polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Grupa posłów Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050 wniosła do marszałka Sejmu projekt ustawy o zmianie ustaw w celu wsparcia odbiorców energii elektrycznej, paliw gazowych i ciepła oraz niektórych innych ustaw. Projekt wzbudził ogromne kontrowersje, ponieważ znacznie ułatwia stawianie instalacji wiatrowych, których funkcjonowanie jest uciążliwe dla mieszkających w okolicy ludzi, a także negatywnie wpływa na naturę. Przepisy zakładają m.in. możliwość wywłaszczenia pod budowę wiatraków. * * * AUSTRALIA: Około 100 000 Australijczyków wzięło udział w marszu poparcia dla Palestyny w Melbourne. * * * SWIAT: Obfite opady śniegu sparaliżowały niemieckie miasto Monachium. Lotnisko w największym mieście na południu kraju jest zamknięte, ponadto Monachium zostało odcięte od międzymiastowego ruchu kolejowego. Na lotnisku w Monachium samolot, który miał lecieć do Dubaju na szczyt klimatyczny w sprawie globalnego ocieplenia, zamarzł i utknął na pasie startowym.
POLONIA INFO: Polish Christmas Festival - Klub Polski w Bankstown, 10.12, godz. 13:00 - 18:00 * * * Spotkanie autorskie Mieczysława Jureckiego - Klub Sportowy "Polonia" w Plumpton, 10.12, godz. 14:30

wtorek, 21 września 2021

Melbourne: Protest budowlańców przeciw obowiązkowym szczepieniom

Protest przed siedzibą Zwiazków Zawodowych
CFMEU przerodził się w brutalną konfrontację.
Fot. printscreen YT
W poniedziałek policja użyła gumowych kul i gazu pieprzowego, aby rozpędzić  rozwścieczony  tłum budowlańców protestujący przed siedzibą  związkową CFMEU w Melbourne przeciwko obowiązkowym szczepionkom dla pracowników budowlanych.

Protest nasilił się, gdy dwaj urzędnicy związkowi, w tym sekretarz wiktoriańskiego oddziału budowlanego John Sekta, wyszli przed biuro przy Elizabeth Street, aby porozmawiać z protestującymi . Setka spotkał się jednak  z okrzykami i obelgami ze strony tłumu.  Niektórzy protestujący rzucali butelkami.

„Proszę się uspokoić. Czy możecie przynajmniej dać mi szacunek do rozmowy? Nie jesteśmy wrogiem, nie wiem, co słyszeliście” – powiedział protestującym dodając: „Nigdy, przenigdy nie powiedziałem, że popieram obowiązkowe szczepienia”. Kiedy pan Setka wrócił do środka, protestujący rozbili szklane drzwi do budynku.

Wkrótce pojawiła się policja prewencyjna, próbując uspokoić grupę rozgniewanych robotników budowlanych, do której dołaczyli antyszczepionkowcy. Wyważono frontowe drzwi biura zwiazku, w działaczy rzucono pociski, a tuż po 17:00 zapalono race.

Osoby w środku próbowały odepchnąć rozwścieczony tłum, rozpylając wodę z węży przez szczeliny uszkodzonego wejścia.  Później policji udało się odepchnąć protestujących, pozwalając uwięzionym w środku budynku uciec.

Wg doniesień mediów protestujacy ostrzegali, że będą wracać „każdego dnia”, dopóki ich żądania nie zostaną wysłuchane.

Uważa się, że protest zorganizowała ta sama grupa, nazwana „Melbourne Freedom Rally”, która brała udział w poprzednich demonstracjach w mieście. 

Tuż po godzinie 16 wiktoriański oddział związku wydał oświadczenie mówiące, że  Zwiazek zawsze popierał wolność wyboru w zakresie szczepień.

W odpowiedzi na brutalne protesty w poniedziałek rząd wiktoriański oglosił  zamknięcie od północy  na dwa tygodnie wszystkich placów budów w metropolii Melbourne i we wszystkich innych obłożonych restrykcjami lockdownu  obszarach samorządowych. Będzie to kosztować gospodarkę stanu Victoria  ok 1 mld dolarów na tydzień.   Opozycja wiktoriańska wezwała   rząd stanowy do natychmiastowego cofnięcia tej decyzji.

Barnaby Joyce: Świat musi iść naprzód, nie możemy czekać.

Barnaby Joyce, który pełni obowiązki premiera, podczas gdy Scott Morrison na tydzień udał się do Nowego Jorku, powiedział, że ponowne otwarcie Australii nie może być powstrzymane przez osoby, które nie zdecydują się na szczepionkę COVID-19.  Wg niego   ”pod koniec października będzie wystarczająca ilość szczepionek dla tych, którzy chcą się zaszczepić. Ci, którzy zdecydują się jej nie przyjmować,  nie będą  „już naszym problemem” - dodał Joiyce.

„Świat musi iść naprzód, australijska gospodarka musi iść naprzód, a my nie możemy  czekać na tych, którzy są  niezdecydowani aby  się zaszczepić” – powiedział w poniedziałek pełniący obowiazki premiera federalnego.

Zgodnie z narodowym planem, który przewiduje ponowne otwarcie Australii, kraj przejdzie do fazy B na ścieżce wyjścia z pandemii, gdy 70 procent osób w wieku powyżej 16 lat zostanie w pełni zaszczepionych, a do fazy C, kiedy 80 procent otrzyma podwójne szczepienie.

Obecnie 72,1 procent Australijczyków w wieku powyżej 16 lat otrzymało jedną dawkę szczepionki COVID-19, a 47 procent jest w pełni zaszczepionych.

na podst. australijskie media
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy