polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Premier Mateusz Morawiecki wystąpił z mocnym przemowieniem w Parlamencie Europejskim we wtorek rano podczas debaty zainicjowanej po wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego o nadrzedności prawa polskiego nad unijnym. Padło wiele ostrych słow po adresem rządu PiS. Liberalni i lewicowi europarlamentarzysci chcą natychmiastowego wstrzymania dofinansowania Polski i wprowadzenia sankcji. * * * AUSTRALIA: Mieszkańcy Melbourne zostali uwolnieni w czwartek o północy z najdłuższego na świecie lockdownu po 262 wyczerpujących dni życia z nakazem pozostania w domu, gdy nowa fala pandemii Covid ogarnęła Victorię. Premier Daniel Andrews zgodził się na zniesienie brutalnych restrykcji po osiągnieciu poziomy 70 proc. zaszczepionych dorosłych, co nastąpiło 21 października. * * * SWIAT: Prezydent Alaksandr Łukaszenka podpisał ustawę o zawieszeniu umowy między Białorusią a UE o readmisji. Wcześniej krok ten zapowiedziano jako odpowiedź na "nieprzyjazne działania UE". Umowa o readmisji zakłada m.in. że Białoruś będzie przyjmować z powrotem nielegalnych imigrantów, którzy z jej terytorium trafią do krajów unijnych. .
COVID-19 INFO: Dzienne zakażenia/Dzienne zgony/Procent zaszczepienia (20.10.2021): USA - 80 tys./2008/56%; Indie - 12 tys./166/21%; Brazylia - 15 tys./401/50%; Rosja - 34 tys./1028/32%; Wielka Brytania - 48 tys./179/66%; Izrael - 1 tys./11/65%; Chiny: 24/0/72%; Australia - 2123/19/58%; Polska - 5558/75/52%; Świat - 455 tys./7 tys./36%

poniedziałek, 20 września 2021

Złagodzenia restrykcji dla dyskryminowanych dzielnic Sydney

Mapa dzielnic, które dotknęły największe
restrykcje covidowe. Od dziś podobne 
ograniczenia jak reszta Sydney.
Mieszkańcy 12 dzielnic  (LGA)  Sydney, które dla rządu były przedmiotem obaw w związku z covidem  odczują pewną  niewielką ulgę, ponieważ od dzisiaj  będą mieli mniejsze  i podobne ograniczenia jak reszta Sydney. Tymczasem w Melbourne wybuchły ostre starcia z policją demonstrantów, którzy nie zgadzają się z rządową polityką lockdownów.  

Od 12.01 w poniedziałek, 20 września, rząd NSW  wprowadził następujące  złagodzenia ograniczeń dla Bayside, Blacktown, Burwood, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpool, Parramatta, Strathfield i Penrith

Brak limitu czasu ćwiczeń i rekreacji na świeżym powietrzu (wcześniej limit 2 godzin);

Zebrania na zewnątrz maksymalnie pięciu w pełni zaszczepionych osób  z róznych gospodarst domowych (nie wliczając dzieci w wieku 12 lat i młodszych) będą dozwolone w LGA danej osoby lub w promieniu 5 km od domu (wcześniej tylko w pełni zaszczepieni członkowie gospodarstwa domowego mogli gromadzić się na zewnątrz lub maksymalnie dwie w pełni zaszczepione osoby z różnych gospodarstw domowych);

Zakupy, ćwiczenia i rekreację na świeżym powietrzu można robić 5 km od domu lub w granicach swojego LGA (wcześniej tylko 5 km od domu);

Udział w małym weselu (maksymalnie 11 osób) w Greater Sydney jako gość (wcześniej dozwolone tylko w ich LGA);

 Osoba odwiedzająca osobę samotną może mieszkać w Greater Sydney (wcześniej musiała mieszkać w promieniu 5 km od domu danej osoby). 

Od przyszlego tygodnia będzie mozna nawet pójść na odkrytą pływalnię. 

Te niewielkie zlagodzenia zostaly wprowadzone po fali krytyki rządu stanowego, że dyskryminuje mieszkańców zachodnich i południowo-zachodnich dzielnic Sydney. „Można śmiało powiedzieć, że mieszkańcy południowego-zachodnich dzielnic zostali potraktowani jak obywatele drugiej kategorii i kozły ofiarne. - mowił wcześniej burmistrz Cumberland Steve Christou po wirtualnym  "gorącym" spotkaniu burmistrzów miast z premier NSW Gladys Berejiklian. Po tym spotkaniu premier zniosła jedynie nocną godzinę policyjną. 

"Mapa drogowa" rządu  Berejiklian  przewiduje, że od poniedziałku po tym, jak NSW osiągnie 70% w pełni zaszczepionych  (przewiduje się, że będzie w połowie października) przywrócone zostaną niektóre dalsze swobody ale tylko dla osób w pełni zaszczepionych. 

Do wczoraj w Nowej Południowej Walii 81,9 procent dorosłej populacji w wieku powyżej 16 lat otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a 51,9 procent było w pełni zaszczepionych.

Protesty w Melbourne

Tymczasem w Melbourne  wybuchły w sobotę starcia z policją po tym, jak tłum protestujących przeciwko blokadzie domagał się zakończenia drakońskich restrykcji. Protestujący pojawili się w sobotę rano na przedmieściach Melbourne w Richmond, aby potępić rządową politykę lockdownów.

 Stan Wiktoria złagodził ostatnio ograniczenia obowiązujące w Melbourne, pozwalając mieszkańcom na „socjalizację lub ćwiczenia” z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego do czterech godzin, a także spotkanie się maksymalnie pięciu osób z dwóch różnych gospodarstw domowych – pod warunkiem, że wszystkie są w pełni zaszczepione. Niewielkie złagodzenie przepisów najwyraźniej jednak nie zdołało stłumić gniewu mieszkańców, którzy mają dość blokad.


Zob. szczegóły nowych zasad ograniczeń na oficjalnej stronie rządu NSW

na podst. SkyNews/ TheGuardian,/ NEWSBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy

Promocja

Promocja

Promocja