. Premier Dominic Perrottet potwierdził, że ludzie będą mogli gościć w domu 10 osób, a do 30 osób na publicznych spotkaniach na świeżym powietrzu i do 100 osób na weselach i pogrzebach. Handel detaliczny ma być z pewnymi ograniczeniami  ponownie otwarty. Aktualne szczególy mają być opublikowane na stronie rządu NSW.

na podst. abc.net.au / OurWorldInData / health.gov.au 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy