polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Rolnicy z Podkarpackiej Oszukanej Wsi zablokowali w czwartek przejścia graniczne z Ukrainą w woj. podkarpackim i lubelskim. Protest dotyczy tylko samochodów ciężarowych, auta osobowe oraz autokary są przepuszczane. Blokowane są przejścia w Medyce i Korczowej na Podkarpaciu oraz Dorohusk, Hrebenne i Zosin w woj. lubelskim. Lider Podkarpackiej Oszukanej Wsi Roman Kondrów zapowiedział, że jeśli rząd nie zacznie spełniać rolniczych postulatów, to zablokująprzejścia na stałe. Rolnik dodał, że rolnicy nie mogą sprzedać swojego zboża, bo rynek zalewa zboże z Ukrainy. Zaznaczył, że uzgodnienia podpisane w Jasionce (m.in. utrzymanie embarga na produkty rolne z Ukrainy, uregulowanie relacji handlowych z tym krajem) w połowie marca br. nie są realizowane przez rząd. * * * AUSTRALIA: Setki ludzi starły się z policją w dzielnicy Fairfield w południowo-zachodnim Sydney w poniedziałek wieczorem po tym, jak prominentny asyryjski duchowny został dźgnięty nożem przy ołtarzu. Biskup Mar Mari Emmanuel odprawiał mszę w asyryjskim kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Wakeley tuż po godzinie 19:00, kiedy podszedł do niego mężczyzna i wielokrotnie dźgnął go nożem w głowę. 18 kwietnia, w kazaniu online ze szpitala w Liverpoolu, bp Emmanuel wybaczył napastnikowi, a także zażądał od swoich zwolenników, aby nie szukali zemsty. * * * SWIAT: Izrael przeprowadził ataki rakietowe na obiekt w Iranie i obiekty obrony powietrznej w południowej Syrii. Irańska obrona powietrzna zestrzeliła kilka dronów nad Isfahanem. Izrael powiadomił USA o zamiarze uderzenia na Iran. MAEA potwierdziła, że irańskie instalacje nuklearne nie zostały uszkodzone. * Podczas posiedzenia Rady NATO-Ukraina ministrowie zgodzili się przyspieszyć dostawy pomocy dla Kijowa, w tym systemów obrony powietrznej, powiedział sekretarz generalny Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego Stoltenberg. Stoltenberg powiedział, że kraje NATO powinny podjąć ryzyko i wysłać Kijowowi nawet broń potrzebną do własnej obrony. Wg niego ukraińskie ataki na cele wojskowe głęboko na terytorium Rosji są uzasadnione. Tymczasem premier Węgier Viktor Orban stwierdził, że "Zachód jest bliski wysłania swoich wojsk na Ukrainę", ale mogłoby to "ściągnąć Europę w dno". - Dziś w Brukseli jest prowojenna większość, nastroje w Europie są bojowe, w polityce dominuje logika wojny, widzę przygotowania do wojny u wszystkich i wszędzie - powiedział premier Węgier.
POLONIA INFO: Kabaret Vis-à-Vis: „Wariacje na trzy babeczki z rodzynkiem” - Klub Polski w Bankstown, 21.04, godz. 15:00

poniedziałek, 20 września 2021

Złagodzenia restrykcji dla dyskryminowanych dzielnic Sydney

Mapa dzielnic, które dotknęły największe
restrykcje covidowe. Od dziś podobne 
ograniczenia jak reszta Sydney.
Mieszkańcy 12 dzielnic  (LGA)  Sydney, które dla rządu były przedmiotem obaw w związku z covidem  odczują pewną  niewielką ulgę, ponieważ od dzisiaj  będą mieli mniejsze  i podobne ograniczenia jak reszta Sydney. Tymczasem w Melbourne wybuchły ostre starcia z policją demonstrantów, którzy nie zgadzają się z rządową polityką lockdownów.  

Od 12.01 w poniedziałek, 20 września, rząd NSW  wprowadził następujące  złagodzenia ograniczeń dla Bayside, Blacktown, Burwood, Campbelltown, Canterbury-Bankstown, Cumberland, Fairfield, Georges River, Liverpool, Parramatta, Strathfield i Penrith

Brak limitu czasu ćwiczeń i rekreacji na świeżym powietrzu (wcześniej limit 2 godzin);

Zebrania na zewnątrz maksymalnie pięciu w pełni zaszczepionych osób  z róznych gospodarst domowych (nie wliczając dzieci w wieku 12 lat i młodszych) będą dozwolone w LGA danej osoby lub w promieniu 5 km od domu (wcześniej tylko w pełni zaszczepieni członkowie gospodarstwa domowego mogli gromadzić się na zewnątrz lub maksymalnie dwie w pełni zaszczepione osoby z różnych gospodarstw domowych);

Zakupy, ćwiczenia i rekreację na świeżym powietrzu można robić 5 km od domu lub w granicach swojego LGA (wcześniej tylko 5 km od domu);

Udział w małym weselu (maksymalnie 11 osób) w Greater Sydney jako gość (wcześniej dozwolone tylko w ich LGA);

 Osoba odwiedzająca osobę samotną może mieszkać w Greater Sydney (wcześniej musiała mieszkać w promieniu 5 km od domu danej osoby). 

Od przyszlego tygodnia będzie mozna nawet pójść na odkrytą pływalnię. 

Te niewielkie zlagodzenia zostaly wprowadzone po fali krytyki rządu stanowego, że dyskryminuje mieszkańców zachodnich i południowo-zachodnich dzielnic Sydney. „Można śmiało powiedzieć, że mieszkańcy południowego-zachodnich dzielnic zostali potraktowani jak obywatele drugiej kategorii i kozły ofiarne. - mowił wcześniej burmistrz Cumberland Steve Christou po wirtualnym  "gorącym" spotkaniu burmistrzów miast z premier NSW Gladys Berejiklian. Po tym spotkaniu premier zniosła jedynie nocną godzinę policyjną. 

"Mapa drogowa" rządu  Berejiklian  przewiduje, że od poniedziałku po tym, jak NSW osiągnie 70% w pełni zaszczepionych  (przewiduje się, że będzie w połowie października) przywrócone zostaną niektóre dalsze swobody ale tylko dla osób w pełni zaszczepionych. 

Do wczoraj w Nowej Południowej Walii 81,9 procent dorosłej populacji w wieku powyżej 16 lat otrzymało pierwszą dawkę szczepionki przeciw COVID-19, a 51,9 procent było w pełni zaszczepionych.

Protesty w Melbourne

Tymczasem w Melbourne  wybuchły w sobotę starcia z policją po tym, jak tłum protestujących przeciwko blokadzie domagał się zakończenia drakońskich restrykcji. Protestujący pojawili się w sobotę rano na przedmieściach Melbourne w Richmond, aby potępić rządową politykę lockdownów.

 Stan Wiktoria złagodził ostatnio ograniczenia obowiązujące w Melbourne, pozwalając mieszkańcom na „socjalizację lub ćwiczenia” z jedną osobą z innego gospodarstwa domowego do czterech godzin, a także spotkanie się maksymalnie pięciu osób z dwóch różnych gospodarstw domowych – pod warunkiem, że wszystkie są w pełni zaszczepione. Niewielkie złagodzenie przepisów najwyraźniej jednak nie zdołało stłumić gniewu mieszkańców, którzy mają dość blokad.


Zob. szczegóły nowych zasad ograniczeń na oficjalnej stronie rządu NSW

na podst. SkyNews/ TheGuardian,/ NEWSBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy