polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: 27 maja szef MSZ Polski Radosław Sikorski ogłosił, że ruch rosyjskiego personelu dyplomatycznego w kraju zostanie ograniczony. Wyjaśnił ten krok zaangażowaniem Rosji w wojnę hybrydową przeciwko UE i Polsce. Sikorski dodał, że dyplomaci będą mogli podróżować tylko w obrębie województwa mazowieckiego, podczas gdy pracownicy rosyjskich konsulatów będą mogli podróżować tylko w regionach, w których się znajdują. - Podejmiemy środki odwetowe, aby polskie kierownictwo, które jest pogrążone w rusofobii, pożałowało kolejnych antyrosyjskich kroków - zareagowała rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa. * * * AUSTRALIA: Nakaz szczepień przeciwko COVID-19 w najbardziej zaludnionym stanie Australii Nowej Południowej Walii (NSW) w końcu się zakończył dla wszystkich pracowników służby zdrowia i studentów. Nowa dyrektywa polityczna wydana przez NSW Health ujawnia, że departament usunął ten wymóg po prawie trzech latach. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził nalot na Rafah po tym, jak palestyński Hamas po raz pierwszy od kilku miesięcy przeprowadził ataki rakietowe na Tel Awiw. Jak podała agencja Associated Press, w izraelskim ataku zniszczone zostały namioty dla wysiedleńców w obozie dla uchodźców, w którym przebywa około 110 tys. osób. Według organizacji zrzeszającej palestyńskich lekarzy, w niedzielnym ataku Izraela zginęły 22 osoby. Od początku izraelskiej operacji wojskowej w Gazie w październiku 2023 roku zginęlo tam 34 tys. Palestyńczyków w tym 13 tys. dzieci.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Ashfied, 26.05, godz. 15:00

czwartek, 7 października 2021

Melbourne - miasto z najdłuższym lockdownem na świecie

Melbourne. Burke St podczas lockdownu.
Fot. M.J.Fromholtz (Wikimedia commons)
Przeciętny mieszkaniec  Wiktorii, który przebywał w Melbourne od początku pandemii, spędził już co najmniej 245 dni w zamknięciu. Globalny rekord  został pobity w niedzielę.  To najdłuższy skumulowany lockdown miejski  odnotowany na całym świecie podczas pandemii Covid-19.

 Wcześniej Buenos Aires utrzymywało rekord, przetrwało 234 dni blokady od 20 marca do 11 listopada 2020 r. i krótką 10-dniową blokadę  od 21 maja do 31 maja tego roku.

 Podczas gdy argentyńska stolica spędziła 244 dni w zamknięciu, regionalne obszary poza miastem podlegały  ograniczeniom w różnych okresach, podobnie jak w regionalnej Wiktorii. Melbourne może znacznie przekroczyć rekord, bowiem rządowa  mapa drogowa Wiktorii wychodzienia z kryzysu covidowego  przewiduje złagodzenie restrykcji lockdownu  dopiero około 26 października. Władze uzależniają datę od poziomu zaszczepienia ludności.

Chociaż pierwszy okres ograniczenia pozostawania w domu wprowadzony w marcu zeszłego roku nie został oficjalnie nazwany „lockdownem ”, powszechnie przyjmuje się, że Melbourne znajduje się teraz w szóstym okresie zamknięcia. Oto oś czasu wprowadzania lockdownów w Wiktorii:

 Blokada 1: 30 marca do 12 maja 2020 — 43 dni

Blokada 2: 8 lipca do 27 października 2020 r. —111 dni

Blokada 3: 12-17 lutego 2021 — 5 dni

Blokada 4: 27 maja - 10 czerwca 2021 — 14 dni

Blokada 5: 15–27 lipca 2021 — 12 dni

Blokada 6: 5 sierpnia – 26 października 2021 — 82 dni

Oznacza to, że mieszkańcy Wiktorii mogą spędzić w zamknięciu łącznie 267 dni, zanim ograniczenia i restrykcje powodów opuszczenia domu zostaną  zniesione.

 Premier  stanowy Daniel Andrews powiedział w czwartek, że nie wykluczy zmiany planu działania  a nawet  rozszerzenia restrykcji, jeśli porady zdrowotne będą tego wymagać.  Niestety  dane dotyczące nowych infekcji nie napawaja optymizmem. Od początku września poziom zakażeń systematycznie rośnie z 200 do ponad 1600 w środę, 6 pażdziernika. Z wiktoriańskich danych ostatniego tygodnia wynika , że 80% zachorowań stwierdzono u osób niezaszczepionych.

 Lockdowny  stały się stałym elementem reakcji nie tylko władz Wiktorii na obecną epidemię Covid-19  w wariancie Delta.  W NSW mieszkańcy Sydney  z niecierpliwością czekają poniedziałku, 11 października kiedy to ma zostać częściowo zniesiony ponad 100 dniowy lockdown wprowadzony pod koniec czerwca przez b. premier Gladys Berijiklian. Sprawujący władze od dwóch dni nowy premier Dominic Perrottet  jest za jak najszybszym zniesieniem restrykcji  covidowych. Ilość dziennych infekcji  w NSW od miesiąca   systematycznie spada z rekordowo  1525 przypadków  9 września do 584 - 6 października. Poziom zaszczepienia mieszkańców NSW  pow. 16 lat osiągnął 70%, co miało być dla władz stanowych wyznacznikiem częściowego poluzowania ograniczeń. 

Od poniedziałku  w Sydney zniesione zostaną m.in. ograniczenia w przemieszczaniu się dla w pełni zaszczepionych , zniesiony zostanie też nakaz noszenia maseczek na zewnatrz. Premier Dominic Perrottet potwierdził, że ludzie będą mogli gościć w domu 10 osób, a do 30 osób na publicznych spotkaniach na świeżym powietrzu i do 100 osób na weselach i pogrzebach. Handel detaliczny ma być z pewnymi ograniczeniami  ponownie otwarty. Aktualne szczególy mają być opublikowane na stronie rządu NSW.

na podst. abc.net.au / OurWorldInData / health.gov.au 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy